Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syn legendárního herce míří vysoko. Ale táta se musí v hrobě obracet

20.07.2018
Syn legendárního herce míří vysoko. Ale táta se musí v hrobě obracet

Autor: ČSSD

Popisek: Příští primátor? Jakub Landovský

Totálně zdecimovaná a rozvrácená ČSSD se všemi způsoby snaží odvrátit další volební debakl. Do souboje o post pražského primátora proto překvapivě nasadila syna legendárního herce a disidenta Pavla Landovského, jenž po otci zdědil podobu i nesporné charisma. Je ovšem otázkou, zda mu voliči neodpustí skutečnost, že potomek komunistickým režimem tvrdě pronásledovaného umělce, obhajuje vládu, která má důvěru jednom díky podpoře KSČM.

Jakub Landovský přitom není, jak tomu v obdobných případech bývá, žádná rychlokvaška. Do politiky se dostal jako asistent někdejšího senátora Jiřího Dienstbiera, který na sebe upozornil, podobně jako Pavel Landovský, svým angažmá v disentu. Posléze zase pomáhal Jiřímu Dienstbierovi mladšímu, ale podle kuloárních informací se prý nakonec názorově rozešli. Zato má dobré vztahy s Janem Hamáčkem. Donedávna se o něm spekulovalo, že by se mohl stát nástupcem Karly Šlechtové ve funkci ministra obrany, což on sám několikrát popřel. Ještě loni vtipkoval, že je důvěra v politiky u nás natolik nízká, že je mnohem raději úředníkem. 

Z rebela poslušný straník

Nyní se ovšem jeho postoj radikálně změnil a Landovský se stal lídrem kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Zdůvodňuje to tím, že je na tom strana špatně a že snaží vylepšit obraz ČSSD i za cenu, že on sám přijde o své pohodlí. Jeho kandidatura je přitom velkým překvapením, protože je v ČSSD známý jako velký potížista, který často kritizoval pražskou organizaci a její šíbry. „Bude to velké dobrodružství,“ připouští. Stejně tak je velmi překvapivé (a pro mnohé zklamáním), že ve stranickém referendu hlasoval pro účast strany v menšinové vládě, řízené trestně stíhaným premiérem a s podporou komunistů. 

Nejlepší řešení

V rozhovoru pro Seznam.cz to zdůvodnil hlubokým přesvědčením, že jde o nejlepší možné řešení, protože ČSSD usilovala o to, aby vláda vznikla. „Já nebudu ten, kdo to bude bořit,“ nechal se slyšet dosavadní stranický rebel a zdůrazňoval potřebu stabilní vlády. Co se týče problému trestně stíhaného premiéra, ctí presumpci neviny. Ale osobně mu to prý vadí. „Já pevně věřím tomu, že tahle věc dojde svého justičního rozuzlení.“ A jako syn bývalého disidenta nemá ani žádné velké problémy s podporou komunistů, i když je podle něj vláda z tohoto pohledu strašná.

Je však přesvědčen, že jiné alternativy, například koalice ANO, SPD a KSČM, jsou mnohem horší. Dokonce se prý těší, až bude s komunisty mluvit: „Já jim budu moci říct, co si o jejich politice osobně myslím, já v tom nevidím žádný velký rozpor.“ V souvislosti s tím uvedl, že mu komunisté rozbili rodinu a užil si s nimi své. Přesto svoje tolerantní postoje vůči KSČM vysvětluje tím, že když hovoří s lidmi na venkově, tak ti považují zločiny komunismu za hlubokou minulost a spíše jim vadí, že nebyly potrestány zločiny současné. „Musí se dojít ke katarzi všech těchto zločinů,“ myslí si.

 

Ten nejlepší?

Stejně tak v televizi Seznam obhajoval na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho: „Je tím nejlepším, protože se na něm strana shodla,“ argumentoval velmi chabě. Některé Pocheho kontroverzní počiny, které dříve kritizoval, najednou smetl větou: „Je potřeba se přes to přenést.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace