Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečas má strach! Zveřejní jeho odposlechy, plné intimit s Nagyovou. Také ví, kdo je publikuje

22.07.2013
Nečas má strach! Zveřejní jeho odposlechy, plné intimit s Nagyovou. Také ví, kdo je publikuje

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Expremiér Nečas tvrdí, že kvůli Nagyové by stejně časem rezignoval.

Expremiér Petr Nečas (ODS) plánoval na konci léta zveřejnit, že odejde z politiky a pouze dokončí mandát, a jeho přítelkyně Jana Nagyová chtěla oznámit odchod z pozice vrchní ředitelky jeho kabinetu. Nečas to uvedl v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden. Rozpovídal se i o svém vztahu s Nagyovou a jak to bylo na začátku aféry Nagygate.

Právě informace o dobrovolné rezignaci mohly být podle něho pro policisty a státní zástupce důvodem, proč v červnu spustili zatýkání lidí stíhaných nyní v kauzách spojených s Nagyovou. „Věděli, že zmizí ty barvotiskové kulisy, které měli nastavené," řekl Nečas. Kauzy spojené s Nagyovou ho stály křeslo premiéra a šéfa ODS. Soudy obviněné osoby včetně Nagyové pustily z vazby, na tři exposlance ODS stíhané kvůli korupci se podle Nejvyššího soudu vztahuje imunita.

Svůj záměr odejít prý chtěl oznámit s ročním předstihem už letos na jaře a prý by to udělal, kdyby „kolegové ve vedení ODS, pánové (Martin) Kuba, (Jiří) Pospíšil a (Tomáš) Chalupa, nezačali letos na jaře blbnout a rozvíjet debaty o předčasných kongresech". Rozhodl se proto tehdy „zabojovat o pozici v ODS" a oznámení odložit, jak řekl Týdnu.

Prý prasácké fauly

Záměr vztah oznámit podle něj musel být policii a státním zástupcům zřejmý z odposlechů. Jejich zveřejnění včetně intimních rozhovorů nyní Nečas očekává poté, co soudy státním zástupcům případ zkomplikovaly. „Ve chvíli, kdy začnou ztrácet půdu pod nohama, je jejich cílem aspoň totálně zničit a dehonestovat dané osoby," řekl Nečas. Co všechno do telefonu říkal, si prý nepamatuje. „Toto je však hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," uvedl. Dokonce prý už předem ví, kteří novináři jejich odposlechy s Nagyovou dostanou do rukou. „Syrovátka a Klímová z MF Dnes, Slonková z Aktuálně.cz a podobně. Nepochybně k tomu dojde a počítám s tím," uvedl Nečas.

S Nagyovou si prý byli vědomi, že nedělají správnou věc. „Propletení osobního vztahu s pracovním vztahem prostě není správně a já si toho byl vědom. Mimo jiné i za to musím nést osobní politickou odpovědnost," řekl týdeníku expremiér. Dodal, že situace bude komplikovaná nejen pro něj, ale i pro jeho blízké včetně dětí a pro rodinu Nagyové.

Stresující život pod obrovským tlakem

Na otázku, zda nebyla chyba odstoupit tak rychle z funkce premiéra, Týdnu řekl: „Situace byla neúnosná. Věděl jsem od středeční noci, že je to můj konec. Jen jsem chtěl, aby se ODS a koalice dostaly z prvotního šoku a trochu se nadechly. Aby se mohla sejít výkonná rada ODS, poslanecké kluby, aby proběhla koaliční schůzka. Jen jsem chtěl získat pár dní.“ A pokračoval: „To už měli Janu Nagyovou, což jsem se dozvěděl od dcery paní Nagyové, která mi naprosto zhroucená volala, že ji odmítají pustit do bytu a vyhodili ji na ulici. Svým způsobem je to pikantní, protože policie a státní zástupci, kteří si perverzně nahrávali a poslouchali i soukromé hovory dvou lidí, kteří spolu měli vztah, na těch záznamech mimo jiné mají i to, že jsme si s Janou Nagyovou byli vědomi, že neděláme správnou věc. Propletení osobního vztahu s pracovním vztahem prostě není správně a já si toho byl vědom. Mimo jiné i za to musím přijmout osobní politickou odpovědnost. Chystali jsme se to vyřešit. Z odposlechů musí být jasné, že jsem byl rozhodnut na konci léta oznámit, že v politice končím, pouze dokončím svůj mandát. Vzápětí měla paní Jana oznámit, že odchází z pozice vrchní ředitelky kabinetu.“  

A o tom jste s paní Nagyovou mluvili po telefonu? Ptali se v Týdnu. „Ano. Proto věděli, že zmizí ty barvotiskové kulisy, které měli nastavené. Premiér má poměr se svou vrchní ředitelkou, ona ho nutí k rozvodu, a proto zařizuje sledování jeho manželky. Co by z toho zůstalo na konci léta? Premiér, který říká, že stejně odchází a rozvádí se, Jana Nagyová, která už není vrchní ředitelkou. Z barvotiskových kulis by zbyla obyčejná nudná kulisa.“ Také dodal:  „Byl to stresující život pod obrovským tlakem. Prostě se to tak stalo. Teď nemá význam říkat si, co by bylo, kdyby bylo. Ale byly to nervy zničující stresy.“

Nečas: Z Ištvana čiší nenávist

Státní zástupci v České republice začali systematicky odstřelovat ústavní činitele a politiky, prohlásil dále v Týdnu bývalý premiér Petr Nečas. Zemi označuje za "Českou prokurátorskou republiku" a sám je prý terčem "dlouhodobé štvanice" státních zástupců Ivo Ištvana a Rostislava Bajgera.

Při vyšetřování úniku informací o utajeném svědkovi v kauze transportérů Pandur do médií se prý v prosinci 2011 státní zástupce Bajger ptal Nečasovy přítelkyně a bývalé spolupracovnice Jany Nagyové na okolnosti Nečasových schůzek, její roli při jejich sjednávání, zda se může stát, že se s premiérem sejde někdo bez jejího vědomí a podobně. Únik informací přitom prý byla pouhá záminka, jak moci Nagyovou předvést k výslechu.

Ištvan se prý bál o svou pozici

Nečas z výše uvedeného vyvozuje, že od roku 2011 státní zástupci „systematicky mapovali, jak funguje premiér a jeho okolí. „A tohle všechno je teď výsledek. 'Realizace', která byla politicky motivovaná," řekl také expremiér v rozhovoru.

Ačkoli to byla jeho vláda, za níž se Ištvan vrátil do vedení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, zároveň to podle Nečase byl jeho kabinet, kdo chtěl novelou zrušit pozice vrchních státních zástupců. Ištvana by tím pádem čekal kariérní sestup, potřeboval tak prý přijít s něčím velkým. „Takže podle mě chtěl trumfnout paní Bradáčovou, která dostala hejtmana, což je na úrovni ministra. Trumfnout ho můžete jen někým, kdo je nad úrovní ministra - a to je premiér," spekuluje Nečas.

Užívali si to...

To, že vedení státního zastupitelství obsadil ministr spravedlnosti z jeho vlády a dokonce jeho strany a tehdy to neřešili, považuje Nečas za naivitu. Čekali prý, že ruku v ruce s větší pravomocí jde i větší odpovědnost a dotyční lidé budou schopní takové „rozvázání rukou" mentálně i charakterově unést. „V případě státních zástupců Ištvana a Bajgera se ukazuje, že to nejsou schopni charakterově unést. Z těch lidí čiší nenávist," tvrdí Nečas.

Svou domněnku vysvětluje tím, že když vyšetřovatelé vtrhli 12. června do jeho kanceláře, bylo na nich vidět, jak si to užívají. „Všimli si toho jiní lidé, já nebyl první," říká expremiér. Bajger byl prý následně při výslechu vzteklý a Nečasovi vyhrožoval. „Podle mě to byla evidentní snaha zastrašit svědka. Zadupat nepohodlný názor, který nezapadá do jejich konstrukce," svěřuje se bývalý předseda ODS.

Nečas zkritizoval také propojení žalobců a soudů při rozhodování o vazbě. Tvrdí, že státní zástupci mají připraveného soudce a počkají si, až bude mít víkendovou službu, kdy se nepoužívá anonymní počítačový systém přidělování kauz. Podle Nečase proto, aby měli jistotu, že bude rozhodnuto tak, jak si přejí.

S Nagyovou spojuje svou budoucnost

Ačkoli informace o vztahu s Nagyovou již delší dobu kolovala v politických, podnikatelských i novinářských kruzích, Nečas ji opakovaně popíral. „Byl to stresující život pod obrovským tlakem. Prostě se to tak stalo. Teď nemá význam říkat si, co by bylo, kdyby bylo. Ale byly to nervy zničující stresy," popisoval Nečas. Přes to všechno si dokáže představit, že spolu s Nagyovou povedou klidný život. „Doufám, že ano, protože náš vztah je opravdu hluboký a já s tímto vztahem spojuji svou budoucnost," uzavřel toto téma expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas.

Rozvod s Radkou Nečasovou: Jak se bude dělit majetek?

Za dobu manželství, které trvalo více než 25 let, si Nečasovi našetřili 1,97 milionu korun. Úspory pocházejí hlavně z Nečasových příjmů. Jeho manželka Radka, žena v domácnosti, do rodinného rozpočtu přispívala zřejmě minimálně. Byt v Rožnově pod Radhoštěm, v němž šestičlenná rodina řadu let bydlela, manželé prodají.

Nečas své manželce z prodeje bytu vyplatí minimálně milion. Dále bude splácet hypotéku ve výši maximálně dva miliony korun a 16.200 Kč měsíčně do doby, než bude hypotéka čerpána. Bude rovněž platit 15.000 korun měsíčně do doby, než jeho žena dostane uvedenou hotovost. Premiér bude hradit i výživné na dvě nezletilé dcery, a to 42.000 Kč měsíčně, napsal Týden.

O rodinných problémech šéfa vlády a ODS se spekulovalo už loni. Oficiálně manželé oznámili, že spolu nežijí a jejich vztah prochází složitým obdobím, letos 17. ledna. Už předtím se Nečas například bez doprovodu partnerky účastnil tradičního novoročního oběda u tehdejšího prezidenta Václava Klause v Lánech.

Nečas není prvním předsedou české vlády s rozpadlým manželstvím. Z premiérů nebyli rozvedeni pouze Josef Tošovský a Václav Klaus. Rozvod v době nástupu do čela vlády měli za sebou Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jan Fischer. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se rozvedli až po odchodu z funkce, manželství se jim však rozpadlo dříve.

Po propuštění Nagyové do Modřan

Petr Nečas si v pátek dojel pro svou milenku před bránu ostravské vazební věznice. Nasedli pak do jeho bavoráka a novinářům zmizeli z očí. Ti si však na ně počíhali v pražských Modřanech, kde má Nagyová byt. A měli úspěch, ulovili pár snímků.

„Sladké nedělní ráno milenců. Blonďatá domina poškádlila expremiéra mužným úkolem: zalitím řádky tújí." Tak popisuje deník Blesk společnou aktivitu Nečase s Nagyovou, při níž se v neděli dopoledne jali pečovat o zeleň na terase luxusního bytu Nagyové v pražských Modřanech.

Na několika snímcích je vidět Nečas ve spodním prádle a tričku s nápisem Atletický oddíl. Jeho partnerka je oděna pouze do bílé pánské košile, patrně patřící poslanci. Expremiér se chopil oranžové zahradnické konve a začal podle instrukcí Nagyové zalévat stromky v květináčích.

Jeho milenka a bývalá spolupracovnice ho podle deníku v guvernérském postoji koučovala a opravovala, čas od času jeho práci zkontrolovala a doplňovala s rozprašovačem vody v ruce. Celou „akci" poté pár zakončil se skleničkou bílého vína v ruce a mohl se dál oddávat víkendovému odpočinku.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová