Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vždycky dám na první pocit, na první seznámení, jsem ´puďák´. Jenže Jiří Lábus není jen komik. Přečetli jsme

30.07.2018
Vždycky dám na první pocit, na první seznámení, jsem ´puďák´. Jenže Jiří Lábus není jen komik. Přečetli jsme

Foto: CinemArt

Popisek: Jiří Lábus ve filmu Hastrman, který měl nedávno premiéru

FOTOGALERIE Jiřího Lábuse máme zafixovaného coby prvotřídního komediálního herce, režiséři ale dobře vědí, že je jeho herecký rejstřík mnohem širší. Jde totiž i o skvělého dramatického herce, což můžeme vidět například v jeho posledním filmu Hastrman režiséra Ondřeje Havelky, který je právě v kinech. Nejenom o něm pohovořil v rozhovoru pro časopis Xantypa.

O filmu Hastrman se píše, že jde o „žánrovou směsici“, což Jiří Lábus potvrzuje: „Je to dost zvláštní žánr, na mě působí spíš dojmem balady. Autor předlohy Miloš Urban ho nazývá zelený román, Ondra Havelka ho zase vidí trochu jako ekologický thriller.“ Divákům se zatím film líbí, na csfd.cz má zatím 71%, což je velmi slušné hodnocení, na český film. Hlavní roli filmu ztvárnil Karel Dobrý, se kterým se mu prý velmi dobře spolupracovalo: „On je na tuhle roli ideální typ, nedovedu si představit, že by to hrál někdo jinej. Skoro jako by mu roli Miloš Urban psal na tělo,“ pochvaloval si Jiří Lábus v časopisu Xantypa.

Jiří Lábus v Hastrmanovi byl veden Ondřejem Havelkou, který usedl na režisérskou židli filmu, foto CinemArt

Zmrzlá kolegyně

Ženskou úlohu nespoutané Katynky si zahrála krásná a neokoukaná brněnská herečka Simona Zmrzlá, i pro tu měl Jiří Lábus jen slova chvály: „Je nesmírně půvabná a má, což je pro herečku důležité, úžasný kouzlo i pro kameru. Pro plastičnost role bylo potřeba, aby okouzlovala, a to se opravdu povedlo. Ale musím se přiznat k trapasu, kterej jsem s ní zažil: Asi měsíc po natáčení jsem byl na svatbě, která se odehrávala na plovárně. Já přišel až večer, venku stála nějaká slečna, zdravila mě a nesměle mi připomínala, že se známe. „Já jsem Zmrzlá." — „No jo, ono je tady fakt chladno," já na to... „Ježíš, no jó, omlouvám se, já vás nepoznal!" smál se v rozhovoru pro Xantypu.

Jiří Lábus, foto Facebook Xantypa

Jsem puďák

Ať už hraje v komedii nebo dramatu, je Jiří Lábus vždy perfektně uvěřitelný, sám prý hraje pudově, roli v sobě příliš nerozebírá: „Pokud jde o hraní, já dám vždycky na první pocit, na první seznámení s tím, koho hraju. Už během čtení se mi vytváří kontury postavy a cítím, kam ji asi povedu. Pak to samozřejmě musím korigovat s režisérem,“ popsal, jak postavu tvoří a dodal: „Ale jsem spíš intuitivní herec. Takovej „puďák".

Přátelé - Dáša Vokatá, Olda Kaiser a Jiří Lábus, foto Facebook Dáši Vokaté

Ženy hraje podle své matky

Jako snad jediný herec se nezdráhá hrát i ženské postavy, pochopitelně v komediálních výstupech: „To vzniklo už v době před třiceti lety, kdy jsme s Oldou Kaiserem začali dělat společný pořady. Vždycky tam byla nějaká ženská postava, kterou na sebe jeden z nás musel vzít. Je pravda, že hodně čerpám z různejch lidí, který vidím třeba na ulici. Nemám auto, takže jezdím MHD, a kdykoliv vidím něco zajímavýho, hned to použiju. A přiznám se, že taky čerpám hodně z mé matky. Nejvíc to uplatňuju v rozhlasovým seriálu Tlučhořovic rodinka — tam používám přímo některý její výrazy,“ připomenul nekonečný rozhlasový seriál, komediální obdobu seriálu Jak se máte Vondrovi, který byl hitem za socialismu. Rozhlasové herectví bere na roveň tomu televiznímu: „Já jsem byl odkojenej rozhlasem, televizor jsem měl až od nějakejch osmnácti let. Rádio jsem poslouchal hrozně rád.“

Dělat komedii je těžší

Jiří Lábus se takzvaně udělal hlavně na komediích, což změnil režisér Vladimír Michálek: „Dělat komedii je daleko obtížnější, proto to dělá mnohem míň lidí. Já jsem hrál komický role už na škole v DISKu. Pak mě ale Vladimír Michálek obsadil do vedlejší vážný role ve filmu Amerika, a určil mi tak trochu jinou cestu,“ připomněl Jiří Lábus. Jeho další film, kde měl vážnou roli, se nesl opět v pochmurném duchu, jde o film Kluci z hor v režii Tomáše Magnuska: „To je vyloženě dramatická role - je to příběh postiženýho člověka, kterej trpí mozkovou dysfunkcí a žije v domku se svým synovcem. Bylo to dost zajímavý natáčení - podobnou postavu jsem nikdy nehrál,“ prohlásil Jiří Lábus. A čeká ho také návrat k Vladiimíru Michálkovi: „V létě 2019 bych měl dělat nový film s režisérem Michálkem. Natočil jsem taky třicetiminutovej televizní film, kterej napsal a zrežíroval Josef Abrhám junior. Je z doby bitvy tří císařů u Slavkova, kdy se na jednom dvoře sejde rakouský, francouzský a ruský vojsko...“

+

Kdo zažil šedivá osmdesátá léta, ví, že srandy tehdy moc nebylo. Jiří Lábus a Oldřich Kaiser tvořil dvojici, díky které bylo proč se občas podívat na televizní obrazovku. Pořad Možná přijde i kouzelník je koukatelný ještě dnes, některé scénky zlidověly. Pořádně se proslavil v pořadech pro děti, hvězda se z něj stala díky čarodějovi druhé kategorie Rumburakovi v Arabele, anebo díky postavičce Ju ve Studiu Kamarád.

-

Vážnou roli dostal až po revoluci v Americe. Jiří Lábus pořád natáčí jako o život, jde o velmi vytíženého herce, možná právě proto je jeho největším přáním, aby třeba jeden večer nemusel nic dělat.  

Vložil: Michaela Špačková

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace