Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A tak vám ty rozvody ještě ztížíme. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.07.2018
A tak vám ty rozvody ještě ztížíme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Rozvod; ilustrační foto

Poslanec za ČSSD Ondřej Veselý se jal zlepšovat práva dětí a rodičů. Jeho navrhovaná novela zákona, kterou předložil sněmovně k projednání, se týká problematiky porozvodového stěhování. V okamžiku, kdy je dítě v péči jednoho z rodičů, se tento nesmí bez souhlasu svého ex s dítětem přestěhovat. Za lepší prací, za lepším budoucím ex, za školami pro dítě, za čímkoliv. A mně to přijde přinejmenším absurdní.

Pan poslanec Veselý k tomu uvádí: „Z advokátní praxe znám řadu případů, kdy se rodič, kterému bylo svěřeno dítě do péče, rozhodne bez souhlasu druhého rodiče přestěhovat se s dětmi zcela do jiné části republiky. Druhého rodiče tak prakticky vyloučí ze styku s dětmi. Bohužel, často úmyslně. A druhý rodič pak bývá dětem, i přes veškerou snahu, odcizován. Tím pak trpí zejména dítě, které se stává nechtěným rukojmím ve sporech rodičů a je vykořeněno z přirozeného prostředí, důležitého pro jeho zdravý vývoj.“

A co záměr z druhé strany?

Teď jde o to, co si představovat pod pojmem zdravý vývoj, který pan poslanec dětem přeje. Je jím nekonečný rozpor rodičů, jejich nenávist, pohrdání, neustálý střet, osočování? Neocitá se dítě v tenisovém mači rodičů permanentně a neublíží mu protahování takového mače, kde dítě je vždy tenisovým míčkem? A je v zájmu dítěte, aby rodič, do jehož péče bylo zcela svěřeno, byl traumatizovaný neustávajícím spojením se svým ex? S jeho případně mstivým nesouhlasem, který nedovolí dítěti zažít i jinou budoucnost, než tu pod supími zraky hádajících se rodičů, kteří nejsou schopní se dohodnout ani na tom, jestli je středa?

Co když bude nesouhlas s přestěhováním také úmyslně škodící, pane poslanče? A už je v povaze lidí, že se sobě navzájem mstí. Ovšem je rozdíl v tom, jestli se někdo stěhuje, což vyžaduje hodně síly a odhodlání a plánování, než když prostě nesouhlasí, aby zhatil plány své/ho ex. „Jo tak ty sis našel/našla novou cestu, kde budeš spokojený/á? Tak na to zapomeň.“ I to může být důvod nesouhlasu. Dítě v tom nemusí jako argument figurovat vůbec. Stačí, že si nepečující rodič může užít další formu msty.

Začarovaný kruh

Svou snahou dělá poslanec Veselý z dětí ještě větší rukojmí sporu obou rodičů. A vytváří pro rodinu začarovaný kruh, z kterého nepůjde vystoupit. Ilustrační situace. Rodina na malé vesnici, jeden z rodičů má relativně dobré zaměstnání, druhý, pečující, má mizerně placené. Nabídku na lepší práci ve městě bude muset odmítnout, protože první rodič prostě nesouhlasí. Přičemž nechává rodinu mřít s minimálním výživným na místě, kde není pro dítě ani pečujícího rodiče budoucnost. Pro dítě samotné je takový život traumatizující. Nebo není? Předkládaná novela zákona tak vytváří pro rodinu vězení, v kterém se oba rodiče můžou nadále ponižovat a ničit, protože budou do doby dospělosti dítěte permanentně svázaní.

Citlivé téma, na které nejde jít kladivem

Pan poslanec Veselý se pokouší léčit kladivem to, na co by měl jít s chirurgickým vybavením. Protože jeho novela se pokouší řešit problém systémově, to jest bez ohledu na to, že tím může tisícům rodinám (potažmo dětem) znemožnit na léta dopředu jakýkoliv rozvoj. Zakonzervuje je v rozvodu do doby dospělosti dítěte nebo dětí. Patronem rodiny, jejím dozorčím, udělá člověka, který se může chovat v její neprospěch z vlastních sobeckých důvodů. A to je velmi špatný princip. Pokud se rozpadlá rodina nedokáže dohodnout, měl by mít poslední slovo rodič pečující. Novela zákona pana poslance Veselého má potenciál ubližovat ještě víc, než současný stav.

Vložil: Štěpán Cháb