Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na čteném webu se jali uplatňovat Goebbelsovu propagandu. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.07.2018
Na čteném webu se jali uplatňovat Goebbelsovu propagandu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Twitter

Popisek: iDnes.cz je součástí Babišova mediálního koncernu Mafra; ilustrační foto z předloňských Colours

VIDEO Server iDnes se pustil do bojové hry, kde musí posbírat pár bobříků manipulace. Zadání je jasné – nacpěte těm zaostalým Čechům, že imigrace je přínosná. Musí to pochopit, vždyť… imigrace je přeci přínosná, ne?

Ovšem iDnes se do toho pustil trochu nešťastně. Nejdříve vyjel několik grafik, kde ukazuje na to, že většina obyvatel republiky osobně nezná žádné muslimy. A z toho vyvozuje, že odpor k imigraci je mezi obyvateli jen iracionálním strachem, který jde vyléčit jen tím, že muslimy poznáme. Imigrace je pro nás tedy velmi přínosná. Dovychová nás. Má to své problematické části, které jde vyjádřit slovy Bolka Polívky: „Vašu p*ču jsem taky neviděl, a věřim, že ju máte.“

Rozhovor s hodnou holkou

Za obzvláště manipulativní a nechtěně směšný lze brát rozhovor s muslimskou (hodnou) holkou Eman Ghaleb, která žije v Teplicích už vlastně od kolébky. Rozhovor nám měl ukázat, jak jsou muslimové mírumilovní, jak se chtějí integrovat a jak je jim líto, že se bráníme obohacení. Oni svou víru netlačí do okolí, jsou s ní ve svém nitru, tolerují naši společnost, jsou její součástí.

IDnes jako nositel planoucí pochodně

Samotný server iDnes svou manipulativní snahu orámoval slovy: „O málokteré menšině se v Česku šíří tolik fám, překroucených informací a emocí jako o muslimech. Zároveň povědomí o zdejších vyznavačích islámu je velmi malé. Toho využívá řada politiků a dalších veřejně známých osobností, kteří se snaží vůči muslimům rozdmýchávat strach. Portál iDNES.cz proto připravil seriál, jenž tuto rozmanitou minoritu alespoň trochu přibližuje.“

Naivní studentky určují společenský diskurz

Nejsem si jistý, jestli čtenáře zajímá rozhovor s další naivní studentkou. Spíše by si s chutí přečetli rozhovor s bezpečnostním specialistou, který by vysvětlil, jak se například Německo reálně vypořádá s tím, že na jeho území přibylo 10 000 fanatických salafistů, kteří neodjedou. Budou v Německu, budou aktivně prosazovat šaríju, budou se snažit o změnu v zemi. Čtenáře by jistě víc než slova naivní studentky zajímal rozhovor s muslimem, který odřezal svému dítěti hlavu, protože prostě nebyl spokojený se svou ženou, protože právě takové chování jde mimo chápání nás, rasistů a xenofobů. Radši než rozhovor s naivní studentkou by se čtenáři ponořili do statistik vzrůstajících znásilnění, polévání kyselinou nebo přepadání, spojených s imigrantskou vlnou. Protože to jsou jejich obavy a to je potřeba vysvětlit a ukázat na to, že to problém není (když to problém tedy podle iDnes není).

Protože to by byly relevantní informace, které odrážejí skutečný stav spojený s imigranty. Nejde považovat za relevantní a definující celou problematiku imigrantů tím, že se ukáže postoj jedné studentky, která byla celý život v tolerantní společnosti vyznávající svobodu (k tomu jistě patří i to, že její otec je nejspíš také značně…reformním muslimem). Ale je to obdobné, jako dělat rozhovor s naivním soudruhem, který komunismus prožil šťastně s lahváčem na zahradě, a definovat na něm systém bolševismu, který měl své gulagy, svou nesvobodu, týrání, ničení, zabíjení. A pokud to jde, tak v tom případě můžeme relativizovat všechno. Nacismus, komunismus, pedofilii, vraždy, loupeže, znásilnění… všechno. Protože jde vždy o úhel pohledu. O jemnou manipulaci, kdy i vrah je nádhernou růží.

Jeden manipulativní

Definovat na základě postoje jednoho člověka celý systém je velmi ošemetné. A islám je ideologický systém, který je, v případě Eman Ghaleb, třeba mírumilovný a tolerantní, ale v případě Mohameda Lahouaieje Bouhlela, který se vyřádil s náklaďákem před dvěma roky v Nice, už tak mírumilovný a tolerantní není. Přičemž nejde jen o velké, medializované útoky, jako byl ten v Nice. Jsou tu tisíce a tisíce neviditelných a bagatelizovaných útoků jedinců vůči jedincům, které zasévají do společnosti celé Evropy strach. A nemusí jít nutně o znásilňování a vraždy, stačí útočné chování, drobné napadání, vyhrožování, slovní útoky, vzmáhající se gangy. Zkrátka ten vzrůstající strach z toho, že na ulici už není tolik bezpečné si skočit třeba pro rohlíky.

Problém není

Server iDnes se tak chová propagandisticky a nechutně podjatě. Chce vzbudit dojem, že problém není. A že problém nemají ani na Západě. Mají problém, neuvěřitelně velký problém. A my jej, my domnělí xenofobové a rasisti a náckové a Bůh ví co ještě, s nimi nechceme sdílet. Protože tušíme, nikoliv kvůli iracionálnímu strachu, ale kvůli reálným podkladům, že Západ se dostal do slepé uličky. Výsledky ještě nejde vidět, jen tušit, protože muslimská komunita si musí vybudovat svou evropskou strukturu, kvůli které se dostane tam, kam chce.

Až příště dostane iDnes notičky třeba na očištění nacismu, doporučuji udělat rozhovor s říšským zahradníkem. V jeho slovech bude jistě hodně lásky a odpuštění a tolerance a míru, nacismus tak zbavíte vší ideologie a nenávisti a zrůdností, které za svou existenci provedl. Vždyť bude mluvit jen o květinách. A proti tomu nejde nic říct, nic namítat.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb