Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První reakcí je úleva, ta trvá jen pár vteřin. Pak definitivně pochopíš, že je konec a to je téměř nesnesitelné. Daniela Kolářová o svém manželství. Přečetli jsme

01.08.2018
První reakcí je úleva, ta trvá jen pár vteřin. Pak definitivně pochopíš, že je konec a to je téměř nesnesitelné. Daniela Kolářová o svém manželství. Přečetli jsme

Foto: Marek Dienstl / TV Barrandov

Popisek: Daniela Kolářová ve snímku Život a doba soudce A. K.

Je to již déle než rok, co zemřel manžel Daniely Kolářové, herec a režisér Jiří Ornest. Rána po jeho odchodu se pochopitelně ještě nezacelila, a tak v rozhovoru pro Xantypu Daniela Kolářová vzpomínala i na to, proč se s ním stihla dvakrát vzít a jednou rozvést a také, že léta, strávená po jeho boku, byla… poněkud nesnadná.

Hvězda Daniely Kolářové vystoupala vzhůru překvapivě za normalizace: „Následovala takzvaná normalizace — čistky v KSČ, vyhazovy ze zaměstnání, bylo to odporné. Utvrdilo mě to v mé protistranické orientaci! Pokud jde o můj další život, bylo by nesmyslné a hloupé zapomínat na svá tápání, omyly a chyby, na svou všeobjímající lásku k lidem, nebo na svá zklamání. A stejně hloupé by bylo koupat se dodnes v relativním úspěchu, který se mi v sedmdesátých letech jako herečce nečekaně přihodil. Trvám na slovech „přihodil" a „nečekaně", měla jsem velké štěstí,“ přiznává Daniela Kolářová v rozhovoru pro Xantypu.

Vracela scénáře

Kromě práce se jí podařilo také zplodit dvě děti: „Chtěla jsem všechno zvládat lehce a s radostí — pracovat a být dobrá maminka. Vpád mých synů do života začal můj motýlí let měnit a doléhala na mě i společenská realita. Zastavila jsem se. To zastavení se protáhlo na pět až sedm let. Všechny texty z divadla i z televize jsem pozorně pročítala. Bohužel, pořád to byly role dívek — smutných, praštěných nebo přemoudřelých. Měla jsem pocit, že jsem se herecky vyčerpala a na nic nového už nemůžu přijít. Vracení scénářů není nikdy příjemné. Ale postupně mi přišlo nedůstojné říkat, že nemohu, a říkala jsem radši pravdu, totiž že nechci. A tak se stalo, že mi z televize další scénáře už nikdo neposílal. Nešlo už o zmíněný herecký stereotyp, ale o to, že ty scénáře byly mizerné. Barvotiskové obrázky a podceňování inteligence diváků. Užívala jsem si svých synečků…,“ vzpomínala Daniela Kolářová na poslední desetiletí komunismu.

Ajťák a muzikant

Synové jí dělají radost, jeden z nich založil a zpropagoval kapelu, ve které hrají také odchovanci Jedličkova ústavu: „Starší Simon, kterému je čtyřiačtyřicet, pracuje v Jedličkově ústavu. Založil v něm známou hudební skupinu The Tap Tap. Jeho dalším nápadem je vybudování hudební školy, která by měla stát přímo vedle ústavu, o niž vede nekonečný boj. Je ženatý, má dvě děti, Andulku a Vojtíška. Mladší Matěj se po různých peripetiích zbláznil do počítačů a uchytil se jako ajťák. Pracuje z domova a v rámci firmy, která ho zaměstnává, strávil dva roky pracovně v Irsku. Ženatý není, děti nemá, zato se stará o dva velké hafany a s nimi absolvuje záchranářské kursy,“ promluvila v Xantypě o svých dětech.

Nebyl to optimální manžel

Herečka byla dvakrát vdaná, ovšem za toho samého muže, herce a režiséra Jiřího Ornesta. Život s ním totiž nebyl jednoduchý: „Jirka nebyl žádný optimální manžel ani otec. Byly dny, kdy byl v pohodě, a pak následovaly výpadky. Nepřišel třeba tři noci domů. A trvalo to několik let. Zmítala jsem se v emocích, jak to řešit. Rozvodem? To byl ovšem pro mne problém, moje matka byla totiž čtyřikrát vdaná a já s ní absolvovala tři její rozvody. Takže jsem tuhle variantu odsouvala, ale pak nastal den D a žádost o rozvod jsem podala,“ konstatovala. Rozvod ale přinesl překvapivé rozuzlení: „U rozvodového řízení jsem uvedla, že otec může děti navštěvovat, kdykoli bude chtít, třeba každý den. A následovalo překvapení. Jirka se začal doma objevovat, třeba na odpoledne. Pak u nás občas přespával a pak zůstal. Začali jsme zase fungovat jako rodina a po pár letech jsme měli druhou svatbu,“ připomněla v rozhovoru pro Xantypu Daniela Kolářová.

Půl roku po rehabilitačních ústavech

Zdravotní komplikace Jiřího Ornesta začaly před pěti lety: „V roce 2013 jsme byli na dovolené v Pyrenejích a Jirka tam prodělal menší kolaps. Po prohlídkách doma lékaři rozhodli, že musí absolvovat operaci srdeční chlopně. Byl tu ale ještě jeden nález, urologický. Lékaři rozhodli, že srdce se musí řešit jako první. Když jsem v den operace v poledne do nemocnice, bylo mi řečeno, že všechno proběhlo normálně. Ale když jsem tam přijela, všechno bylo jinak. Krevní sraženina Jirkovi způsobila mozkovou mrtvici. Týden byl v umělém spánku, a když ho probudili, skoro nemluvil a téměř se nehýbal. Pak putoval po rehabilitačních ústavech a domů se vrátil až po půl roce. Chodili k nám specialisté na rehabilitaci a jeho stav se mírně vylepšoval: začal chodit a zlepšovala se mu i artikulace,“ připomněla, jak svého manžela vracela do života.

Zemřel mezi svými

To bohužel nebylo nic platné, Jiří Ornest zemřel na karcinom močového měchýře: „Tohle martyrium však způsobilo, že se jeho urologický nález zanedbal. A když konečně absolvoval odloženou operaci prostaty, bylo už pozdě. V listopadu 2016 jsem se dozvěděla, že mu zbývá jen několik měsíců života,“ uvedla v rozhovoru. Jiří Ornest měl to štěstí, že odešel doma, obklopen svými blízkými: „Jirka byl v dobré intelektuální kondici. Myslelo mu to, byl vtipný, občas za ním chodili kamarádi. Postupné však přestával chodit, tak jsme mu s pomoci hospicu Cesta domů pořídili polohovací postel Lékaři mu zvyšovali dávky sedativ proti bolestem. Jirkův definitivní odchod ze života nastal před rokem v dubnu. V pátek večer jsme si dali dobrou noc, ale v sobotu ráno už jsem ho nemohla probudit. Přišel Šimon, Matěj byl tenkrát ještě v Irsku. Přišla sestra a lékař z Cesty domů, Jirku ošetřili a umyli. On stále dýchal, pak se jeho dech začal zpomalovat, až najednou přestal. Byli jsme se Šimonem u něj, drželi jsme ho za ruce,“ vzpomínala hořce Daniela Kolářová.

Jeho stopa je nevymazatelná

Smířit s manželovou smrtí pro ni bylo velmi těžké. Ba nemožné: „První reakcí je cosi jako úleva, ale to trvá jen pár vteřin. Realita tě převálcuje. Lékař zavolá koronera a pohřební službu. Když odvezou tělo do márnice, definitivně pochopíš, že je konec. A to je téměř nesnesitelné. Člověk má pocit, že sám skončil a že nic nemá smysl. První půlrok byl strašně těžký, pořád jsem musela myslet na to, jak byl Jirka výjimečný a nenahraditelný. Ta jeho stopa je nevymazatelná,“ dodala.

+

Výčet filmů, ve kterých Daniela Kolářová hrála, je úctyhodný, navíc se jednalo o samé hity a dodnes velmi oblíbené komedie, miloval ji třeba Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem, hrála v mnoha jejich kinohitech. Kulový blesk, Na samotě u lesa, Taková normální rodinka, Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem… Velmi často se objevovala po boku Jaromíra Hanzlíka. Ten teď mimochodem nyní natáčí film Léto s gentlemanem, který na velký hit odkazuje, pro Danielu Kolářovou se bohužel role nenašla.

-

To ji tolik mrzet nemusí, herecky se jí totiž daří i v posledních letech, hrála v Polednici, ve Vratných lahvích, v Kawasakiho růži, ale také v seriálu Život a doba soudce A.K. Což je velká výjimka, seriálům jinak neholduje.  

Vložil: Michaela Špačková