Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Generace, co vyrostla na Sunaru, má skoro dva metry, tvrdí energická herečka Ha Thanh Špetlíková

15.07.2018
Generace, co vyrostla na Sunaru, má skoro dva metry, tvrdí energická herečka Ha Thanh Špetlíková

Autor: Show Jana Krause

Popisek: Ha Thanh Špetlíková v roli hosta Show Jana Krause

Krásná a sympatická herečka Ha Thanh Špetlíková se několik let objevuje v seriálu Ordinace v růžové zahradě, což jí zaručilo nehynoucí slávu, jde však i o schopnou obchodnici. S manželem totiž provozuje dvě kavárny. S Janem Krausem ale v jeho Show hovořila o dvou filmech, ve kterých nedávno hrála, nebo jaké to je pro Vietnamku chodit po světě s příjmením Špetlíková.

Před třemi lety se Ha Thanh provdala, vzala si designéra Martina Špetlíka. Předtím se herečka jmenovala Nguyen, nyní převzala příjmení svého manžela: „Od té doby, co se jmenuju Špetlíková, s tím mám jenom trable. Například když jsem se dřív objednávala sebe i přítele k zubaři, tak se ptali, jak se jmenujete vy? Já jsem říkala Nguyen a ten váš přítel? Špetlík. Pak paní doktorka vyprskla a ptala se, co je to Špetlík za jméno,“ svěřila se Janu Krausovi. Ačkoliv hraje v televizním seriálu, na televizi se Ha Thanh nedívá: „Já nedokážu koukat na film a mluvit. My doma nemáme televizi, nechci si nosit práci domů.“

Hraní je pro ni těžké

Do seriálu Ordinace v růžové zahradě se dostala před lety náhodou. Měla jen cosi přeložit a konzultovat, zalíbila se, absolvovala kamerové zkoušky a byla z toho hned role. Hraní ve filmech pro ni tedy není zrovna snadné. „Pro mě to je těžké, protože nejsem herečka původem, pro mě to byla první větší herecká zkušenost. Ta postava má nějaký vývoj ve 130 obrazech a teď je to celé přeházené, má tam milostnou scénu,“ vysvětlovala, jak se lišil její výkon v televizi a ve filmu, kde na ni byly kladeny mnohem vyšší nároky.

Hraje ve dvou filmech

Už brzy budeme moci Ha Thanh vidět hned ve dvou filmech, v Miss Hanoi a ve filmu Úsměvy smutných mužů. „Já jsem hrála policajtku a hned jsem si odskočila zahrát si feťačku. Tu jsem hrála ve filmu Úsměvy smutných mužů. To je taková náhoda. Je to podle předlohy Josefa Formánka, v té předloze žádná Vietnamka nebyla. Tam byla Soňa, my jsme si dělali legraci, že to je Soo-ňa a bylo to poprvé, co mě obsadili, aniž by potřebovali Vietnamku, to bylo takové milé,“ prozradila dívka, která se před lety rozhodla, že na castingy chodit nebude, protože herectví není právě její parketa.

Manžela? Hlavně někoho vysokého

Ha Thanh se přestěhovala z neporovnatelně chudších poměrů do Čech s celou rodinou, když jí bylo pět let. „Byla jsem ve Vietnamu za pětadvacet let asi třikrát, ale zato pořádně. Myslím, že znám Vietnam lépe než moji rodiče. Oni se do Vietnamu vracel, vždycky když byla nějaká práce, nebo kvůli rodině, nebo vyřešit nějaký problém, takže toho moc nenacestovali.“ Ha Thanh se cítí v mnohém jako Češka a není se čemu divit, že si také našla českého přítele a později manžela. „Ta část rodiny, která žije v Čechách, mi kladla na srdce, že si musím vzít Vietnamce, že si v žádném případě nemám brát Čecha, a Vietnamci ve Vietnamu, druhá část rodiny, když jsem se s nimi naposled loučila, tak mi vždycky říkali, vem si Čecha, neber si Vietnamce. Asi chtěli někoho vysokého,“ smála se v Show Jana Krause.

Generace, co vyrostla na Sunaru, má skoro dva metry

Místní Vietnamci jsou prý ale stále vyšší. „Generace, která tady vyrostla na Sunaru, tak někteří mají i přes 190 centimetrů. To je ale tak o půl generace ode mě, jsou mladší.“ Její maminku ani tak nezajímala národnost jejího přítele, ale jeden hlavní fakt. „Moje máma se vždycky ptala, kdykoliv jsem jenom zmínila, že mám nějakého kamaráda, na výšku, protože ona je hodně malá a chtěla zvýšit genofond naší rodiny.“ Ha Thanh ale doufá, že děti budou spíše po manželovi. „Doufám, že děti tedy nebudou po ní. Nejenom výškou, ale vůbec. Moje maminka je docela vzteklá. Já jsem sofistikovaně vzteklá. Už se také stalo, že u nás doma letěl vzduchem koš. Já si myslím, že když se ta energie vyjádří, tak je to pak hned. Není nic pod kobercem,“ vysvětlovala v Show Jana Krause.

Ha Thanh se narodila v Hanoji, po přistěhování do Čech v pěti celkem trpěla. „Děti ve školách tehdy ještě nebyly zvyklé mít vedle sebe exotické spolužáky,“ prohlásila před lety. Ha Thanh se dostala k natáčení Ordinace, to ale zdaleka nebylo jediné, co dělala!

Baví ji totiž také kostýmní návrhářství, vyučovala ho na oděvní průmyslovce a kromě toho rozjela hned dvě kavárny, jednu v DAMU a druhou v Pragovce. A obě kavárny jí prý prosperují. Vydělané peníze rozhodně nerozfofruje, ale podporuje jimi své rodiče. Chudé dětství v Hanoji je pro ni prý velkým mementem.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace