Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spisovatel o dávném manželství s krásnou herečkou: Prý byla stejně uvědomělá jako on, chtěli mít socialistické děti. Tajnosti slavných

20.07.2018
Spisovatel o dávném manželství s krásnou herečkou: Prý byla stejně uvědomělá jako on, chtěli mít socialistické děti. Tajnosti slavných

Foto: ČT repro

Popisek: Pavel Kohout v dokumentu ČT

V záplavě každoročních prázdninových repríz poněkud zapadla premiéra čtyřdílného pořadu o kontroverzním spisovateli Pavlu Kohoutovi ´To byl můj život?´, který tento týden slaví své devadesáté narozeniny. Česká televize jej odvysílala na druhém programu, kde jej sledovalo zanedbatelné množství diváků. A není to tentokrát žádná škoda, protože jde o počin dosti průměrný. Tomu odpovídají i reakce diváků.

Mnohem důstojněji připomněl veřejnoprávní kanál Kohoutovo životní jubileum i jeho dramatický osud reprízou seriálu Konec velkých prázdnin, zdařilou adaptací autorova stejnojmenného románu, nebo tragikomedií Cizinec a krásná paní. 

Dlouhá sebeobhajoba

Jedním ze zásadních problémů čtyřdílné dokumentární série v režii Viktora Polesného je skutečnost, že byla zbytečně zdlouhavá a Kohouta příliš hladila po srsti. Spisovatel, který se zapletl s komunistickým režimem, tak dostal nebývale velkorysý prostor pro obhajobu svých někdejších prohřešků, přičemž byla zvolena nešťastná forma „mluvící hlavy“. Celé čtyři večery vyprávěl divákům o svém životě, ledabyle oblečený v nepadnoucím saku. Úspěšný umělec, dříve vyhlášený krasavec a elegán, léta žijící v Rakousku a vydávající svá díla u nás i v zahraničí, tak mimochodem působil po většinu času spíše jako chudý příbuzný. 

S lehkým úsměškem

Podstatnější ovšem bylo, jak interpretoval svůj život. Nezamlčoval sice svoji svazáckou a komunistickou minulost, ale často ji vysvětloval s blahosklonným pousmáním. Nelze se divit, že způsob jeho bilancování vyvolal u diváků smíšené pocity. Ocenili sice řadu dobových dokumentárních záběrů, nicméně někteří nabyli dojmu, že tragické stránky komunistické éry zlehčoval. „Hovoří o vážných věcech s lehkým úsměškem a pro mne jako by jeho život charakterizoval dětský podvod, jehož se dopustil při vstupu do Dismanova souboru. Nepřesvědčil mne zatím, že nemá komunismus hluboko v duši,“ napsala například na diskusním fóru České televize Jana. 

Socialistická rodina

A stejně tak prezentoval z té vlídnější stránky peripetie svého soukromého života, například manželství s herečkou Alenou Vránovou. I když jí způsobil velmi vážné problémy, protože se během jejich manželství při natáčení legendární pohádky Pyšná princezna zamilovala do svého kolegy Vladimíra Ráže, ani po letech se k ní nezachoval jako velkorysý gentleman. Prozradil na ni, že i ona byla angažovanou umělkyní.

„Chtěli jsme spolu založit socialistickou rodinu, mít socialistické děti a budovat socialismus. To si dovolím tvrdit i za tu Alenu, protože mám zachovánu naši korespondenci, která byla z obou stran stejná,“ chlubil se. Ale ani slovem se nezmínil o tom, jakou roli sehrála při jejím chování okolnost, že si vzala za muže fanatického komunistu, který datum svatby stanovil na den výročí J. V. Stalina. Traduje se, že se například jako žena socialistického básníka nesměla ani líčit.

 

Problém s princeznou

Stejně tak pozapomněl, jak dramatický dopad měl na život herečky jejich rozvod. Naopak si postěžoval, že je za jejich vztah dodnes trestán: „Jakmile se hraje Pyšná princezna, tak všechny bulvární časopisy napíšou, že jsem jí a Rážovi zničil život.“ Snažil se to chabě vyvrátit tím, že prý později souhlasil, aby hrál Ráž v jeho filmu Taková láska. A nakonec si posteskl: „Já jsem věřil straně a Aleně Vránové a v obou případech jsem dopadl špatně.“

Vložil: Adéla Hofmanová