Maraton žvástů o návratu komunistů k moci. Není směšné se teď bušit v prsa?
15.07.2018
Foto: Facebook
Popisek: S lidmi pro lidi?
Jak domácí, tak zahraniční média, se zabývají smutným faktem, že v České republice se opět dostali k moci komunisté. Dokonce i server idnes.cz, patřící do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše, cituje světové tiskové agentury, informující o tom, že v Čechách obsazují politické pozice členové KSČM.
Významná agentura AFP konstatuje, že Komunistická strana Čech a Moravy je výrazně proruskou stranou, vystupující proti NATO, a podporu vládě Andreje Babiše poskytla výměnou za funkce ve státních podnicích. AFP rovněž připomíná, že premiér Babiš čelí podezření z dotačního podvodu. Podle agentury Reuters je však dohoda mezi Babišem a komunisty nejasná a některé požadavky komunistů prý odmítl.
To je smutné
Další české servery, například irozhlas.cz, pak citují předsedu Evropské lidové strany a jednoho z nejvlivnějších eurokomisařů Mandrefa Webera, která na svém Twitteru napsal: „Je smutné, že se komunisté dostávají zpátky k politickým pozicím, poprvé od roku 1989. Odpovědná je za to nová vláda. Předseda vlády Babiš by měl do tohoto tahu přinést transparentnost a vysvětlit veřejnosti, co za svoji podporu komunisté dostanou.“
Z většiny příspěvků zahraničních novinářů je však zřejmé, že nejsou zcela v obraze, především když tvrdí, že spolupráce s komunisty byla v naší zemi dosud tabu. Jenže ve skutečnosti funguje již dávno, ať už na úrovni obcí, měst či krajů. A koaliční dohody s KSČM uzavírala kromě ČSSD dokonce i ODS, a to v desítkách případů. Svými marketéry vždy perfektně vybavený premiér Andrej Babiš při středečním dramatickém hlasování o důvěře vládě připomněl svému největšímu rivalovi, Miroslavu Kalouskovi z TOP 09, že také on před několika lety připouštěl možnost koaliční vlády s ČSSD, podporované komunisty.
Maraton žvástů
Čeští političtí komentátoři si jsou tohoto faktu dobře vědomi, a tomu odpovídají i některé jejich komentáře. Pokrytectví současné politické reprezentace velmi přesně vystihl Ondřej Neff alias Aston na serveru Neviditelný pes, který středeční dění v Poslanecké sněmovně, projednávající důvěru vládě, označil za maraton žvástů o trestně stíhaném premiérovi, o konci demokracie a návratu komunistů k moci. V návaznosti na projev Miroslavy Němcové z ODS, která se během diskuse střetla s komunistickým poslancem Grebeníčkem, píše: „Každý, kdo se o věc zajímá, včetně voličů ODS, dobře ví, že tento stát nebyl schopný dostat estébáka Grebeníčka před soud, natož ho odsoudit a potrestat. Součástí neschopného státu už byla v té době i paní rozhořčená Němcová. Jaký smysl má rozmazávat tu věc v roce 2018? Komunisty jste nedokázali zakázat v roce 1990, kdy pro to byla výrazná vůle v obyvatelstvu. Ani nás to nenapadlo, připustil v těchto dnech Petr Pithart. Bodejť by napadlo, když nastupující politická garnitura byla víc než napůl s komunistickou minulostí. Není tedy směšné bušit se v prsa teď, v roce 2018?“ ptá se Aston zcela oprávněně.
Vrchol pokrytectví
Podle něj je vrchol pokrytectví jinde. Připomíná, že zatímco voliči dali komunistům ve volbách červenou kartu, když v loňských volbách získali nejméně hlasů od roku 1921, političtí giganti pracovali pilně na tom, aby dotlačili komunisty k moci. Díl odpovědnosti mají všichni, kdo celý den do půlnoci žvanili o konci demokracie. Mohli tomu zabránit, trvale,“ stěžuje si a nakonec zdůrazňuje, že důležité je, co na to řeknou voliči.
Vložil: Adéla Hofmanová