Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokuta 15 000,- kvůli zapomenuté desetikačce aneb s EET na věčné časy a nikdy jinak

21.06.2018
Pokuta 15 000,- kvůli zapomenuté desetikačce aneb s EET na věčné časy a nikdy jinak

Autor: Facebook

Popisek: EET a jejich dopad na drobné podnikání

Parlamentní opozice navrhla zmírnění elektronické evidence tržeb. Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH (ti, kteří nemají obrat, nikoliv čistý zisk, ale obrat, do jednoho milionu ročně) by od schválení návrhu nemuseli používat EET. Navrhovateli byli STAN, Piráti, ODS i TOP 09. A zpočátku také ČSSD. Návrh byl zamítnut. Protože se ukázalo, že koaliční smlouva platí už před jejím podpisem.

Petr Gazdík, předseda STAN, k tomu uvedl: „Je to smutné, chtěli jsme tímto ulehčit drobným podnikatelům, na které už je i tak v posledních letech uvalováno mnoho byrokratických překážek. Bohužel ČSSD, která návrh v 1. čtení podpořila, ho nyní v tom závěrečném zamítla. Její řeči o upřednostňování obyčejných lidí na úkor velkých podnikatelů jsou jen plané.“

Za deset korun pokuta 15 000

Blesk přinesl před čtenáře kauzu Zuzany Výmolové, která v pražských Holešovicích provozuje malý krámek s oblečením. Hrabák, dalo by se říct. Tak na tu si posvítil kontrolor. A vyčíhal si situaci, kdy Zuzana byla zaneprázdněná jiným zákazníkem, aby před ní hodil zboží za deset korun. Ptala se jej, jestli chce paragon, zakroutil hlavou, že ne, hodil jí deset korun a odkráčel. Zuzana desetikorunovou položku zaevidovala do pokladny s následujícím nákupem. Na druhý den se ovšem objevil mladík znovu, teď již s kolegyní, sepsali protokol, který Zuzana v dobré víře podepsala. Necelý rok na to ji ve schránce čekal dopis s modrým pruhem, kde stálo, že je povinna uhradit pokutu 15 000,-.

Vesnice jak po válce

Eurostat zveřejnil data týkající se úbytku maloobchodů. Loni ukončilo svou činnost 1082 obchodů na vesnicích. Oproti době před EET se jedná o 50% nárůst zaniklých obchodů. Od roku 2017 zmizelo 5 000 restaurací a hospod. Opět převážně na vesnicích. Kraje vážně uvažují nad tím, že prodejny s potravinami začnou na vesnicích dotovat. „Je tedy patrné, že zatímco nejmenší venkovské obchody zanikají, rostou nové supermarkety,“ řekl pro Echo24 předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka.

„A co dál s EET? Tady je jednoduchá odpověď – celý systém zrušit. Nicméně i každé změkčení stávajícího stavu může podnikatelům pomoci. Tady může jít o výjimky pro podnikatele s paušální daní nebo povinnost evidovat až od určitého obratu. Jenže jedním dechem dodejme, že zrušit celý systém by bylo mnohem smysluplnější, než vymýšlet další a další výjimky. Pokud chceme vybírat víc na daních, snažme se, aby byl daňový systém víc stabilní. Nevymýšlejme další kličky, jako bylo například zavedení třetí sazby DPH. Pokud bude daňový systém stabilní a pro podnikatele jednoduchý, vyšší výběr na daních přijde sám,“ řekl pro server penize.cz analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Vylidňování venkova

„Opouštění venkova je celoevropský trend a místní samospráva může pomáhat zachovat dopravní a další obslužnost. Podle mne ale nikdo neopouští venkov jen kvůli tomu, že si nemůže pohodlně nakoupit. Je to jen jedna kapka ke druhé. Co se týká obchodů, jsem přesvědčena o tom, že malým obchůdkům a hospodám velmi ublížilo zavedení EET. Tendence, že někde budou provozovat obchody starostové, není správná cesta. Teď se dokonce uvažuje i o státní podpoře pro malé obchody na venkově. To je totální nesmysl, protože tato záležitost musí zůstat na místní samosprávě. Důležité je dostat do obcí co nejvíce finančních prostředků a ony si o jejich přerozdělení musí rozhodnout samy. V tomto ohledu by například pomohlo posílení rozpočtových určení daní,“ řekla pro Mělnický deník poslankyně ODS Veronika Vrecionová.

V prohlášení KSČM po prvních výstupech o dopadech EET stojí krásné vyjádření: „Co však rozhodně nenastalo, je očekávaný přínos reklamovaných 18 miliard Kč navíc, za které budou školky, nemocnice a kdoví co ještě. Nekoná se to zejména proto, že drobní podnikatelé „nekradli“ tolik, kolik předpokládal ministr financí Andrej Babiš. Spíše dochází k dalšímu omezení vlivu malých a středních firem a k likvidaci střední třídy.“

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace