Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Syn legendárního herce míří vysoko. Ale táta se musí v hrobě obracet

20.07.2018
Syn legendárního herce míří vysoko. Ale táta se musí v hrobě obracet

Foto: ČSSD

Popisek: Příští primátor? Jakub Landovský

Totálně zdecimovaná a rozvrácená ČSSD se všemi způsoby snaží odvrátit další volební debakl. Do souboje o post pražského primátora proto překvapivě nasadila syna legendárního herce a disidenta Pavla Landovského, jenž po otci zdědil podobu i nesporné charisma. Je ovšem otázkou, zda mu voliči neodpustí skutečnost, že potomek komunistickým režimem tvrdě pronásledovaného umělce, obhajuje vládu, která má důvěru jednom díky podpoře KSČM.

Jakub Landovský přitom není, jak tomu v obdobných případech bývá, žádná rychlokvaška. Do politiky se dostal jako asistent někdejšího senátora Jiřího Dienstbiera, který na sebe upozornil, podobně jako Pavel Landovský, svým angažmá v disentu. Posléze zase pomáhal Jiřímu Dienstbierovi mladšímu, ale podle kuloárních informací se prý nakonec názorově rozešli. Zato má dobré vztahy s Janem Hamáčkem. Donedávna se o něm spekulovalo, že by se mohl stát nástupcem Karly Šlechtové ve funkci ministra obrany, což on sám několikrát popřel. Ještě loni vtipkoval, že je důvěra v politiky u nás natolik nízká, že je mnohem raději úředníkem. 

Z rebela poslušný straník

Nyní se ovšem jeho postoj radikálně změnil a Landovský se stal lídrem kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Zdůvodňuje to tím, že je na tom strana špatně a že snaží vylepšit obraz ČSSD i za cenu, že on sám přijde o své pohodlí. Jeho kandidatura je přitom velkým překvapením, protože je v ČSSD známý jako velký potížista, který často kritizoval pražskou organizaci a její šíbry. „Bude to velké dobrodružství,“ připouští. Stejně tak je velmi překvapivé (a pro mnohé zklamáním), že ve stranickém referendu hlasoval pro účast strany v menšinové vládě, řízené trestně stíhaným premiérem a s podporou komunistů. 

Nejlepší řešení

V rozhovoru pro Seznam.cz to zdůvodnil hlubokým přesvědčením, že jde o nejlepší možné řešení, protože ČSSD usilovala o to, aby vláda vznikla. „Já nebudu ten, kdo to bude bořit,“ nechal se slyšet dosavadní stranický rebel a zdůrazňoval potřebu stabilní vlády. Co se týče problému trestně stíhaného premiéra, ctí presumpci neviny. Ale osobně mu to prý vadí. „Já pevně věřím tomu, že tahle věc dojde svého justičního rozuzlení.“ A jako syn bývalého disidenta nemá ani žádné velké problémy s podporou komunistů, i když je podle něj vláda z tohoto pohledu strašná.

Je však přesvědčen, že jiné alternativy, například koalice ANO, SPD a KSČM, jsou mnohem horší. Dokonce se prý těší, až bude s komunisty mluvit: „Já jim budu moci říct, co si o jejich politice osobně myslím, já v tom nevidím žádný velký rozpor.“ V souvislosti s tím uvedl, že mu komunisté rozbili rodinu a užil si s nimi své. Přesto svoje tolerantní postoje vůči KSČM vysvětluje tím, že když hovoří s lidmi na venkově, tak ti považují zločiny komunismu za hlubokou minulost a spíše jim vadí, že nebyly potrestány zločiny současné. „Musí se dojít ke katarzi všech těchto zločinů,“ myslí si.

 

Ten nejlepší?

Stejně tak v televizi Seznam obhajoval na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho: „Je tím nejlepším, protože se na něm strana shodla,“ argumentoval velmi chabě. Některé Pocheho kontroverzní počiny, které dříve kritizoval, najednou smetl větou: „Je potřeba se přes to přenést.“

Vložil: Adéla Hofmanová