Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem tlustej, plešatej a ošklivej, ale to jim nevadí. Holky na Otu Balage letí. Jaké to bylo, když byl jeho největším nepřítelem vítr?

17.07.2018
Jsem tlustej, plešatej a ošklivej, ale to jim nevadí. Holky na Otu Balage letí. Jaké to bylo, když byl jeho největším nepřítelem vítr?

Autor: TV Prima

Popisek: Ota Balage u Krause

Jan Kraus si nedávno pozval do své show muzikanta duší i tělem Otu Balage a konečně si měl z koho utahovat. Ota Balage má totiž smysl pro humor, a tak se ho nijak nedotklo, když si Jan Kraus dělal drsnou srandu na téma jeho věku, postavy nebo již léta bosé hlavy.

Jméno Oty Balage není širší veřejnosti tak známé jako třeba Karel Gott nebo Lucie Bílá, muzikant je ale snad u všech významnějších projektů u nás. Učí, koncertuje, produkuje – Ota Balage toho stíhá až dost. Produkoval třeba světoznámý muzikál Jesus Christ Superstar: „Jesuse jsem taky dělal, v té době jsem si udělal sólovou desku, udělal jsem hudbu a Oskar Petr si mě asi nějak spojil, že jsem Jesus. Morálkou jsem trochu Jesus,“ smál se v Show Ota Balage, který byl u mnoha dalších českých muzikálů, jmenovat můžeme třeba Cats, nebo Evita. 

25 let BSP bez nových songů

Dalším velmi úspěšným podnikem, ve kterém se čas od času vyskytuje, je sdružení BSP. Název se skládá z iniciál Balage, Střihavka, Pavlíček a pamětníky odkazuje na neblahé brigády socialistické práce. Jde o sdružení velmi úspěšné a populární, o to více, že nekoncertuje právě často a že nové  skladby se vlastně nevyskytují: „Máme výročí 25 let BSP, zvláštní je v tom to, že jsme udělali jen dvě desky, 92 a 94. Dobré je, že nás to pětadvacet let pořád živí. Byly tam hodně převratné songy. Země vzdálená, kterou přinesl Michal Pavlíček, to se hodně hrálo,“ vzpomínal u Krause Ota Balage. Sdružení se scházelo, když měli všichni čas, což nebylo právě často: „My jsme vždycky hrávali tak, že jsme měli pět let pauzu a pak se sešli. Ten hrál s Pražským výběrem, já jsem byl v Karlíně a dirigoval… Pak se nám vždy zastesklo, sešli jsme se a teď máme 50 koncertů do konce roku. Nevím, jestli to vydržíme,“ uvedl se smíchem Ota Balage, který už oslavil šestapadesáté narozeniny.

 

Ota odložil svůj stetson na červenou pohovku...

Vedoucí už v páté třídě

Ota Balage má dokonce hudební vzdělání, a to ne ledasjaké, vystudoval hru na klarinet, klavír a skladbu na hudební vojenské konzervatoři a dirigování na AMU, což se mu v pozdějších letech nesmírně hodilo: „To byla velká výhoda. Já jsem dával na Jesus Christ Superstar dohromady kapelu, to byli všechno výborní muzikanti, ale nikdo neměl školu, takže já jsem se dostal jako dirigent k tomu pultu. Teď učím mladé. Jsou krásní a šikovní, jsem vedoucí oddělení, takže jsem velké kápo. Já byl vždycky vedoucí, já byl už v páté třídě vedoucí,“ připomínal Ota Balage to, že vyučuje na Mezinárodní konzervatoři Praha, kde vede Oddělení rockové hudby a zpěvu. 

S Terezou mu to šlape

Otu Balage můžeme zastihnout v několika uskupeních, nejmladším z nich je Balage band, ve kterém spoji síly s talentovanými muzikanty a zpěvačkou Terezou Kopáčkovou, kterou učil na konzervatoři a posléze si ji vybral pro spolupráci: „Já mám novou kapelu, zpívá v ní Tereza. Balage band, vydali jsme desku, tu jsem vydal sám, videoklipy a všechno a ono se to nějak neprodává, tak mě napadlo, jestli byste to nerozdali tady lidem,“ pochopitelně přeháněl, když rozdával zájemcům svá nová CD. 

S vlasy jsem byl ošklivej

Ota Balage je rozvedený, s manželkou a matkou jeho tří dětí už delší dobu nežije, nyní má přítelkyni, kterou ale před bulvárem chrání: „Jak jsem starší a starší, tak ty holky se za mě stále víc stydí,“ podotknul, pochopitelně ironicky, protože si velmi dobře uvědomuje, že je atraktivní i pro mladá děvčata: „Studentkám, těm je úplně jedno, že jsem tlustej, že jsem plešatej, že jsem ošklivej, hlavně, že jsem to já.“ A to by nebyl Jan Kraus, aby neupozornil, že Ota Balage není právě vlasatý, naopak že vlasy již několik let nenosí. Oty Balage se ale rozhodně nijak nedotkl: „Já z toho nemám mindrák. Já byl s vlasy ošklivej, pak, když jsem si oholil tu hlavu, tak se to zlepšilo. Takhle mi to sluší. Když mi začaly padat vlasy, já vypadal jako Hejma. Vítr byl hrozný nepřítel.“

 

Vysokoškolsky vzdělaný pankáč 

Mohl se stát Ota Balage někým jiným než hudebníkem? Vyrůstal v muzikantské rodině, muziku studoval na střední i na vysoké a byl tak asi jediným pankáčem, vysokoškolsky vzdělaným v oboru hudba. Začínal totiž v punkových Zikkurat, pamatovat si ho můžeme ještě z Nové růže s Vildou Čokem nebo z kapely Tango.

Ota zpívá, ale jedná se hlavně o velmi zkušeného hudebního skladatele, pro kterého je příznačná vyrovnanost a kvalita. Je obdivuhodné, s jakou chutí se vrhá do nových a nevyzkoušených projektů, jako byly například koncerty s Vojtěchem Dykem a symfonickým orchestrem, na které musel shánět peníze. Ty ostatně nejsou důvodem, proč hraje, skládá a zpívá. Před pár lety prohlásil, že když mu jeho projekty nebudou vydělávat, klidně půjde do „normální“ práce. Klesnout k podbízivosti rozhodně nechce.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace