Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se celá republika hádá nad privátními mužskými partiemi a Geislerka se vrhá do práce. VIP skandály a aférky

02.08.2018
Když se celá republika hádá nad privátními mužskými partiemi a Geislerka se vrhá do práce. VIP skandály a aférky

Foto: FTV Prima

Popisek: Aňa Geislerová v primáckém seriálu

Tak a máme tady další várku skandálů a aférek z VIP scény. Pro tentokrát se dost výrazně zaměříme na ptáky a koule. Na středověké pohledy co se týká homosexuality a také na divadýlko. Propereme tu lepší kulturní frontu, protože i ta potřebuje rázně protáhnout skrz síto naší pozornosti. Pusťme se do nich, do holoubků přelétavých.

Okurková sezóna udeřila skutečně pořádně. V Českém rozhlasu se během sobotního dopoledne ozvalo slovo „penis“, „koule“ a „pták“. A je z toho aféra, kterou řeší kde kdo. Aférka zařídila jetě jednu pěknou polízanici – boj mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a samotným rozhlasem…

Pořad o plavání?

V sobotu 7. července dopoledne šel na Vltavě, veřejnoprávní rozhlasové stanici, pořad překladatele a literárního kritika Tomáše Dimtera Ahoj, aneb na počátku byla voda, což byla pestrá koláž literárních ukázek, které se nějak vázaly k vodě a plavání. V jednu chvíli zde zazněla také ukázka z knihy Linie krásy britského spisovatele Alana Hollinghursta, který je spisovatel a zároveň homosexuál. V ukázce se mohli posluchači dozvědět, že: „S úsměvem si prohlížel Vanyho těsné černé plavky, jeho křehké světle hnědé tělo a jako obvykle provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník.“ Rázem byl oheň na střeše. Posluchači se stěžovali zejména na dobu vysílání, tedy sobotu dopoledne a také to, že ukázku mohly zaslechnout děti, na které by slova penis a koule mohla mít prudce neblahý vliv. Přitom nešlo o premiéru pořadu, prvně se vysílal před rokem a tehdy si nikdo nestěžoval.

Autor knihy Allan Hollinghurst, díky které kontroverze vznikla, foto Facebook

Drsné maso!

Do všeho se pochopitelně připletla také Rada Českého rozhlasu, jejíž předseda Jiří Vejvoda řekl: „Je to drsné maso!“ Pan Vejvoda bude zřejmě nevinnost sama, pokud mu tato poměrně neškodná věta přijde jako „drsná“. Anebo dosud netušil, že i muži se mohou přitahovat, kdo ví! Rozhlas slovy svého mluvčího vyjádřil, že se dopustil jistého pochybení, ale šéfredaktor stanice Petr Fischer dal jasně najevo, že pochybení nespatřuje: „Mohu tedy jenom potvrdit, že v žádném případě nejde o nějakou oplzlou četbu, nýbrž že se jedná o velmi citlivý román, který vykresluje dvojí morálku společnosti za vlády Margaret Thatcherové, jakož i složitý život lidí hledajících svou sexuální a životní orientaci v době britské 'konzervativní revoluce' a těsně předtím, než se objevila hrozba AIDS,“ vyjádřil se.

Allan Hollinghurst podruhé, foto Facebook

Homosexuální aktivista převlečený za spisovatele

Další, kdo přilil oleje do ohně byl Tomáš Kňourek, další člen Rady, který v Parlamentních listech uvedl, že: „Kdo může popřít, že nad stanicí Český rozhlas Vltava po pornografickém extempore definitivně vyšlo duhové neomarxistické slunce? Asi už jen Petr Fischer, její šéfredaktor a zavilý obhájce těchto prasáren.“ Kňourek zřejmě pro ostřejší slovo nejde daleko: „Alan Hollinghurst je podle mě homosexuální aktivista převlečený za spisovatele. Uvedené oplzlosti svědčí o úrovni společenského života Velké Británie, země, která je dobrovolně zaplavována tou nejodpudivější formou islámu, kdy do některých městských čtvrtí domorodci raději nechodí, ‚lidé‘ se asi z dlouhé chvíle polévají kyselinou a bodají nožem. Fakt, že je zde za slavného spisovatele vydáván chlípník, nelegitimuje Český rozhlas, aby takové prasečiny poslouchaly naše děti. Tak špatně, jak dnešní Velká Británie, na tom ještě Česká republika není a doufám, že nikdy nebude.“ Kdeže jsme podobnou dikci mohli už slyšet? Že by v padesátých letech? Tam by Kňourek zapadl i se svými názory velmi pěkně.

Allan Hollinghurst potřetí, foto Facebook

Penis a koule bych dětem vysvětlila

Překladatelka knihy Michala Marková se potřebovala své knihy zastat: „Jako matka malých dětí zodpovědně prohlašuji: jsem si plně vědoma toho, že stanice Vltava je určena primárně dospělým. Pokud by moje děti předmětnou větu zaslechly, a spolu s ní i slova „penis“ a „koule“, určitě bych jim ji dokázala vysvětlit, to patří k rodičovskému údělu. Troufám si odhadnout, že dětí nenávratně zasažených tímto krátkým popisem, který byl součástí dvouhodinového literárního pásma pro dospělé posluchače, bude naprosté minimum.“ Reakce Tomáše Kňourka jí přijde zcela mimo: „Alan Hollinghurst, radním Kňourkem označovaný za chlípníka píšícího prasečiny, který se za spisovatele pouze vydává, je významný britský autor, s jehož tvorbou se naši čtenáři mohli poprvé seznámit právě prostřednictvím odeonského vydání Linie krásy v roce 2006. V Británii vyšel román o dva roky dříve a získal nejprestižnější britskou literární cenu – Man Booker Prize. (O několik let později vyšel česky ještě Hollinghurstův román Cizí dítě.) Česká verze knihy tedy existuje dvanáct let, dočkala se tu druhého vydání, ohlasy byly veskrze příznivé a za celou dobu jsem nezaznamenala jedinou šokovanou reakci ze strany současných členů Rady. Jde o brilantně napsaný vztahově-společenský román o osobním a politickém zrání v době thatcherismu.“

Mobily, hry? Kdepak, děti hltají literární pořady na Vltavě!

Na jednu stranu celá kauza dává o naší mládeži překvapivě pěkný obrázek. Mysleli jste si, že v sobotu dopoledne děti a pubescenti dospávají celý týden, případně, že mastí hry, nebo brouzdají po sociálních sítích? Kdepak! To jste se pěkně spletli, hošánkové. Skoro každé dítě sedí nábožně u rozhlasového přijímače a poslouchá kulturní rozhlasovou stanici Vltava a literární pásmo, které trvalo dvě hodiny! No, není to pěkné? Naprosto jasně chápeme, že tyto děti slova penis a koule opravdu polekala!

Z divadelní hry Blbec k večeři, foto Facebook

Na Harfě bude divadlo

V létě mají sice divadla přestávku, ale to neznamená, že se nemůžete vypravit na nějaký ten zajímavý kus. Hraje se totiž všude možně, třeba i na střechách nákupáku, konkrétně na Harfě. Zde bude v srpnu kralovat Linda Rybová s manžílkem Davidem Prachařem a dalšími, hrát se bude Úča musí pryč, ale také třeba klasika Blbec k večeři, nebo Caveman.

Tátové na tahu, foto FTV Prima

Prima ulovila do seriálu Geislerku

Aňa Geislerová v seriálech skoro vůbec nehraje, co se týká nového primáckého seriálu Tátové na tahu, učinila výjimku: „Já hraji zdravotní sestru Gábinu, je to manželka Lubora a řekla bych, že my jsme takový stabilní pár. Moc hezkým způsobem umí přijímat komplikace v životě, a to se mi jeví jako nejpodstatnější, mají zkrátka svůj humor,“ říká Aňa.

Ze seriálu, foto FTV Prima

Seriál bude pojednávat o tatíncích, co se rozhodli nahradit na mateřské své ženy, jednoho hraje Karel Dobrý: „Já vlastně na mateřské začínal, vydělával jsem výrazně míň než moje tehdejší partnerka, tak jsme se dohodli, že žena bude vydělávat a já se budu starat o dceru. Dělal jsem to necelé dva roky a bavilo mě to moc, včetně všech povinností s tím souvisejících, jako je odsáté mléko, kojili jsme. Po roce musím říct, že mi z toho začalo trochu hrabat, a musel jsem ven, protože jsem neměl ještě odpracováno a hledal jsem možnost pořádně makat v tomhle oboru. Teď už bych znovu šel na mateřskou,“ říká s úsměvem herec Karel Dobrý, který hraje jednoho z tatínků na tahu, Lubora Knoppa.

Jan Révai, foto Instagram

Jan Révai mění StarDance za Tvář

Herec a tanečník Jan Révai působil celou řadu let v taneční soutěž StarDance coby porotce, nebo tanečník. Letos se ale rozhodl, že ze StarDance přeběhne do soutěže konkurenční, do pořadu Tvoje tvář má známý hlas, kde bude soutěžit a přeměňovat se na nejrůznější interprety. Možná už měl porotcovského křesla dost, jak jinak si vysvětlit, že se vzdal teplého místečka. StarDance doplní ještě coby soutěžící Václav Kopta, moderátorka a novinářka Daniela Písarovičová, herečka Pavla Tomicová, zpěvák Adam Mišík a zpěvačka Monika Bagárová. Ve Tváři se utkají Michaela Badínková, Robert Jaškow, Eva Burešová a Tereza Mašková.

Vložil: Michaela Špačková