Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tristní podívaná ve sněmovně dokázala, že nám vládnou ti nejhorší. Straničtí šéfové si nadávali do ožralů a zlodějů

13.07.2018
Tristní podívaná ve sněmovně dokázala, že nám vládnou ti nejhorší.  Straničtí šéfové si nadávali  do ožralů a zlodějů

Foto: Facebook

Popisek: Rozverný Andrej Babiš

Zpočátku to vypadalo, že středeční hlasování o důvěře vládě bude stejně nudné jako projevy hlavních řečníků a vše se odehraje v promyšlené režii píáristů a spin doktorů. Jenže kolem půlnoci začalo být ve Sněmovně hodně dusno, třeba když premiér Andrej Babiš vypadl z předem připravené role dobroděje a sundal si falešnou masku. K dramatické atmosféře přispěly i stovky demonstrantů, kteří venku hlasitě protestovali proti vládě s podporou komunistů.

Češi už si bohužel dávno zvykli na to, že jsou to právě politici, kdo jim obstará nejlepší a nejnapínavější reality show. Ta, která se odehrávala ve Sněmovně, místy připomínala právě probíhající semifinálový zápas mezi Chorvatskem a Anglií, který mimochodem řada poslanců bezostyšně sledovala, namísto aby věnovala pozornost tak zásadní věci, jakou je hlasování o nové vládě, a především jejímu programovému prohlášení. Členové nové menšinové vlády se (až na pár výjimek) vůbec nenamáhali, aby svůj program obhajovali nebo aby byli přítomní v sále. Kvůli jejich absenci muselo být dokonce jednání kolem čtvrté hodiny načas přerušeno. Pohled na znuděné tváře, sedící za řečnickým pultem, byl dostatečně výmluvný. A bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová si na svém Facebooku posteskla, že by už byla ráda doma, protože musí za Rambohafíkem.

Ožrala versus usvědčený lhář

Tristní podívaná překvapivě vygradovala až kolem půlnoci, kdy se někteří představitelé opozice snažili apelovat na poslance hnutí ANO a ČSSD, aby nehlasovali pro podporu menšinové vlády, která k získání důvěry potřebuje hlasy KSČM. Zcela šokující byla hádka mezi šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem a premiérem Andrejem Babišem. Ten v reakci na Kalouskovo obvinění, že je usvědčeným lhářem, jenž se nebojí ani křivě přísahat na život svých dětí, začal na Kalouska hystericky pokřikovat: „Nevím kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech.“ Otřesnou výměnu názorů poté velmi ostře kritizoval Jan Bartošek z KDU-ČSL. Mimo jiné se nechal slyšet, že Andrej Babiš ukázal svoji pravou tvář.

Na pranýři

Naopak velmi působivé bylo noční vystoupení Pirátů. Ti jmenovitě oslovili některé své kolegy z ČSSD a postupně se jich ptali, zda věří Andreji Babišovi a zda právě on má jejich důvěru. Připravili jim tím horké chvilky, a i když se někteří odvážili odpovědět, v podstatě všichni se vykroutili s výmluvou, že je jejich podpora vládě menším zlem. Nikdo z nich se však neodvážil říci přímo, že Babišovi věří. Přes mnoho závažných argumentů opozice proti vzniku nové menšinové vlády jí nakonec Poslanecká sněmovna v jednu hodinu ráno vyslovila důvěru v poměru 105 hlasů proti 91. Ti, kdo zdrcující podívanou sledovali do poslední chvíle s marnou nadějí, že se k moci nedostanou lidé ani strany se skandální minulostí, se nedočkali.

Černý den, nebo dobrá zpráva?

Podle Mariana Jurečky z KDU-ČSL je to černý den v novodobé historii naší republiky. Jan Farský (STAN) konstatoval, že ANO, ČSSD a KSČM právě prohlásily za důvěryhodného trestně stíhaného politika, agenta StB, člena zločinecké organizace a opakovaně přistiženého lháře. „A pověřili ho, jako ze svého pohledu nejlepšího možného kandidáta, správou České republiky,“ napsal na svém Facebooku. Místopředsedkyně ČSSD Kateřina Valachová si naopak fakt, že menšinová vláda ČSSD a ANO získala důvěru, ihned pochvalovala s tím, že může udělat mnoho pro mladé rodiny a dostupné byty i seniory. Nevysvětlila ovšem, proč její strana, která to voličům slibuje léta, stále nesplnila. Podle Vojtěcha Filipa z KSČM skončila půlroční politická krize a pro občany je to dobrá zpráva, stejně jako pro EU a finanční trhy.

Samotný Andrej Babiš na svém Facebooku hlasování o důvěře ignoroval. Chlubí se fotkami z Bruselu a z karlovarského festivalu.

Vložil: Adéla Hofmanová