Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč nejde řídit stát jako firmu? Neposlouchá. A nemůžete mu dát padáka. Zápisníček A.V.

komentář 22.07.2018
Proč nejde řídit stát jako firmu? Neposlouchá. A nemůžete mu dát padáka. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotomontáž

FOTO Můj zápisníček měl týdenní prodlevu, navíc se stěhuje ze soboty na neděli. Jednak jsem byla na dovolené v Černé Hoře, také se vrátil oblíbený komentátor pan Přeučil a svou Sobotou zabral první víkendový den, tak jsem mu uhnula. A co se tu dělo, zatím co já se válela u moře? Bylo toho poměrně dost. Tak například hned na začátek dobrá zpráva: Vyšlo najevo, že podle zprávy Capgemini World Wealth Report 2018 dolaroví milionáři meziročně zbohatli o 10,6 % a jejich celkové jmění se poprvé přehouplo přes hranici 70 bilionů dolarů, současně se zvýšil i jejich počet, vzrostl o 1,6 milionu. Více než 61 % všech dolarových milionářů pochází z USA, Japonska, Německa nebo Číny. A ani Česko není výjimkou: Oproti minulému roku se počet dolarových milionářů v České republice zvýšil o 10,8 % na více než 28 tisíc a jejich majetek vzrostl o 13 % na 68,5 miliard dolarů. No není to fajn? Bohatneme, respektive někteří bohatnou a to značně.

To jsem našla na mailu; byla to jedna z cca 1 500 zpráv, které jsem musela nějak zpracovat, když jsem se vrátila. K těm českým dolarovým milionářům tam ještě psali, že největší zásluhu na bohatnutí movitých investorů měl „rostoucí HDP ve výši 4,6 %, 6,5% nárůst cen nemovitostí a výkonnost lokálních investičních trhů, jejichž celková tržní kapitalizace raketově vzrostla o 30 %.“ Sice nemám páru, o čem mluví, ale určitě jde o radostné zjištění. Jen houšť a větší kapky, že. Až už budou tak děsně bohatí, že nebudou vědět, co s těma prachama (a nezdrhnou do Švajcu – viz Bakala), třeba pustí chlup i doma.

Zatímco jsem byla na dovče, Češi oslavili svátek Jana Husa. A to rozličně, jak vidno, takhle „vkusně“ slavila Alza.cz a propagovala tak své grily

Čísla hovoří, Češi fandili Chorvatům, já taky

Týden, kdy jsem byla pryč, byl ve znamení velkých událostí. Jednak vrcholil šampionát v Rusku, který předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino označil za nejlepší mistrovství světa všech dob. S čímž zřejmě tak úplně nesouhlasí vtipný sportovní komentátor Jaromír Bosák (na svůj oficiální Facebook dal fotky z Kremlu s komentářem: „Zastavil jsem se u báťušky cara. Teda vlastně prezidenta. Ale v Rusku to kapánek splývá. A on prý Vladimír není doma...“; což stačilo, aby měl bulvár žně). Infantino o tom nejlepším šampionátu v dějinách mluvil v Moskvě na tiskové konferenci. A čísla?  Podle šéfa FIFA byly ruské stadiony zaplněné z 98 procent, celkem 7 milionů fanoušků navštívilo festivaly v hostitelských městech a 3 miliardy lidí po celém světě sledovalo zápasy MS v televizi. Nedělní finále mezi Francií a Chorvatskem si prý pustila asi miliarda diváků.

Sraz Harley Davidson: Moc pěkný motorky. Foto Facebook akce

My to sledovali v Becici v Montenegru. A byť naše česká delegátka, která tam žije již 28 let, mě vyřvala, když jsem podotkla, že Černohorci, což jsou vlastně Srbové, se s Chorvaty nenávidí jak mor, šampionát mi dal za pravdu. Všichni fandili Rusům, a když ti vypadli, samotné finále už místní nezajímalo. V praxi to vypadalo tak, že Rusy podporovali mohutným řevem, troubením klaksonů a rachejtlemi, chorvatské finále pak provázelo absolutní ticho, přerušené jedním (!) tichým potleskem a mými statečnými výkřiky (byla jsem bezpečně zalezlá na balkóně apartmánu v nejvyšším patře) „Hrvatska! Croatia!“ Ale zpět k číslům: V průměru se na každý zápas vysílaný na ČT sport dívalo 388 tisíc diváků. Světový šampionát v kopané v Rusku si zapnulo téměř 4,4 milionu diváků. Nedělní finále vidělo na ČT sport 974 tisíc lidí a sledovalo ho tak 45 procent všech, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi, informoval server Mediaguru s tím, že z hlediska sledovanosti jednotlivých týmů lákaly nejvíce zápasy Chorvatska. Z čehož soudím, že Češi fandili jihoslovanským bratrancům. No a na dokreslení: „Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Účet za oslavy vítězství Francie – 292 zatčených, 45 zraněných policistů, 2 mrtví,“ napsal Mediaguru.

Motorky, Velehrad a sokolové - Kde stanutí, tam smrt!

Dále jsem události seřadila podle návštěvnosti. Legendární americká motocyklová značka Harley Davidson si Česko, přesněji pražské Výstaviště, vybrala pro své celosvětové slavnosti 115 let od svého založení. A během čtyř dnů oslav dorazilo 110 354 návštěvníků. To Velehrad s tradičními Dny dobré vůle přitáhl Kalouska, Duku a 50 tisíc lidí.

Primas, Kalousek a velmi noblesní Livie Klausová (krásný, sladěný klobouk) na Velehradě. Foto FB Kalouska

Nejméně diváků si započítal XVI. všesokolský slet v Praze. Ale minimálně hesly, kterými byl ozdoben stadion, z mého pohledu vede. 'Tužme se' nebo 'Kde stanutí, tam smrt' – fakt super. A čistá pravda, že :-) Co se čísel týče, povedlo se mi vypátrat, že hlavní večer se představilo na ploše stadiónu v Edenu celkem 15 tisíc sokolů. Cvičila tam i bývalá starostka župy Pacifické - Yvonne Masopustová z USA, která prozradila, že ze Spojených států dorazilo asi 250 sokolů, jen z Los Angeles jich tam bylo kolem třiceti.

Královéhradecké sokolky. Nebo sokolnice? Foto Sokol Hradec Králové

Babišova vláda má důvěru, ale hraje ´deset malých černoušků´

„ČSSD má v souladu s koaliční dohodou pět ministrů, jsou tito čtyři: Jan Hamáček, Antonín Staněk a Miroslav Toman. Oba dva, jak Jan Hamáček, tak Antonín Staněk, jsou členy ČSSD,“ poznamenal na svém Facebooku trefně balkanista Filip Tesař, narážeje přitom na starý bolševický fór (a píseň skupiny The Hever and Vazelina Band) – „samopal se skládá ze čtyř částí, jsou to tyto tři, pažba a hlaveň“. Čímž bych toto krátké pojednání zahájila. Proč krátké? Psát teď o Babišově vládě, to je nošení sov do Athén, nebo, po česku, kůrovce na Šumavu. Napsali o tom již úplně všichni, takže se jen těžko hledá úhel pohledu, který ještě nebyl vytěžen do dna. Na Facebooku už dokonce opadla hlavní vlna vtipů na vládu, jejíž dva ministři, Taťána Malá a Antonín Krčál, rezignovali v řádu dnů, zahraničí obstarává v rámci rozšířeného úvazku Hamáček a nová ministryně Maláčová, nominovaná ČSSD, čelí již teď trestnímu oznámení a celkovému rozvratu na ministerstvu. O Babišově stíhání už snad ani nemluvě… K vládní personální nejistotě ostatně poznamenal šéf Pirátů Ivan Bartoš: „Kdo si má furt ty ministry pamatovat. Fluktuace ministrů v jednotlivých resortech je tak vysoká a periody jejich působení tak krátké, že si už ani u Pirátů nestíháme aktualizovat tabulku.“ Dovolím si poznamenat, že aktualizovat nestíhá ani web Vlády ČR.

 

Vládní web 18. 7. v 08:30, stále ještě s již rezignovavším Krčálem

Česká titulománie a ručičky od práce

Právě kvůli této naší národní libůstce, že mnohem vážněji bereme osoby, jejichž jméno je obestavěno tituly vpřed i vzad, skončila kariéra Malé i Krčála. Mgr. Petr Krčál je toho dokonalým příkladem. Jeho CV odhaluje fakt, že vystudoval Střední odborné učiliště strojírenské ve Žďáru nad Sázavou (1979–1982), pak normálně pracoval – coby technik Žďárských strojíren a sléváren, když se mu přestalo chtít makat, dal se na „předsedu“, Wikipedie praví, že organizace Žďárské strojírny a slévárny; já to chápu tak, že se stal funkcionářem, patrně odborovým. A přidal Střední odborné učiliště elektrotechnické (1986–1988). V devadesátkách už jen předsedoval a tajemničil - Koordinačnímu centru Mládí Vysočiny a OVV ČSSD Žďár nad Sázavou. Jeho střední vzdělání mu stačilo, dokud se v roce 2003 nestal tajemníkem ministra obrany ČR a o rok později členem rady kraje Vysočina. Což s sebou přineslo touhu po akademickém titulu – na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Institutu mezioborových studií Brno (2003 – 2007). No a psaní těch prací, bakalářky a diplomky, po večerech, jež si, mírně řečeno, zjednodušil systémem ctrl C ctrl V.

Nejlepší fór, který jsem objevila na FB (sdílel Jakub Horák, český marketingový guru, který v současné době maká pro Topku)

Našel se dokonce jeden uživatel FB, který se přiznal, že jeho bakalářskou práci přečetl: „´Mládež a volný čas v květnu 2007´ se jmenuje bakalářská práce odstupujícího pana ministra. Je s podivem, za co všechno člověk dostane diplom ... Tak ještě jednou: ´Mládež a volný čas v květnu 2007´. Ještě jednou si to zopakuju radši ... ´Mládež a volný čas v květnu 2007´. Zlatý králíci... Jen tak mimochodem, bakalářskou práci pana odstupujícího ministra jsem si přečetl. Má konečně jen 84 stran a jsou v ní i barevné obrázky. Lze ji shrnout tak, že pro výchovu mladých lidí je důležité jejich okolí. Což je dobré vědět. O souložení se nemluví ani v kapitole o volnočasových aktivitách dospívajících,“ okomentoval opisovačskou kauzu hudebník Tadeáš Věrčák.

Zlatí králíci!

To Ing. Mgr. Taťána Malá, v pořadí již 17. ministryně spravedlnosti ČR, ve funkci od 27. června do 10. července, vystudovala v normálním postteenagerském věku zemědělské inženýrství na Agronomické fakultě Mendelově univerzitě v Brně, promovala v roce 2005 a studium zakončila diplomovou prací na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Čímž se dokonale kvalifikovala na Ministerstvo spravedlnosti, že. No a také opisovala, ona tedy tvrdí, že s vědomím vedoucího práce a že se to prý tehdy tak nebralo. No, možná jo, já nevím, já se dosud spokojila s maturitou. A proto mě možná neberete vážně, že jo, vy lumpové titulůchtiví?

Uvádím nové ministry do úřadu, poznamenal si k této fotce Babiš. Jak je z úřadu vyvádí, již zdokumentováno není (na snímku Taťána Malá, foto Facebook Babiše)

„Plagiátorství je menší problém než vláda, která pustí komunisty k moci, reagovala na Krčálovu rezignaci první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Plagiátorství je prohřešek, který by žádnému ministrovi neměl projít. Je ale stále menší problém pro tuto zemi mít ministra, který opisuje, než mít vládu, která pustí k moci komunisty. Věřím, že ČSSD je stále schopna nominovat slušného a čestného odborníka na post ministra práce a sociálních věcí. Už ale nikdy nesmaže svůj díl viny za současnou vládu s komunisty a trestně stíhaným premiérem,“ uvedla Pekarová Adamová ze strany, jíž donedávna šéfoval Kalousek, jemuž spojení s KSČM ještě v roce 2006 nevadilo, ba naopak: „„Hovořili jsme o možnosti koaliční spolupráce. Byla by to menšinová vláda, která by hledala podporu napříč politickým spektrem, v případě komunistů předpokládám nějakou formu umožnění vzniku," uvedl Kalousek po jednání s Paroubkem,“ napsaly tehdy Novinky.cz. No jo, no, internet je bitch, viď, ty bijče komunistů. Stačí zadat Kalousek a KSČM :-)

Zloděj, paní Marxová, ANO, pošleme na ně auditory, feministka a... ?

A co ta Maláčová? Vypadá to na boj mezi ANO a ČSSD na ministerstvu. Již teď, koalice pomalu ani nezačala vládnout. Podle bývalé šéfky za ANO Němcové je Maláčová zapletena do „problémové praxe“ (jde o to, že Maláčová se prý podílela na tom, že přidělování dotací určených například na podporu seniorských organizací v letech 2017 a 2018 místo zaměstnanců ministerstva kontrolovali externisté, což odsoudil audit, nařízený tehdejší ministryní Němcovou). Také Seniorům ČR nejde jmenování Maláčové pod fousy:  „Jana Maláčová, která dříve působila na ministerstvu práce a sociálních věcí jako ředitelka odboru rodinné politiky, měla ve své gesci i politiku stárnutí a podporu seniorů. Bohužel během svého působení pro české seniory mnoho neudělala a Senioři ČR mají s paní Maláčovou nedobré zkušenosti,“ sdělili s tím, že se málo věnovala seniorům, zato prý spíše reprezentuje feministické hnutí. A aby toho nebylo málo, tak „v policejních šanonech leží právě teď 11 trestních oznámení, které dělají z Ministerstva práce a sociálních věcí mimořádně nebezpečné území,“ popsal reportér Vojtěch Blažek současnou situaci s tím, že problémy, jimž bude muset čelit vystudovaná politoložka z Německa a Británie Maláčová, souvisí s érou Sobotkovy vlády, konkrétně s ministryní práce Michaelou Marksovou z ČSSD.

Ministryně Maláčová má být oficiálně jmenovaná 30. července, sdělil Hrad (oficiální foto)

Kostlivci ve skříních Marksové a Drábka

Například Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel pochybení za víc než miliardu korun - především při soutěžích na klíčové IT systémy, přes něž se například vyplácí podpora v nezaměstnanosti. A také zjistil podezření na plýtvání a „malé domů“ spřáteleným firmám. Závažné problémy s IT zakázkami mají kořeny v roce 2011, kdy ministerstvo vedl Jaromír Drábek z TOP 09. Nechal vyměnit dodavatele pro stát životně důležitých systémů - jenže pořádně nefungovaly a navíc i trestní soudy později konstatovaly, že došlo k machinacím a předražení zakázek. Drábkův náměstek Vladimír Šiška za to skončil ve vězení. „Marksová měla za úkol vybrat nové dodavatele a tuhle agendu svěřila náměstkovi Robertu Baxovi. Výsledky po čtyřech letech, jak letos na jaře zjistil NKÚ, ale byly tristní. Protože ministerstvo pod Marksovou nestihlo dokončit soutěže na nové dodavatele. Například: když NKÚ srovnal ceny těch současných a nově vysoutěžených, vyšlo, že ministerstvo platí denně o milion korun víc. Celkově pak mohlo - kdyby stihlo vysoutěžit a spustit všechny - k 1. lednu 2017 uspořit 362 milionů,“ napsal Blažek a dodal, že kontroloři též odhalili, že 2,4 milionu korun ministerstvo vyplatilo firmě, za níž ve skutečnosti stál Petr Baxa, bratr náměstka Roberta Baxy. Z popsaných faktů je zřejmé, že kontroloři pochybovali, jestli firma vůbec nějakou práci odvedla, píše se v článku... Fakt good.

Vtip z Facebooku

Co z toho plyne?

Pojďme to otočit. Jakou vládu chceme? Mně osobně zrovna tichá sněmovní podpora komunistů moc nevadí. Když už jsme je nezakázali v roce 1990, musíme nést následky. Jsou legitimní stranou, zastoupenou v parlamentu. Takže byla jen otázka času, kdy ty jezinky strčí prstíček i do vlády. Zato mi vadí, a to podstatně, činnost všech vlád cca od roku 2000, pravicových, levicových, oposmluvních. V devadesátkách jsme museli řešit privatizaci a začlenění do evropských struktur. Což se s výhradami podařilo. A to byla spousta odvedené práce. Od té doby? Kde nic, tu nic.

Andrej Babiš vzal vládu do Pardubic na výlet. Vlakem. Foto FB Babiše

Vlády i parlamenty odleva doprava chrlí bambiliony zákonů, v posledku omezujících svobodu v Česku, v nichž už se ani právníci nevyznají. Zato za 30 let nemáme dostavěnou síť dálnic, spravené silnice, vyřešenou energetiku, Česká pošta a České dráhy fungovaly lépe za císařpána, natožpak abychom jezdili  TGV, obrana země stojí na vachrlatém pilíři NATO s tureckou pátou kolonou (a miniaturní, ne příliš funkční armádě), sociální politika státu je děravá jak řešeto, zdravotnictví se zmítá v problémech, co pamatuju, a o kvalitě vzdělání škoda mluvit – viz ti Malé králíci a Krčálova bakalářka, kterou použil, jak vyšlo najevo, i ve své diplomce, takže nakonec ještě opsal sám sebe.

Tak, pane prezidente, už jsem tu zas. Švestičky pro vás má Ovčáček... Foto FB Babiše

Hrajeme basket, nebo vybiku?

Takže bych ocenila vládu, která začne věci seriózně řešit, a to nejen hubou na tiskovkách. Stanoví si priority; vše najednou vyřešit a zaplatit prostě nejde. Vyjedná si pro svá řešení politickou podporu (stát není firma, ale o tom dále), protože bez ní se nehne, to jsme již mnohokrát viděli, solitéři sami nic nezmůžou. Nebude si ustavičně okopávat kotníky a nepovede permanentní volební kampaň. Dá si v tvorbě nových zákonů minimálně roční stop stav a totéž doporučí parlamentu. Ten rok využije k revizi stávajících, jednak aby se furtum furt neměnila pravidla hry, druhak aby ty zákony tvořily logický, vzájemně se podporující systém. A za třetí aby byly dokonale promyšlené, v praxi realizovatelné. A vymahatelné. A ne naopak, jak léta pozorujeme: Zákon, novela, novela novely, zrušení mínus páté novely, nový zákon, jenž je vzápětí novelizován… (stačí číst stena ze sněmovny). Které pak občané chtě nechtě porušují, protože jinak by se nehli.

Tak koho som se rozhodol dneska vyměnit? Foto FB Babiše

Je to politika, vážení, a ta se musí umět. Jako všechno. Zatím pozoruji politické matlaly, kteří si myslí, že stát lze řídit jako firmu – nelze, protože stát není direktivně řízená vojenská organizace, pokud tedy nechceme zpět diktaturu. Politika JE o nalézání kompromisních řešení, jen se musí vědět, co přesně chceme dosáhnout, co můžeme obětovat a co už ne a co by asi tak mohl chtít názorový oponent. Politika JE o dodržování domluvených pravidel. Jenže já koukám na politické šíbry, kteří si z funkce udělali rovnou pašalik, dívám se na politické skautíky, co mají ty nejlepší úmysly, ale realizace zrovna není jejich silná stránka... Přečtěte si prosím znovu odstavec o situaci na Ministerstvu práce a sociálních věcí – tam nalézáme v krystalické podobě všechny nešvary, co se nám tu rozmohly. Prostě to neumíme.

Zatím.

Poprvé v historii se v Zoo v Liberci povedlo odchovat zoborožce rýhozobého. Na svět se vyklubala celkem tři mláďata, jeden sameček (na snímku - je fakt sladký) a dvě samičky. „Je to pro nás obrovský úspěch, protože tyto filipínské endemity dokázalo odchovat pouze šest zoologických zahrad na celém světě,“ sdělil tajuplně Jan Hanel, kurátor ptáků. Foto Marta Doležalová

 

Vložil: Anička Vančová