Spisovatel o dávném manželství s krásnou herečkou: Prý byla stejně uvědomělá jako on, chtěli mít socialistické děti. Tajnosti slavných
20.07.2018
Foto: ČT repro
Popisek: Pavel Kohout v dokumentu ČT
V záplavě každoročních prázdninových repríz poněkud zapadla premiéra čtyřdílného pořadu o kontroverzním spisovateli Pavlu Kohoutovi ´To byl můj život?´, který tento týden slaví své devadesáté narozeniny. Česká televize jej odvysílala na druhém programu, kde jej sledovalo zanedbatelné množství diváků. A není to tentokrát žádná škoda, protože jde o počin dosti průměrný. Tomu odpovídají i reakce diváků.
Mnohem důstojněji připomněl veřejnoprávní kanál Kohoutovo životní jubileum i jeho dramatický osud reprízou seriálu Konec velkých prázdnin, zdařilou adaptací autorova stejnojmenného románu, nebo tragikomedií Cizinec a krásná paní.
Dlouhá sebeobhajoba
Jedním ze zásadních problémů čtyřdílné dokumentární série v režii Viktora Polesného je skutečnost, že byla zbytečně zdlouhavá a Kohouta příliš hladila po srsti. Spisovatel, který se zapletl s komunistickým režimem, tak dostal nebývale velkorysý prostor pro obhajobu svých někdejších prohřešků, přičemž byla zvolena nešťastná forma „mluvící hlavy“. Celé čtyři večery vyprávěl divákům o svém životě, ledabyle oblečený v nepadnoucím saku. Úspěšný umělec, dříve vyhlášený krasavec a elegán, léta žijící v Rakousku a vydávající svá díla u nás i v zahraničí, tak mimochodem působil po většinu času spíše jako chudý příbuzný.
S lehkým úsměškem
Podstatnější ovšem bylo, jak interpretoval svůj život. Nezamlčoval sice svoji svazáckou a komunistickou minulost, ale často ji vysvětloval s blahosklonným pousmáním. Nelze se divit, že způsob jeho bilancování vyvolal u diváků smíšené pocity. Ocenili sice řadu dobových dokumentárních záběrů, nicméně někteří nabyli dojmu, že tragické stránky komunistické éry zlehčoval. „Hovoří o vážných věcech s lehkým úsměškem a pro mne jako by jeho život charakterizoval dětský podvod, jehož se dopustil při vstupu do Dismanova souboru. Nepřesvědčil mne zatím, že nemá komunismus hluboko v duši,“ napsala například na diskusním fóru České televize Jana.
Socialistická rodina
A stejně tak prezentoval z té vlídnější stránky peripetie svého soukromého života, například manželství s herečkou Alenou Vránovou. I když jí způsobil velmi vážné problémy, protože se během jejich manželství při natáčení legendární pohádky Pyšná princezna zamilovala do svého kolegy Vladimíra Ráže, ani po letech se k ní nezachoval jako velkorysý gentleman. Prozradil na ni, že i ona byla angažovanou umělkyní.
„Chtěli jsme spolu založit socialistickou rodinu, mít socialistické děti a budovat socialismus. To si dovolím tvrdit i za tu Alenu, protože mám zachovánu naši korespondenci, která byla z obou stran stejná,“ chlubil se. Ale ani slovem se nezmínil o tom, jakou roli sehrála při jejím chování okolnost, že si vzala za muže fanatického komunistu, který datum svatby stanovil na den výročí J. V. Stalina. Traduje se, že se například jako žena socialistického básníka nesměla ani líčit.
Problém s princeznou
Stejně tak pozapomněl, jak dramatický dopad měl na život herečky jejich rozvod. Naopak si postěžoval, že je za jejich vztah dodnes trestán: „Jakmile se hraje Pyšná princezna, tak všechny bulvární časopisy napíšou, že jsem jí a Rážovi zničil život.“ Snažil se to chabě vyvrátit tím, že prý později souhlasil, aby hrál Ráž v jeho filmu Taková láska. A nakonec si posteskl: „Já jsem věřil straně a Aleně Vránové a v obou případech jsem dopadl špatně.“
Vložil: Adéla Hofmanová