Tak kdo je tady vlastně šarlatán? Léčitelé, nebo lékaři? A kam ´záhadně zmizely´ stížnosti pacientů? Kauza Aktip
28.06.2018
Foto: ČT
Popisek: Infiltrátorka Ivana Lokajová. ČT natočila po patnácti letech pokračování cyklu Infiltrace. Tentokrát se autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu… Jak ale může vypadat ta léčba v praxi? Se skrytou kamerou rok mapovaly režisérka Šárka Maixnerová a reportérka / herečka Ivana Lokajová skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení s názvem Aktip. Jejich reportáž ´Obchod se zdravím ´vyvolala doslova zemětřesení.
Po mimořádném ohlasu reportáže o pražském terapeutickém centru Aktip, kterou Česká televize natočila v rámci svého cyklu Infiltrace, tento týden odvysílala její pokračování, nazvané Obchod se zdravím - nová fakta. Na rozdíl od první části, kde zazněla jedna nechutná věta, na níž se pak celé dny pásla bulvární média, byl druhý díl podstatně méně senzačnější, zato o to více závažnější. Vyplynulo z něj totiž, že i když si na skandální praktiky Aktipu klienti stěžovali již několik let, nikdo se tím nezabýval.
V souvislosti s Aktipem se často mluví o šarlatánech. Ty má ovšem většina veřejnosti zafixované jako různé podvodné léčitele. Jenže v této kauze figuruje i vzdělaných řada lékařů.
Šarlatánka členkou lékařské komory?
Teprve po odvysílání reportáže se od činností Aktipu postupně distancovaly odborné lékařské instituce a ministerstvo zdravotnictví. Prezident České lékařské komory Milan Kubek přiznal, že šéfka Aktipu, doktorka Klímová, je členkou České lékařské komory (!) a že má dvě atestace z psychiatrie. Podle něj však komora nemá na podobná zařízení, pohybující se v šedé zóně, žádný vliv. Pod tíhou reportáží České televize se činností své členky ČLK přece jenom začala zabývat. Stejně tak ministerstvo zdravotnictví. Jak prozradil současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, výsledky šetření, týkající se tohoto terapeutického centra, čeká do dvou měsíců. Jenže, na činnost Aktipu si někteří klienti na ministerstvu stěžovali dávno předtím a vůbec nic se nestalo. Všechny oslovené strany tvrdily, že o ničem nevěděly.
MUDr Jarmila Klímová (repro ČT)
To vidím poprvé
Místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS Martin Hollý se zpočátku nechal slyšet, že si fakt není jistý, jestli je na místě debata o tom, zda je léčba v Aktipu medicínsky odborná nebo není a jestli by se debata neměla vést spíše o tom, zda jde o podvod či ne. Jenže když byl konfrontován se skutečností a autorka pořadu mu přinesla důkazy v podobě písemných stížností pacientů, tvrdil: „Tak to vidím poprvé.“ Pak si vybavil, že se dříve osobou doktorky Klímové zabýval, šlo však o vztah antidepresiv a nádorových onemocnění a prý jí řekl, že je to z jejich hlediska neopatrné vyjadřování. „Měl jsem pocit, že jsme si to vysvětlili,“ uvedl. Stejně tak se Adam Vojtěch bránil, že o tom nic neví a že na ministerstvu v roce 2014 nebyl. Na dotaz, jak jsou na ministerstvu předávány stížnosti, odpověděl: „Nejsem úplně přesvědčený, že vždycky ty dopisy byly vyřizovány.“ A slíbil, že tyto stížnosti nechá dohledat, protože je na ně sám zvědavý.
Řítíme se ke katastrofě?
A o lecčems vypovídající je i další vážná okolnost. Mezi pacientkami, které si stěžovaly na praktiky Aktipu, byly i známé osobnosti. Například novinářka Renata Kalenská. Ta se přiznala, že tomuto zařízení dala přednost před renomovanými nemocnicemi, nicméně dnes o šéfce Aktipu Klímové hovoří jako fantastické manipulátorce. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že její doporučení strašně chtěla slyšet. Jenže své zkušenosti bohužel zveřejnila až nyní. A zdaleka není sama, kdo nabídce alternativní léčby podlehl. Otázkou proč, se však bohužel pořad České televize nezabýval.
Možná se v dalším díle dočkáme stejně závažných zjištění, například o tom, jak se zhoršuje zdravotnická péče v naší zemi. Ostatně, Milan Kubek varuje například před lékaři z Ukrajiny, podle něj mohou být pro české pacienty značným rizikem. Tvrdí, že jsou zde nelegálně a nesplňují zákonnou podmínku členství v České lékařské komoře. Pacient má právo být ošetřován patřičně kvalifikovaným personálem a stát by mu to měl jednoznačně garantovat. „Stát selhal a zneužil paragraf 36 zákona o vzdělávání lékařů. Ministerstvo zdravotnictví jej zneužilo k tomu, že organizovalo dovoz lékařů z Ukrajiny a svévolně jim povolovalo výkon povolání, aniž byli prověření,“ stěžoval si Kubek nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál.
Vložil: Adéla Hofmanová