Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Táta mi umřel na uranu... Historie se po sedmdesáti letech zase opakuje. Je to ostuda nás všech?

komentář 27.06.2018
Táta mi umřel na uranu... Historie se po sedmdesáti letech zase opakuje. Je to ostuda nás všech?

Autor: Výletník.cz / repro

Popisek: Památník obětem komunismu od Olbrama Zoubka v Praze na Petříně

Snad už pouze ten nejnaivnější volič v Čechách si může myslet, že nám vládne politická elita. Ale ani ten největší pesimista, s výjimkou voličů KSČM, by si ještě donedávna nedokázal představit, že v roce významných politických výročí, například vítězného února nebo srpnové okupace, budou o příští vládě rozhodovat bývalí a současní komunisté nebo agenti tajné policie. A že nová vláda bude jmenována v Den památky obětí komunistického režimu a především výročí popravy Milady Horákové.

Deník Forum 24.cz všem, kteří zřejmě ztratili paměť, připomněl děsivou bilanci komunistického režimu. Mimo jiné uvádí, že komunisté popravili z politických důvodů 248 lidí, několik tisíc vězňů zemřelo v důsledku krutého věznění, přičemž za mřížemi skončilo kvůli svým postojům celkem 205 tisíc obětí. Dalších více než 40 tisíc osob bylo trestáno pobytem v pracovních táborech a v uranových dolech. Mezi nimi i můj tatínek, který na následky ozáření, po dlouholetých zdravotních útrapách nakonec zemřel. Počet lidí, kteří kvůli totalitnímu režimu emigrovali, přišli o zaměstnání, své majetky i o zdraví, se již dnes nedá spočítat. Jsou jich však statisíce. „Československo přišlo o to nejlepší, co mělo. Komunisté se v první vlně zaměřili na likvidaci elity národa a prvorepublikové vlastence, ze kterých měli strach,“ pokračuje ve výčtu komunistických zločinů autor článku Štěpán Malát. 

Den, kdy byla popravena Milada Horáková

Také server Info.cz připomněl alarmující fakta o éře komunismu. Celý komentář věnuje především skutečnosti, že 27. červen, na nějž připadá Den památky obětí komunistického režimu, je zároveň dnem, kdy byla popravena Milada Horáková. Cituje z jejího dopisu, který napsala pár hodin před popravou. Snad nejabsurdnější a nejcyničtější je na událostech posledních dnů fakt, že jedním z hlavních aktérů absurdního divadla je i ČSSD, tedy strana, s níž Milada Horáková úzce spolupracovala. Na svém stranickém webu přitom uvádí: „Horáková spolupracovala s tehdejší sociální demokracií ve druhém odboji, stala se symbolem pojmu justiční vražda a útlaku totalitních režimů. Zapomenout nelze ani na Vojtěcha Dundra, sociálnědemokratického politika, který byl do procesu s M. Horákovou začleněn a odsouzen k 15 letům vězení. Ten v roce 1957 umírá ve vězení v Leopoldově. Ve stejném procesu byl odsouzen k mnohaletému žaláři i univerzitní profesor Ústavního práva Zdeněk Peška, účastník druhého odboje, poúnorového protikomunistického odporu a člen skupinky, která se spolu s nedávno zesnulým profesorem Jaroslavem Kohoutem pokusila o obnovu činnosti sociální demokracie v roce 1968.“

 

Ostuda nás všech?

O tom, že po mnoha letech se strana rozhodla spolupracovat s komunisty, kteří zavraždili jeden z jejích symbolů, nyní mlčí. Možná spíše ctí fakt, že ve stejný den, tedy 26. června 1948, se sociální demokraté rozhodli spolupracovat s komunisty. Zatímco členové ČSSD skandální „náhodu“, přecházejí mlčením, veřejnost je doslova rozzuřená. Někteří čtenáři diskusních fór se za ohavnou, do nebe volající ostudu omlouvají Miladě Horákové. Ivo K. sebekriticky píše: „Je to ostuda nás všech.“ Neméně rozčilený je pan Josef N. Ten uvádí, že šlapeme po minulosti za přispění nejvyšších ústavních činitelů, a co snad je ještě horší, za potlesku značné části našich spoluobčanů.

Další a další jsou rozhořčeni, že se k moci vrací bývalí komunisté, estébáci a pohrobci vrahů a zlodějů. Mnoho lidí se znovu pozastavuje nad tím, že u nás nebyla po roce 1989 prokazatelně zločinná strana zakázána. V této souvislosti připomínají, že se s KSČ zapletla většina polistopadové politické reprezentace, Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman či krajští i obecní zastupitelé, kteří vytvořili oranžovo rudé koalice. Nechybí však ani komentáře zastánců KSČM, byť jsou v drtivé menšině. „KSČM je bezzubá, měla by víc přitvrdit,“ vzkazuje čtenářům iDnes.cz Ladislav P.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace