Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Faltýnek je eso. Setřel Piráta Michálka jako malého spratka. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.07.2018
Faltýnek je eso. Setřel Piráta Michálka jako malého spratka. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Jakub Michálek a Jaroslav Faltýnek u Moravce

VIDEO Tak se nám to ANO pěkně vybarvuje. Jaroslav Faltýnek v Otázkách Václava Moravce hezky po bolševicku z pozice bodrého strýčka z StB. Z gruntu naklepat oponentovi tím, že jej ponížíme, nepustíme ke slovu a zurážíme. Ale ne na základě argumentu. Ale prostým ponižováním. Vždyť jsi ještě chlapec. Malý kluk, co má tahat kačera po Smíchově, ne se cpát mezi chlapy do vysoké politiky.

Mezi základní řečnické manipulace patří falešná emotivnost, přímý útok na oponenta v rámci marginálií, skákání do řeči. Faltýnek předvedl všechny tři. A s grácií mistra převleků, kterému, když docházejí argumenty, vrhne se do útoku, při němž použije všechny dostupné zakázané chemické zbraně diskuse.


Bez argumentu

Chybějící argumentaci jde přeci běžně nahradit demagogií, lhaním, arogancí a urážkami. Nový styl politiky, která přišla s Babišem – já mám pravdu, i když zcela očividně lžu, jako když tiskne. Něco na způsob – „Prohlašuji na zdraví mých dětí, že nikdy nezasáhnu do práce Mafry,“ pravil Andrej Babiš před vypuknutí m kauzy Šuman, kde se potvrdil úplný opak. Co děti, pane Babiši, odstonaly to? Neodstonaly, stát to odstůně. Nebo podobné vyjádření Taťány Malé, nově ministryně spravedlnosti za ANO, že čerpala u své diplomky jen z podobných pramenů literatury. Rozhodně neopisovala. To ne! To ona ne! Vždyť povede Ministerstvo spravedlnosti, tam by se podvody pěstovat neměly. Ona ty králíky prostě poctivě nastudovala. Spravedlnost pro opsané (a odepsané) králíky je zaručena.

Řídit stát jako firmu

Voliči ANO skočili na Babišovo tvrzení, že bude řídit stát jako firmu – v krásných snech, kde se vyskytují i jednorožci a princi na bílých koních, to zní dobře. Řídit stát jako firmu – ziskově, efektivně a s čistým štítem. Za první čtvrtletí roku 2018 stoupl státní dluh o 83,8 miliardy. Jen za červen o 5,9 milirdy. Kdyby takovým způsobem malý podnikatel s menšími čísly řídil svou firmu, je v exekuci, v platební neschopnosti a na pracáku. Firma jede na zisk, ne na dluhy. Nebo by alespoň měla.

A když už řídit stát jako Babišovu firmu, tak se vší parádou a s maximálním vytěžením evropských dotací. Babišův Agrofert je rekordmanem v čerpání dotací. A stát? Za minulé vlády Bohuslava Sobotky stát čerpal jen třetinu dotací na dálnice, na které měl nárok. Na Ministerstvu dopravy seděl Babišův muž Dan Ťok. A neuměl se o stát starat jako o firmu Agrofert, která by dálnice vedla už i po okreskách. Kdyby se Babiš snažil řídit stát jako svojí firmu. Ale to ne.

Faltýnkovo sólo pro flašinet

Předpokládám, že pro Babišovu klaku už je vcelku unavující neustálé předhazování Čapího hnízda jako argumentačního pravého háku. Nudí je to. Překáží jim to. Otravuje je to. Pochopitelně. Ovšem je také zcela pochopitelné, že opozice je na tom obdobně. Vadí jí, že premiérem země je člověk stíhaný za zločin, který by obyčejnému člověku zlámal vaz do několika týdnů. Protože v případě obyčejného člověka by se jednalo o rychlý proces. Ne tak v případě Babiše, který si na Ministerstvo spravedlnosti dosadí králíkoložku, která s gustem o kauze Čapí hnízdo prohlásí: „Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“

No, nic se nestane, jen ta důvěra v soudní moc a ve spravedlnost se trochu otupí, paní ministryně. A to byste, z vlastní pozice ministryně spravedlnosti, neměla dopustit. Krom jiného, Babiš je přeci nevinný, imrvére to tvrdí. Nechte ho konečně, aby se mohl obhájit a očistit své jméno před celou zemí. Proč mu v tom neustále někdo brání? Pokud paní Malá takto přistupovala k péči o králíky, měla jistě králíkárny permanentně nabouchané mrtvými nafouklými králíky. Nedivím se, že přešla na politiku.

 

Vložil: Štěpán Cháb