Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petice jsou právoplatné jen na papíru. Ty online jsou k ničemu. Zatím. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.06.2018
Petice jsou právoplatné jen na papíru. Ty online jsou k ničemu. Zatím. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Bartoš a Michálek, dva úhlavní Piráti

Zdánlivě výborná služba online peticí Petice24.com, kde najdete desítky a stovky podpisových archů požadujících odstoupení Zemana, Babiše nebo třeba petice za nastolení spravedlnosti ve věci loňské vraždy kluka ve Varnsdorfu. Témat je na webu skutečně velké množství. Ale všechny tamní petice jsou k ničemu. Proč? Protože zákony online petice neuznávají. Nemají platnost. Nemůžete s nimi nikde šermovat a dožadovat se jejich přijetí.

V zákoně není explicitně uvedené, že petice musí být pouze papírové, nepopírá se tak hodnota online petic. Ovšem úředníci právě takovou formu vyjádření veřejného mínění prostě neberou v potaz. Chtějí hezky postaru archy s vlastnoručními podpisy, adresami nebo čísly průkazů totožnosti. Pražští zastupitelé za Piráty proto vytvořili takzvanou poslední petici za online petice (petici samotnou přikládáme do galerie). Na papírových podpisových arších může každý požádat příslušné orgány o to, aby se příště zkrátka dalo podepisovat i na internetu.

Britové už mohou, my ne

Podle Pirátů v tom není legislativní problém. Ale spíše technický problém. A ten se dá vždycky elegantně vyřešit. Jako příklad uvádějí britskou službu petition.parliament.uk, kde Britové mohou podepsat online a petice se dostává přímo k očím parlamentu. A hlavně, berou ji vážně, berou ji v potaz. A pokud je politická vůle, jsou schopni na ni i reagovat. Proč něco takového není i u nás?

Jeden web, všechny úřady

Vytvořit pod vedením státu, ne jako soukromý projekt, webovou službu, kde by šlo jednoduše vytvářet petice a následně si je i propagovat. Přičemž petice by se poté mohla, po vzoru datových schránek, adresovat přímo příslušnému úřadu. Šlo by tak řešit jak lokální, tak i celostátní problémy a požadavky. Pokud ta možnost je, technicky zvládnutelné je to ale úplně jednoduše, proč tedy trvat na tom, aby se podpisy musely sbírat dům od domu? Sběr podpisů by probíhal online mnohem efektivněji, dalo by se oslovit mnohem více lidí a získat i více podpisů. A politici by měli doslova bažit po tom, co si jejich voliči myslí a přejí a v čem vidí problém.

„Jedním z našich cílů je zapojit občany do rozhodování. Drtivá většina Pražanů je na internetu. Chceme jim maximálně ulehčit vyjádřit názor na to, co město dělá nebo co by mělo dělat. Věřím, že naše řešení osloví celé Česko. Nic tomu koneckonců nebrání, jen chybějící ochota politiků inovovat.” řekl Zdeněk Hřib, pirátský kandidát na pražského primátora. Dílčí řešení se tak mohou přelít na řešení systémová, dalo by se říci. Když si uznávání online petic vydupou pražští Piráti, těžit z toho může i důchodce ve Šluknově, který pak osloví svou peticí celý Šluknov, nejen kolemjdoucí.

Malý, ale nikoliv bezvýznamný nedostatek online petic

Nedostatkem by mohlo být to, že online petici může podepsat vlastně každý, ale i za každého. Mohu si teď sednout, otevřít si server Petice24.com a pod petici za odstoupení Babiše podepsat celou naši vesnici. Jistě by to nikoho nepotěšilo, ale zase tu není technické zázemí pro to, aby petice mohli podepsat jen konkrétní lidé. Aby nemohli podepisovat i své sousedy, rodinu a podobně. Pokud mají být online petice právoplatné, musí se zavést jedinečná a ověřitelná internetová identita pro každého člověka, který petici chce podepsat. A to pomalu sklouzává do následného kroku, tedy k zavedení jakési online občanky. A v této oblasti už se mi přestává líbít, protože to by mohla být příčina k radikálnímu svázání internetu a jeho svobody. Je to jen další krok k tomu, aby se zavedl přístup k internetu jen pod elektronickou občankou. Jak na tohle Piráti hledí? Mají tohle nějak promyšlené? Protože jestli ne, otevírají Pandořinu skříňku.

Co stojí v pirátské petici

Online petice usnadní občanům sdělit jejich názor politikům nebo třeba založit občanskou kandidátku. Peticím online vlastně nic nebrání. Neexistuje žádný předpis, který by nutil petice dělat papírově. Podpisy se sbírají „postaru“ vlastně jen ze zvyku a kvůli tomu, že vláda, Sněmovna, Senát, Praha ani další státní orgány nezřídily žádný kanál, jak online petici podat.

My, níže podepsaní občané České republiky, chceme mít možnost se snadno připojit k digitální petici na internetu, jako to funguje třeba v Anglii. V této „poslední papírové petici“ žádáme, aby její adresáti přijali taková technická opatření, která umožní běžné petice snadno založit a podepsat i online. Požadujeme také, aby Parlament v případě petic pro kandidaturu prezidenta, založení občanské kandidátky v komunálních volbách nebo v dalších případech, kdy jsou petice ze zákona vyžadovány, umožnil sběr podpory i online.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie