Syn legendárního herce míří vysoko. Ale táta se musí v hrobě obracet
20.07.2018
Foto: ČSSD
Popisek: Příští primátor? Jakub Landovský
Totálně zdecimovaná a rozvrácená ČSSD se všemi způsoby snaží odvrátit další volební debakl. Do souboje o post pražského primátora proto překvapivě nasadila syna legendárního herce a disidenta Pavla Landovského, jenž po otci zdědil podobu i nesporné charisma. Je ovšem otázkou, zda mu voliči neodpustí skutečnost, že potomek komunistickým režimem tvrdě pronásledovaného umělce, obhajuje vládu, která má důvěru jednom díky podpoře KSČM.
Jakub Landovský přitom není, jak tomu v obdobných případech bývá, žádná rychlokvaška. Do politiky se dostal jako asistent někdejšího senátora Jiřího Dienstbiera, který na sebe upozornil, podobně jako Pavel Landovský, svým angažmá v disentu. Posléze zase pomáhal Jiřímu Dienstbierovi mladšímu, ale podle kuloárních informací se prý nakonec názorově rozešli. Zato má dobré vztahy s Janem Hamáčkem. Donedávna se o něm spekulovalo, že by se mohl stát nástupcem Karly Šlechtové ve funkci ministra obrany, což on sám několikrát popřel. Ještě loni vtipkoval, že je důvěra v politiky u nás natolik nízká, že je mnohem raději úředníkem.
Z rebela poslušný straník
Nyní se ovšem jeho postoj radikálně změnil a Landovský se stal lídrem kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Zdůvodňuje to tím, že je na tom strana špatně a že snaží vylepšit obraz ČSSD i za cenu, že on sám přijde o své pohodlí. Jeho kandidatura je přitom velkým překvapením, protože je v ČSSD známý jako velký potížista, který často kritizoval pražskou organizaci a její šíbry. „Bude to velké dobrodružství,“ připouští. Stejně tak je velmi překvapivé (a pro mnohé zklamáním), že ve stranickém referendu hlasoval pro účast strany v menšinové vládě, řízené trestně stíhaným premiérem a s podporou komunistů.
Nejlepší řešení
V rozhovoru pro Seznam.cz to zdůvodnil hlubokým přesvědčením, že jde o nejlepší možné řešení, protože ČSSD usilovala o to, aby vláda vznikla. „Já nebudu ten, kdo to bude bořit,“ nechal se slyšet dosavadní stranický rebel a zdůrazňoval potřebu stabilní vlády. Co se týče problému trestně stíhaného premiéra, ctí presumpci neviny. Ale osobně mu to prý vadí. „Já pevně věřím tomu, že tahle věc dojde svého justičního rozuzlení.“ A jako syn bývalého disidenta nemá ani žádné velké problémy s podporou komunistů, i když je podle něj vláda z tohoto pohledu strašná.
Je však přesvědčen, že jiné alternativy, například koalice ANO, SPD a KSČM, jsou mnohem horší. Dokonce se prý těší, až bude s komunisty mluvit: „Já jim budu moci říct, co si o jejich politice osobně myslím, já v tom nevidím žádný velký rozpor.“ V souvislosti s tím uvedl, že mu komunisté rozbili rodinu a užil si s nimi své. Přesto svoje tolerantní postoje vůči KSČM vysvětluje tím, že když hovoří s lidmi na venkově, tak ti považují zločiny komunismu za hlubokou minulost a spíše jim vadí, že nebyly potrestány zločiny současné. „Musí se dojít ke katarzi všech těchto zločinů,“ myslí si.
Ten nejlepší?
Stejně tak v televizi Seznam obhajoval na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho: „Je tím nejlepším, protože se na něm strana shodla,“ argumentoval velmi chabě. Některé Pocheho kontroverzní počiny, které dříve kritizoval, najednou smetl větou: „Je potřeba se přes to přenést.“
Vložil: Adéla Hofmanová