Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Něžná přítelkyně odhalila prostřednictvím dopisů Havlův skutečný charakter. Proč byl podezírán z děvkaření? Tajnosti slavných

26.07.2018
Něžná přítelkyně odhalila prostřednictvím dopisů Havlův skutečný charakter. Proč byl podezírán z děvkaření? Tajnosti slavných

Foto: ČT / repro

Popisek: Václav Havel v roce 1986 na Hrádečku

Když nedávno vyšla kniha „něžné přítelkyně“ Václava Havla Jitky Vodňanské ´Voda, která hoří´, vyvolala samozřejmě poprask, ale zdaleka ne takový jako Tajná knihy Ireny Obermannové, líčící poměr spisovatelky s „největším Čechem“. Někteří kritici se přesto domnívají, že i Vodňanská překročila míru intimity. Jenže, zkušená psychoterapeutka je v líčení svého dlouholetého mileneckého poměru mnohem diskrétnější a o jejím vztahu s Václavem Havlem nejlépe vypovídá rozsáhlá korespondence. Zatímco o tom, že se Obermannová skutečně stala Havlovou milenkou, leckdo zapochyboval, u Vodňanské tomu tak není.

Naopak, kniha je pro mnohé šokující tím, že Václav Havel bez skrupulí udržoval během svého manželství paralelní vztahy a ten s Jitkou Vodňanskou byl patrně nejdelším. A i když se samotná autorka nyní zlobí, že se zájem veřejnosti soustředil pouze na pasáže o Havlovi, je poněkud naivní pokud se domnívá, že by bez nich její kniha vzbudila větší zájem. Vždyť ji jako psychoterapeutku znají pouze odborníci z branže a „proslavila“ se právě jako Havlova milenka. Nebýt této skutečnosti, zůstala by jen jednou z tisíců zajímavých a pohledných žen, které vydaly svůj deník.

 

Cenné svědectví

Její autentické vzpomínky a dokumenty jsou však významným svědectvím o charakteru Václava Havla. Jejich složitý vztah komentuje vlastními slovy minimálně a hlavní vypovídající hodnotu má vzájemná písemná korespondence, z níž ta Havlova je podstatnější. Známý dramatik a disident se v ní prezentuje jako nejistý, depresemi soužený člověk a přelétavý manžel s fatální slabostí pro krásné a silné ženy. A v neposlední řadě také jako podpantoflák a především slaboch, jenž pod tlakem situace zapudil nejen své lásky, ale i přátele. Potvrdilo se tak vše, o čem se léta pouze šuškalo a spekulovalo. Falešné pohoršení nad tím, že někdo odkryl Havlovo soukromí, přitom není na místě, ba naopak. Tím spíše, že byl tento český prezident a disident vydáván za mezinárodní mravní autoritu. 

Mravný život?

Téměř k neuvěření jsou ty pasáže z jeho dopisů, adresovaných Jitce Vodňanské, kde se snaží obhájit svoje sklony k nevěře, ale na svoji milenku žárlí. Na druhé straně si však uvědomuje mnohé svoje nedobré vlastnosti, sklony k pití či závislost na lécích. V roce 1983 své Jíti (jak Vodňanskou oslovuje) například slibuje, že nebude pít a (téměř) jíst žádné prášky a že bude žít zkrátka zdravě. Dokonce se zapřisáhl, že nebude moc mluvit a hlavně žvanit. Nakonec slibuje: „Budu žít mravně a odpovědněji a nebudu v každým hovně za kvedlačku.“ Dokonce se zamýšlí, zda je mravné a odpovědné, že chodí s Andulkou (Annou Kohoutovou, pozn. A. H.), zároveň se přátelí s Vodňanskou a přitom všem se cítí patřit k manželce Olze, asi víc, než ona jemu. A posteskne si: „A přitom všem jsem ještě podezírán z děvkařství.“ Nakonec žádá Jitku, aby se nad tím zamyslela a poradila mu, co má dělat, protože se cítí bezradný.

 

Promarněná šance

Zcela právem vyvolala největší pozornost pasáž o tom, že postojem k těhotenství Jitku přiměl k tomu, aby šla na potrat. Vymlouval se, že s ní nemůže jít před komisi, protože musí být kvůli rekonstrukci Hrádečku osobně přítomen na místě a dodává jí odvahu slovy: „Hlavu vzhůru, nejsi první, ani poslední. Ber to sportovně.“ Jak Havel, tak Vodňanská svého rozhodnutí nemít společně dítě litovali, ale bylo již pozdě. „Svoji šanci jsme promarnili,“ připustila.

 

Havel se podobně vymluvil z dalších důležitých životních rozhodnutí, například rozvodu s manželkou Olgou, která byla nakonec ochotná jej podstoupit. Je to on sám, kdo se v dalším dopise nejlépe charakterizoval: „Sere mne, že nejsem schopen žít ani s Olgou, ani bez ní, že nejsem schopen se rozhodnout, že chci nadále žít jen s tebou, že nejsem schopen zajistit ti ani trochu relativního štěstí.“ Jenže, nakonec se rozhodl tak, že všem vyrazil dech.

Pokračování zítra

Vložil: Adéla Hofmanová