Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překojila se z rolí osudových žen. Prý už tak nemusí mít v pase 75. Zato se několikrát ocitla nad propastí. Tajnosti slavných

21.06.2018
Překojila se z rolí osudových žen. Prý už tak nemusí mít v pase 75. Zato se několikrát ocitla nad propastí. Tajnosti slavných

Autor: Národní divadlo / Facebook

Popisek: Martina Válková – Preissová na snímku ze zkoušky na představení Reného Levínského Dotkni se vesmíru a pokračuj v Národním divadle, které mělo premiéru v listopadu 2016, momentálně se nehraje. V současném repertoáru ji můžete vidět jako Maminku a Mateřskou lásku (Modrý pták, Stavovské divadlo), Táňu (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Pavučinku/Trám (Snu čarovné noci, Národní divadlo), Stehlíkovou (Mlynářova opička, Stavovské divadlo), Strouhalku (Maryša, Národní divadlo) a nejnověji v roli Taltýbie (Vítejte v Thébách, Stavovské divadlo).

FOTO Martina Válková, nyní Preissová rozhodně patří k nejkrásnějším českým herečkám a díky svému atraktivnímu zevnějšku je často obsazována do rolí osudových žen, nezřídka i potvor. Její umělecký start byl mimořádně úspěšný, již v pětadvaceti získala angažmá v Národním divadle, kde vytvořila několik velmi zajímavých postav, třeba v inscenaci Černé mléko, dvakrát se dokonce dočkala nominace na Cenu Thálie. Přiznává však, že poté, co se jako matka dvou synů ´překojila´ do jiných rolí, je mnohem spokojenější.

Rozjetou kariéru poněkud zpomalila její pětiletá mateřská dovolená, oba synové, Matouš a Šimon, se jí totiž narodili krátce po sobě. I když to určitou dobu nebylo vůbec lehké, dnes si mateřství pochvaluje: „Já jsem dostala trošku odstup od toho Národního divadla. Když mi dnes někdo řekne, že jsem osmnáct let v Národním divadle, tak já říkám ne, třináct. Mně to vlastně pomohlo v tom tam určitou dobu nebýt, dalo mě to svobodu, že jsem se vlastně překojila do úplně jiného typu, už jsem nemusela být za tu vamp a s úlevou jsem také zjistila, že už nemusím mít v pase pětasedmdesát.“  Zato bulvární média se na tom pásla a o krásné herečce zlomyslně psala, že se změnila k nepoznání.

 

Martina v Divadle Palace, kde také hraje (foto Facebook divadla)

Radši dělám věci po svém

Změna nastala i v jejím soukromém životě. Zatímco dříve byli s manželem Martinem Preissem herečtí kolegové, brzy zjistili, že to není nejlepší. „Já si radši dělám věci po svém,“ přiznává a zastává také názor, že je při společné profesi zapotřebí udržovat určitý distanc.  A totéž platí o její tchyni a tchánovi, ikonickém hereckém páru Janě a Viktoru Preissovi. Navíc se Martin Preiss už  herectví nevěnuje tak, jako dříve. V posledních letech totiž bojuje s depresemi, které ho dohnaly až k pokusu o sebevraždu.

 

V dobách, kdy herečku obsazovali většinou do rolí femme fatale (foto ČT, k TV filmu Smyčka Viktora Polesného podle scénáře Pavla Kohouta)

Jejich manželství nebylo snadné od samého počátku,  zamilovaný pár musel překonávat i určitý počáteční odpor rodičů, protože oba měli již jedno manželství za sebou. Martina byla provdána za dirigenta Romana Válka, s první manželkou Klárou byl Martin ženatý osmnáct let; společně mají dceru Viktorku.

 

Záchranná brzda

Dnes má ovšem Martina v tchyni Janě velkou oporu, především v okamžicích, kdy Martinova nemoc opět vzplane. Prozradila, že sama chtěla již několikrát hodit flintu do žita, obzvláště, když jí její okolí radilo, aby svého muže raději  opustila. Ale na okraji propasti prý vždy vycítila, že kdyby to udělala, tak by ho vzala s sebou. „Věděla jsem, že já tady musím zůstat, zatáhnout za tu záchrannou brzdu, a udělat mu tu kotvu, aby měl někde, až se vynoří z těch plen své nemoci ten Martin, kterého já znám, maják,“ vyprávěla nedávno v Nočním mikrofóru. Dnes si neumí představit, že by byla někde jinde, než její milovaný manžel. I v těch nejhorších chvílích má naštěstí schopnost být malým klukem, i když se vzteká nebo byl zlý, tak měla pocit, že se zlobí malý kluk, který má trápení.

 

S dětmi na rovinu

Moderátorce Zuzaně Maléřové také prozradila, že Šimon a Matouš o nemoci svého tatínka vědí a vnímají ji. Podle ní se má dětem říci na rovinu, že je nějaký problém, že je táta nemocný nebo že je v nemocnici: „Už se stalo naprostou normou, že tatínek na týden nebo deset dní odjíždí.“  A smířili se s tím, že kvůli nemoci museli překopat i rodinné zvyklosti. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace