Máme se prý těšit z nové vlády, říká Babiš. Mnozí členové vlády čelí již nyní podezření ze střetu zájmů a skandálů
29.06.2018
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš na Hradě s vládou číslo 2
Hned poté, co byla ve středu na Pražském hradě jmenována nová vláda, dal její premiér Andrej Babiš najevo, jak se bude vymezovat vůči médiím i veřejnosti. Nepříjemné dotazy odbyl slovy, že na ně nebude reagovat a že se máme těšit z toho, že máme novou vládu. Její sestava je však jedním z důkazů, že u nás stále více klesá politická kultura. Premiérem se stal poprvé v naší historii trestně stíhaný politik, podezřelý ze spolupráce s STB a podvodného čerpání dotací.
Bývalí premiéři Stanislav Gross a Petr Nečas rezignovali na svoji funkci pro pouhá podezření, aniž byli v té době z něčeho obviněni a trestně stíháni. Zajímavý je i další příklad. Prezident Václav Klaus odmítl jmenovat ministrem zdravotnictví Davida Ratha, protože byl prezidentem České lékařské komory. Ale v případě nové ministryně obchodu a průmyslu Marty Novákové najednou nevadí, že je zároveň prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. A už ani nepřekvapuje, minulost nového ministra obrany Lubomíra Metnara. Před rokem 1989 byl příslušníkem Pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti, známého jako „Jakešova mlátička“.
Raketová kariéra
Největší kontroverze ovšem vyvolává nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Ta má za sebou vskutku raketovou kariéru a přinejmenším zajímavou minulost, z níž vyplývá, že jde skutečně o velmi pracovitou ženu. Původně totiž vystudovala agronomickou fakultu a svoji diplomovou práci věnovala tématice mikroklimatických podmínek v chovu králíků. Později absolvovala Panevropskou vysokou školu v Bratislavě. K tomu ještě stihla porodit tři děti. Její kariéra nabrala na obrátkách poté, co před pěti lety vstoupila do hnutí ANO. Díky úspěchu tohoto hnutí v krajských volbách se v roce 2016 stala náměstkyní hejtmana a v loňských parlamentních volbách poslankyní parlamentu.
Babišova obhájkyně
V této funkci se zviditelnila jako velká obhájkyně Andreje Babiše. Velký skandál vzbudila její myšlenka, že by se řešení trestní kauzy Andreje Babiše mohlo posunout o čtyři roky. Kritici upozorňují také na závažný střet zájmů ministryně spravedlnosti. Její manžel totiž působí jako insolvenční správce a Malá bude mít ve své kompetenci také dohled nad touto branží. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak nakonec Malá ve funkci ministryně spravedlnosti obstojí. Všechny čtyři její předchůdkyně, Vlasta Parkanová, Daniela Kovářová, Marie Benešová a Helena Válkové v ní vydržely pouhý rok.
Utajený člen ODS
Tento týden způsobila poprask i kuriózní informace, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl vyloučen z ODS, aniž většina veřejnosti tušila, že byl jejím členem od roku 2012. Podle jeho vyjádření prý šlo o prehistorickou studentskou událost a tvrdí, že řadu let není s ODS v žádném kontaktu. „Nyní se ODS snaží laciným způsobem vzbudit pozornost,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz. Jenže podle vyjádření pražské ODS byl Adam Vojtěch členem této strany až do 25. června 2018 a v roce 2014 pouze pozastavil členství. Zajímavé, že? Přeběhlíkem z ODS je pak i ministr životního prostředí Richard Brabec. Poté několikrát kandidoval za koalici US-DEU a v roce 2012 se stal členem hnutí ANO.
I když premiér Babiš občanům vzkázal, že se mají z nové vlády těšit, diskuse na jeho Facebooku i v médiích dokazuje, že jejich pocity jsou právě opačné.
Seznam ministryň a ministrů nové vlády:
Richard Brabec, ministr životního prostředí
Jan Hamáček, ministr vnitra, pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí
Lubomír Metnar, ministr obrany
Alena Schillerová, ministryně financí
Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu
Taťána Malá, ministryně spravedlnosti
Petr Krčál, ministr práce a sociálních věcí
Dan Ťok, ministr dopravy
Miroslav Toman, ministr zemědělství
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví
Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
Antonín Staněk, ministr kultury
|
Vložil: Adéla Hofmanová