Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tristní podívaná ve sněmovně dokázala, že nám vládnou ti nejhorší. Straničtí šéfové si nadávali do ožralů a zlodějů

13.07.2018
Tristní podívaná ve sněmovně dokázala, že nám vládnou ti nejhorší.  Straničtí šéfové si nadávali  do ožralů a zlodějů

Autor: Facebook

Popisek: Rozverný Andrej Babiš

Zpočátku to vypadalo, že středeční hlasování o důvěře vládě bude stejně nudné jako projevy hlavních řečníků a vše se odehraje v promyšlené režii píáristů a spin doktorů. Jenže kolem půlnoci začalo být ve Sněmovně hodně dusno, třeba když premiér Andrej Babiš vypadl z předem připravené role dobroděje a sundal si falešnou masku. K dramatické atmosféře přispěly i stovky demonstrantů, kteří venku hlasitě protestovali proti vládě s podporou komunistů.

Češi už si bohužel dávno zvykli na to, že jsou to právě politici, kdo jim obstará nejlepší a nejnapínavější reality show. Ta, která se odehrávala ve Sněmovně, místy připomínala právě probíhající semifinálový zápas mezi Chorvatskem a Anglií, který mimochodem řada poslanců bezostyšně sledovala, namísto aby věnovala pozornost tak zásadní věci, jakou je hlasování o nové vládě, a především jejímu programovému prohlášení. Členové nové menšinové vlády se (až na pár výjimek) vůbec nenamáhali, aby svůj program obhajovali nebo aby byli přítomní v sále. Kvůli jejich absenci muselo být dokonce jednání kolem čtvrté hodiny načas přerušeno. Pohled na znuděné tváře, sedící za řečnickým pultem, byl dostatečně výmluvný. A bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová si na svém Facebooku posteskla, že by už byla ráda doma, protože musí za Rambohafíkem.

Ožrala versus usvědčený lhář

Tristní podívaná překvapivě vygradovala až kolem půlnoci, kdy se někteří představitelé opozice snažili apelovat na poslance hnutí ANO a ČSSD, aby nehlasovali pro podporu menšinové vlády, která k získání důvěry potřebuje hlasy KSČM. Zcela šokující byla hádka mezi šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem a premiérem Andrejem Babišem. Ten v reakci na Kalouskovo obvinění, že je usvědčeným lhářem, jenž se nebojí ani křivě přísahat na život svých dětí, začal na Kalouska hystericky pokřikovat: „Nevím kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech.“ Otřesnou výměnu názorů poté velmi ostře kritizoval Jan Bartošek z KDU-ČSL. Mimo jiné se nechal slyšet, že Andrej Babiš ukázal svoji pravou tvář.

Na pranýři

Naopak velmi působivé bylo noční vystoupení Pirátů. Ti jmenovitě oslovili některé své kolegy z ČSSD a postupně se jich ptali, zda věří Andreji Babišovi a zda právě on má jejich důvěru. Připravili jim tím horké chvilky, a i když se někteří odvážili odpovědět, v podstatě všichni se vykroutili s výmluvou, že je jejich podpora vládě menším zlem. Nikdo z nich se však neodvážil říci přímo, že Babišovi věří. Přes mnoho závažných argumentů opozice proti vzniku nové menšinové vlády jí nakonec Poslanecká sněmovna v jednu hodinu ráno vyslovila důvěru v poměru 105 hlasů proti 91. Ti, kdo zdrcující podívanou sledovali do poslední chvíle s marnou nadějí, že se k moci nedostanou lidé ani strany se skandální minulostí, se nedočkali.

Černý den, nebo dobrá zpráva?

Podle Mariana Jurečky z KDU-ČSL je to černý den v novodobé historii naší republiky. Jan Farský (STAN) konstatoval, že ANO, ČSSD a KSČM právě prohlásily za důvěryhodného trestně stíhaného politika, agenta StB, člena zločinecké organizace a opakovaně přistiženého lháře. „A pověřili ho, jako ze svého pohledu nejlepšího možného kandidáta, správou České republiky,“ napsal na svém Facebooku. Místopředsedkyně ČSSD Kateřina Valachová si naopak fakt, že menšinová vláda ČSSD a ANO získala důvěru, ihned pochvalovala s tím, že může udělat mnoho pro mladé rodiny a dostupné byty i seniory. Nevysvětlila ovšem, proč její strana, která to voličům slibuje léta, stále nesplnila. Podle Vojtěcha Filipa z KSČM skončila půlroční politická krize a pro občany je to dobrá zpráva, stejně jako pro EU a finanční trhy.

Samotný Andrej Babiš na svém Facebooku hlasování o důvěře ignoroval. Chlubí se fotkami z Bruselu a z karlovarského festivalu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace