Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Běh s býky v Pamploně vám žádná pojišťovna nepojistí. Češi vyráží i mimo Evropu a podceňují rizika… Dovolená III

12.07.2018
Běh s býky v Pamploně vám žádná pojišťovna nepojistí. Češi vyráží i mimo Evropu a podceňují rizika… Dovolená III

Foto: Creative Commons

Popisek: Běhání s býky? Tak s tím se rozlučte

Jak jsou na tom Češi s připojištěním u dovolených? Nic moc. A přitom se jedna o relativně malou částku, kterou musí dovolenkář utratit a přitom je chráněný proti velkým škodám, které by mu mohly vzniknout jak poškozením majetku (třeba při nehodě), tak i ochraně rodinného rozpočtu při nutném zdravotnickém zákroky. Ono když šlápnete na mořského ježka, může vás to stát pěkný ranec peněz, když se necháte ošetřit někde u moře kvalifikovaným lékařem. A ošetřit se necháte, to si buďte jistí.

Nejoblíbenější prázdninovou destinací Čechů se letos opět stalo Chorvatsko, ale destinace mimo Evropu jsou stále žádanější. Vyplývá to z interních dat společnosti Porovnej24.cz. Z turistů, kteří si zřizovali cestovní pojištění přes srovnávač, volilo Chorvatsko 18 % z nich – oproti loňsku se tak jedná o pětiprocentní pokles.

Kam dále se čeští dovolenkáři podívají

Po Chorvatsku je nejvyhledávanější destinací Slovensko (12,08 %), našeho východního souseda následuje Itálie (9,15 %). Z mimoevropských letovisek je největší zájem o Turecko a Egypt – zatímco loni v létě do některých zemí mimo starý kontinent vyráželo pouhých 3,1 % Čechů, letos to je už 6 procent. Výjimkou nebyla ani sjednaná cestovní pojištění třeba na dva dny do Bahrajnu, nebo na čtyři dny do Nigérie. Ne vždy však lidé odjíždějí na dovolenou dostatečně připraveni.

Co je problém

„Největším nešvarem českých turistů je především neinformovanost. Ta se nejvíc týká rekreačních a rizikových sportů, mezi kterými často nevidí rozdíl. Zatímco rekreační sporty v sobě zahrnuje každé cestovní pojištění, rizikové sporty je třeba si připojistit. Hranice mezi těmito dvěma aktivitami je někdy velmi tenká, navíc je každá pojišťovna definuje jinak,“ uvedl Zbyněk Laisek z firmy Porovnej24.cz, která se zaměřuje na srovnání cestovních pojištění.

Problémem je, že každá pojišťovna má práh tolerance stanovený jinak. Některá bere jako běžnou rekreaci například ježdění na vodních skútrech, u jiných si takovou kratochvíli musíte připojistit. Ježdění na velbloudech, na slonech nebo na koních? Běhání s býky ve Španělsku? Vysokohorská turistika? Rafting? Vždy záleží na samotné pojišťovně, jak se k tomu postaví a zda bude u některých aktivit pojištění navíc. A buďte si jistí, že běhání s býky ve Španělsku si užijete i u placení připojištění. Pokud vám na to jakákoliv pojišťovna přistoupí, samozřejmě.

Základem je informovanost

Nejdůležitější je, zaskočit na pobočku pojišťovny se seznamem předpokládaných činností, které plánujete na svou dovolenou. A prostě se na každou položku zeptat. Je v pořádku paragliding? Potápění? Plavání se žraloky? S delfíny? Na všechno se zeptat a zajímat se. Protože pojišťovny nepěkně koukají na to, když se snažíte připojistit ze zahraničí. Nabudou totiž pocitu, že jste po úrazu, tedy po pojistné události, a chcete podvodně uzavřít pojištění, abyste vzniklou škodu museli platit ze svého. Z pohledu pojišťovny je to v pořádku.

Nepodceňovat výši pojistného

Každá pojišťovna nabízí jinou výši pojistného. A je fajn, hledat to nejvýhodnější pojištění. Za co nejméně, co nejvíce. Tak si trh stojí. Takže za malou částku připojištění, co největší krytí škod a nákladů. Proto je potřeba nabídky pojišťoven řádně porovnat a zkrátka si vybrat tu nejvýhodnější. A pozor na malá písmenka, ta vždycky mluví ve prospěch pojišťovny. Nikdy v ten váš.

Nejčastější problémy

Mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými se turisté na dovolené potýkají, patří zlomeniny, šlápnutí na ježka, zubní komplikace, infekce a alergie. Šlápnutí na ježka bývá zvláště v Chorvatsku velmi častou zdravotní komplikací. Zaražené bodliny není možné vytáhnout ručně, proto člověk musí urgentně do nemocnice. Češi se v cizině nejvíce obávají zdravotních problémů, proto 76 % z nich volí u cestovního pojištění vyšší pojistnou ochranu (ve výši 5 milionů Kč a více). Druhým nejčastěji sjednávaným připojištěním je pojištění odpovědnosti (volí jej 89 % cestovatelů).

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace