Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spisovatel o dávném manželství s krásnou herečkou: Prý byla stejně uvědomělá jako on, chtěli mít socialistické děti. Tajnosti slavných

20.07.2018
Spisovatel o dávném manželství s krásnou herečkou: Prý byla stejně uvědomělá jako on, chtěli mít socialistické děti. Tajnosti slavných

Foto: ČT repro

Popisek: Pavel Kohout v dokumentu ČT

V záplavě každoročních prázdninových repríz poněkud zapadla premiéra čtyřdílného pořadu o kontroverzním spisovateli Pavlu Kohoutovi ´To byl můj život?´, který tento týden slaví své devadesáté narozeniny. Česká televize jej odvysílala na druhém programu, kde jej sledovalo zanedbatelné množství diváků. A není to tentokrát žádná škoda, protože jde o počin dosti průměrný. Tomu odpovídají i reakce diváků.

Mnohem důstojněji připomněl veřejnoprávní kanál Kohoutovo životní jubileum i jeho dramatický osud reprízou seriálu Konec velkých prázdnin, zdařilou adaptací autorova stejnojmenného románu, nebo tragikomedií Cizinec a krásná paní. 

Dlouhá sebeobhajoba

Jedním ze zásadních problémů čtyřdílné dokumentární série v režii Viktora Polesného je skutečnost, že byla zbytečně zdlouhavá a Kohouta příliš hladila po srsti. Spisovatel, který se zapletl s komunistickým režimem, tak dostal nebývale velkorysý prostor pro obhajobu svých někdejších prohřešků, přičemž byla zvolena nešťastná forma „mluvící hlavy“. Celé čtyři večery vyprávěl divákům o svém životě, ledabyle oblečený v nepadnoucím saku. Úspěšný umělec, dříve vyhlášený krasavec a elegán, léta žijící v Rakousku a vydávající svá díla u nás i v zahraničí, tak mimochodem působil po většinu času spíše jako chudý příbuzný. 

S lehkým úsměškem

Podstatnější ovšem bylo, jak interpretoval svůj život. Nezamlčoval sice svoji svazáckou a komunistickou minulost, ale často ji vysvětloval s blahosklonným pousmáním. Nelze se divit, že způsob jeho bilancování vyvolal u diváků smíšené pocity. Ocenili sice řadu dobových dokumentárních záběrů, nicméně někteří nabyli dojmu, že tragické stránky komunistické éry zlehčoval. „Hovoří o vážných věcech s lehkým úsměškem a pro mne jako by jeho život charakterizoval dětský podvod, jehož se dopustil při vstupu do Dismanova souboru. Nepřesvědčil mne zatím, že nemá komunismus hluboko v duši,“ napsala například na diskusním fóru České televize Jana. 

Socialistická rodina

A stejně tak prezentoval z té vlídnější stránky peripetie svého soukromého života, například manželství s herečkou Alenou Vránovou. I když jí způsobil velmi vážné problémy, protože se během jejich manželství při natáčení legendární pohádky Pyšná princezna zamilovala do svého kolegy Vladimíra Ráže, ani po letech se k ní nezachoval jako velkorysý gentleman. Prozradil na ni, že i ona byla angažovanou umělkyní.

„Chtěli jsme spolu založit socialistickou rodinu, mít socialistické děti a budovat socialismus. To si dovolím tvrdit i za tu Alenu, protože mám zachovánu naši korespondenci, která byla z obou stran stejná,“ chlubil se. Ale ani slovem se nezmínil o tom, jakou roli sehrála při jejím chování okolnost, že si vzala za muže fanatického komunistu, který datum svatby stanovil na den výročí J. V. Stalina. Traduje se, že se například jako žena socialistického básníka nesměla ani líčit.

 

Problém s princeznou

Stejně tak pozapomněl, jak dramatický dopad měl na život herečky jejich rozvod. Naopak si postěžoval, že je za jejich vztah dodnes trestán: „Jakmile se hraje Pyšná princezna, tak všechny bulvární časopisy napíšou, že jsem jí a Rážovi zničil život.“ Snažil se to chabě vyvrátit tím, že prý později souhlasil, aby hrál Ráž v jeho filmu Taková láska. A nakonec si posteskl: „Já jsem věřil straně a Aleně Vránové a v obou případech jsem dopadl špatně.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace