Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na čteném webu se jali uplatňovat Goebbelsovu propagandu. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.07.2018
Na čteném webu se jali uplatňovat Goebbelsovu propagandu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Twitter

Popisek: iDnes.cz je součástí Babišova mediálního koncernu Mafra; ilustrační foto z předloňských Colours

VIDEO Server iDnes se pustil do bojové hry, kde musí posbírat pár bobříků manipulace. Zadání je jasné – nacpěte těm zaostalým Čechům, že imigrace je přínosná. Musí to pochopit, vždyť… imigrace je přeci přínosná, ne?

Ovšem iDnes se do toho pustil trochu nešťastně. Nejdříve vyjel několik grafik, kde ukazuje na to, že většina obyvatel republiky osobně nezná žádné muslimy. A z toho vyvozuje, že odpor k imigraci je mezi obyvateli jen iracionálním strachem, který jde vyléčit jen tím, že muslimy poznáme. Imigrace je pro nás tedy velmi přínosná. Dovychová nás. Má to své problematické části, které jde vyjádřit slovy Bolka Polívky: „Vašu p*ču jsem taky neviděl, a věřim, že ju máte.“

Rozhovor s hodnou holkou

Za obzvláště manipulativní a nechtěně směšný lze brát rozhovor s muslimskou (hodnou) holkou Eman Ghaleb, která žije v Teplicích už vlastně od kolébky. Rozhovor nám měl ukázat, jak jsou muslimové mírumilovní, jak se chtějí integrovat a jak je jim líto, že se bráníme obohacení. Oni svou víru netlačí do okolí, jsou s ní ve svém nitru, tolerují naši společnost, jsou její součástí.

IDnes jako nositel planoucí pochodně

Samotný server iDnes svou manipulativní snahu orámoval slovy: „O málokteré menšině se v Česku šíří tolik fám, překroucených informací a emocí jako o muslimech. Zároveň povědomí o zdejších vyznavačích islámu je velmi malé. Toho využívá řada politiků a dalších veřejně známých osobností, kteří se snaží vůči muslimům rozdmýchávat strach. Portál iDNES.cz proto připravil seriál, jenž tuto rozmanitou minoritu alespoň trochu přibližuje.“

Naivní studentky určují společenský diskurz

Nejsem si jistý, jestli čtenáře zajímá rozhovor s další naivní studentkou. Spíše by si s chutí přečetli rozhovor s bezpečnostním specialistou, který by vysvětlil, jak se například Německo reálně vypořádá s tím, že na jeho území přibylo 10 000 fanatických salafistů, kteří neodjedou. Budou v Německu, budou aktivně prosazovat šaríju, budou se snažit o změnu v zemi. Čtenáře by jistě víc než slova naivní studentky zajímal rozhovor s muslimem, který odřezal svému dítěti hlavu, protože prostě nebyl spokojený se svou ženou, protože právě takové chování jde mimo chápání nás, rasistů a xenofobů. Radši než rozhovor s naivní studentkou by se čtenáři ponořili do statistik vzrůstajících znásilnění, polévání kyselinou nebo přepadání, spojených s imigrantskou vlnou. Protože to jsou jejich obavy a to je potřeba vysvětlit a ukázat na to, že to problém není (když to problém tedy podle iDnes není).

Protože to by byly relevantní informace, které odrážejí skutečný stav spojený s imigranty. Nejde považovat za relevantní a definující celou problematiku imigrantů tím, že se ukáže postoj jedné studentky, která byla celý život v tolerantní společnosti vyznávající svobodu (k tomu jistě patří i to, že její otec je nejspíš také značně…reformním muslimem). Ale je to obdobné, jako dělat rozhovor s naivním soudruhem, který komunismus prožil šťastně s lahváčem na zahradě, a definovat na něm systém bolševismu, který měl své gulagy, svou nesvobodu, týrání, ničení, zabíjení. A pokud to jde, tak v tom případě můžeme relativizovat všechno. Nacismus, komunismus, pedofilii, vraždy, loupeže, znásilnění… všechno. Protože jde vždy o úhel pohledu. O jemnou manipulaci, kdy i vrah je nádhernou růží.

Jeden manipulativní

Definovat na základě postoje jednoho člověka celý systém je velmi ošemetné. A islám je ideologický systém, který je, v případě Eman Ghaleb, třeba mírumilovný a tolerantní, ale v případě Mohameda Lahouaieje Bouhlela, který se vyřádil s náklaďákem před dvěma roky v Nice, už tak mírumilovný a tolerantní není. Přičemž nejde jen o velké, medializované útoky, jako byl ten v Nice. Jsou tu tisíce a tisíce neviditelných a bagatelizovaných útoků jedinců vůči jedincům, které zasévají do společnosti celé Evropy strach. A nemusí jít nutně o znásilňování a vraždy, stačí útočné chování, drobné napadání, vyhrožování, slovní útoky, vzmáhající se gangy. Zkrátka ten vzrůstající strach z toho, že na ulici už není tolik bezpečné si skočit třeba pro rohlíky.

Problém není

Server iDnes se tak chová propagandisticky a nechutně podjatě. Chce vzbudit dojem, že problém není. A že problém nemají ani na Západě. Mají problém, neuvěřitelně velký problém. A my jej, my domnělí xenofobové a rasisti a náckové a Bůh ví co ještě, s nimi nechceme sdílet. Protože tušíme, nikoliv kvůli iracionálnímu strachu, ale kvůli reálným podkladům, že Západ se dostal do slepé uličky. Výsledky ještě nejde vidět, jen tušit, protože muslimská komunita si musí vybudovat svou evropskou strukturu, kvůli které se dostane tam, kam chce.

Až příště dostane iDnes notičky třeba na očištění nacismu, doporučuji udělat rozhovor s říšským zahradníkem. V jeho slovech bude jistě hodně lásky a odpuštění a tolerance a míru, nacismus tak zbavíte vší ideologie a nenávisti a zrůdností, které za svou existenci provedl. Vždyť bude mluvit jen o květinách. A proti tomu nejde nic říct, nic namítat.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace