Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maraton žvástů o návratu komunistů k moci. Není směšné se teď bušit v prsa?

15.07.2018
Maraton žvástů o návratu komunistů k moci. Není směšné se teď bušit v prsa?

Foto: Facebook

Popisek: S lidmi pro lidi?

Jak domácí, tak zahraniční média, se zabývají smutným faktem, že v České republice se opět dostali k moci komunisté. Dokonce i server idnes.cz, patřící do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše, cituje světové tiskové agentury, informující o tom, že v Čechách obsazují politické pozice členové KSČM.

Významná agentura AFP konstatuje, že Komunistická strana Čech a Moravy je výrazně proruskou stranou, vystupující proti NATO, a podporu vládě Andreje Babiše poskytla výměnou za funkce ve státních podnicích. AFP rovněž připomíná, že premiér Babiš čelí podezření z dotačního podvodu. Podle agentury Reuters je však dohoda mezi Babišem a komunisty nejasná a některé požadavky komunistů prý odmítl.

To je smutné

Další české servery, například irozhlas.cz, pak citují předsedu Evropské lidové strany a jednoho z nejvlivnějších eurokomisařů Mandrefa Webera, která na svém Twitteru napsal: „Je smutné, že se komunisté dostávají zpátky k politickým pozicím, poprvé od roku 1989. Odpovědná je za to nová vláda. Předseda vlády Babiš by měl do tohoto tahu přinést transparentnost a vysvětlit veřejnosti, co za svoji podporu komunisté dostanou.“

Z většiny příspěvků zahraničních novinářů je však zřejmé, že nejsou zcela v obraze, především když tvrdí, že spolupráce s komunisty byla v naší zemi dosud tabu. Jenže ve skutečnosti funguje již dávno, ať už na úrovni obcí, měst či krajů. A koaliční dohody s KSČM uzavírala kromě ČSSD dokonce i ODS, a to v desítkách případů. Svými marketéry vždy perfektně vybavený premiér Andrej Babiš při středečním dramatickém hlasování o důvěře vládě připomněl svému největšímu rivalovi, Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, že také on před několika lety připouštěl možnost koaliční vlády s ČSSD, podporované komunisty.

Maraton žvástů

Čeští političtí komentátoři si jsou tohoto faktu dobře vědomi, a tomu odpovídají i některé jejich komentáře. Pokrytectví současné politické reprezentace velmi přesně vystihl Ondřej Neff alias Aston na serveru Neviditelný pes, který středeční dění v Poslanecké sněmovně, projednávající důvěru vládě, označil za maraton žvástů o trestně stíhaném premiérovi, o konci demokracie a návratu komunistů k moci. V návaznosti na projev Miroslavy Němcové z ODS, která se během diskuse střetla s komunistickým poslancem Grebeníčkem, píše: „Každý, kdo se o věc zajímá, včetně voličů ODS, dobře ví, že tento stát nebyl schopný dostat estébáka Grebeníčka před soud, natož ho odsoudit a potrestat. Součástí neschopného státu už byla v té době i paní rozhořčená Němcová. Jaký smysl má rozmazávat tu věc v roce 2018? Komunisty jste nedokázali zakázat v roce 1990, kdy pro to byla výrazná vůle v obyvatelstvu. Ani nás to nenapadlo, připustil v těchto dnech Petr Pithart. Bodejť by napadlo, když nastupující politická garnitura byla víc než napůl s komunistickou minulostí. Není tedy směšné bušit se v prsa teď, v roce 2018?“ ptá se Aston zcela oprávněně.

Vrchol pokrytectví

Podle něj je vrchol pokrytectví jinde. Připomíná, že zatímco voliči dali komunistům ve volbách červenou kartu, když v loňských volbách získali nejméně hlasů od roku 1921, političtí giganti pracovali pilně na tom, aby dotlačili komunisty k moci.  Díl odpovědnosti  mají všichni, kdo celý den do půlnoci žvanili o konci demokracie. Mohli tomu zabránit, trvale,“ stěžuje si a nakonec zdůrazňuje, že důležité je, co na to řeknou voliči.

Vložil: Adéla Hofmanová