Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako bych byla jen Havel; je to jen bulvární chtivost po senzaci. Nakonec dlouholetá milenka podlehla, ale…

19.06.2018
Jako bych byla jen Havel; je to jen bulvární chtivost po senzaci. Nakonec dlouholetá milenka podlehla, ale…

Foto: Výřez z titulu knihy / Torst

Popisek: Jitka Vodňanská patrně na Hrádečku v osmdesátých letech. Tento snímek si vybrala na obálku své nové knihy, kterou vydal letos Torst

Právě vyšla kniha psycholožky Jitky Vodňanské s názvem ´Voda, která hoří´. Autorka přiznala, že jí k sepsání vzpomínek tlačili dlouho, ona ale odolávala. Přesto se nakonec nechala přemluvit, ale její kniha se zdaleka netýká jen vztahu s Havlem, byť to je to jediné, co si z ní bulvár vyzobl - nová odhalení z milostného života prvního českého prezidenta Václava Havla. Vodňanská mimo jiné zmínila, jak jí její lásku přebrala Dagmar Veškrnová Havlová: „Říkal, ať raději odejdu, že je Dáša hysterická a mohla by ztropit scénu a to on neměl rád,“ vzpomíná ve své knize na jeho slova. Ostatně, vzpomínky Jitky Vodňanské nevyznívají pro bývalou první dámu moc lichotivě. Spíše ji popisují jako žárlivku a hysterku.

Obsáhlá vzpomínková kniha významné české psychoterapeutky ale, jak už bylo řečeno, není zdaleka jen o Václavu Havlovi - v řadě kapitol a na desítkách unikátních fotografií přibližuje čtenářům celý svůj život plný mimořádných událostí a nevšedních setkání. Nezapomenutelnou ukrajinskou babičku a vzácné venkovské dětství v Jižních Čechách. Studia a atmosféru 60. let v Praze. Originální svět protialkoholní léčby v Praze u Apolináře - ten představuje jako blízká spolupracovnice zakladatele české protialkoholní léčby docenta Jaroslava Skály. Seznamuje s jedinečností československé psychoterapie v předrevoluční době. Vzpomíná na široký okruh přátel profesních, uměleckých, filosofických a disidentských. Ukazuje vlastní duchovní cestu a každoroční osamocené poutě do asijských klášterů, jak se píše v anotaci ke knize.

Tři osudoví muži

Významnou součástí knihy jsou kapitoly o třech osudových mužích jejího života: výtvarníkovi Karlu Trinkewitzovi, básníkovi, divadelníkovi a zpěvákovi Janu Vodňanském a o dramatikovi a politikovi Václavu Havlovi. Tato svědectví svým významem přerůstají rovinu osobních vzpomínek, představují současně i jedinečný vhled do novodobé české kultury a historie. Jejím jediným manželem ale byl Jan Vodňanský, v roce 1975 totiž porušila svoje předsevzetí se nevdávat a vzala si Jana Vodňanského. „V té době jsem se už chtěla vdávat. A taky jsem chtěla, aby se moje dítě narodilo do jisté rodiny. S Janem to bylo veselé, hravé i hloubavé. Bavila mě celá ta grupa kolem něj, všichni ti Dienstbierové, Jiránci, Patočkové a Jefim Fištejn a Daňa Horáková. Vodňanský byl můj jediný legální manžel. Když chtěli na obálku knihy dát moji fotku s Havlem, řekla jsem ne. Mým manželem byl Vodňanský – a já manželský svazek velmi ctím. Dodnes se máme rádi, říká mi Luisinko, já jemu Ušíne. I když na začátku to nebylo jednoduché, on neměl vůbec vztah k dětem. Když byl Tomášek malý, řekl mi: „Od šesti do sedmi, Luisinko.“ Jako že se bude starat hodinu denně. Pak se to ale přehouplo a po rozvodu měl s Tomášem krásný vztah. To byly synovi čtyři roky. Jan měl u nás normálně své kupičky věcí, žádná střídavá péče jako dneska. Staral se o syna u nás doma. Nakonec se tam začali potkávat i s Václavem Havlem a všechno to nějak fungovalo. On je ten Jan něčím takový nevinný. A podobnou nevinnost měl v sobě i Václav. Takové to až dětské vidění světa spojené se zvídavostí. Zvídavost je jeden z faktorů osvícení. Pozor, nikoli zvědavost,“ popsala Jitka Vodňanská v rozhovoru, který těsně po vydání knihy poskytla LN.

kniha Jitky Vodňanské

Knihu Jitky Vodňanské vydal letos Torst

Ženy Václava Havla? Příšerný pamflet

Právě kvůli Havlovi se Jitka Vodňanská knize vzpomínek dlouho bránila: „Mě se neustále nějaké nakladatelství pokoušelo přimět, abych něco sepsala. Zajímal je ovšem povrchně jen Havel. Bulvární chtivost po senzaci. Nesnáším ji. Jako bych byla jen Havel. Nikoho jsem nezajímala jako celek. Takže se mi do toho vůbec nechtělo. Jenže pak o mně různí lidé začali psát různé nesmysly. Týkalo se to i profesora Keana (John Keane: Václav Havel – politická tragédie v šesti dějstvích). To byl solidní profesor britského střihu, bohemista, jemuž jsem věřila, že to, co mu řeknu, sepíše nějakým jemným britským stylem. Když jsem si to pak přečetla, byla jsem zděšená. No a na základě této knihy pak někdo publikoval příšerný pamflet Ženy Václava Havla. Samozřejmě se toho chopil i bulvár. Pro mě nepochopitelný byl i film Jana Nováka Občan Václav Havel jede na dovolenou (2005). To se týkalo naší velké prázdninové cesty po republice, kterou jsme s Václavem podnikli v roce 1985 a o které je v mé knize docela dost povídání, a to včetně našich deníků, které jsme si dohromady psali. Jan Novák mě ani nekontaktoval. Jako bych tam vůbec nebyla! Kristepane, co je tohle za cenzuru?! Nezlobím se, divím se,“ prozradila v Pátku Lidových novin s tím, že jejich milostný trojúhelník byl naprosto idylický a bezkonfliktní.

Snad to bylo i tou dobou…

„Snad to bylo i tou dobou. Jan podepsal Chartu, čímž jsme se zařadili mezi disidenty. Režim nás natlačil do jednoho klubka, kde spolu všichni drželi. Paradoxně se komunistům podařilo probudit to lepší v nás. Ač je to skoro neuvěřitelné, Václav s Janem vůči sobě opravdu neprojevovali žádnou nevraživost. Ovšem samozřejmě to není zadarmo, musí se na tom pracovat,“ vysvětlila psycholožka.

Homecoming party u Havla

´Home coming party´ po návratu Václava Havla z vězení v dubnu 1983. Zleva Josef Danisz, Ivan M. Havel, Václav Havel, Jitka Vodňanská, Anna Šabatová

A dodala: „Je pravda, že Václav Havel působil na řadu žen jako mucholapka, sváděl je rád. Ale zajímavé je, že já – ačkoli jinak jsem dost žárlivá – jsem docela záhy došla k tomu, že mě nějaké ty jeho příhody z vlastní jistoty nevyvedly. A nevyvedly ani Olgu. Mám pocit, že jsem s ní nějak karmicky spojená.“ Na otázku, zda Olga na Jitku nežárlila, poznamenala: „Nevím, možná ano. Olga byla velmi zvláštní. Ale nevím, jestli nějakou jinou ženu nechala tak pravidelně jezdit na Hrádeček. Možná Andulku (Kohoutovou, bývalou manželku Pavla Kohouta, byla milenkou V. H. před Jitkou Vodňanskou – pozn.red.).“

Ostrý řez

K Vodňanské se Havel dostal právě ve chvíli, kdy mu po jeho návratu z vězení Olga oznámila, že si našla někoho jiného. To Havel tenkrát neunesl a pomoc vyhledal právě u psychoterapeutky Vodňanské, ve které rychle našel zalíbení. Jejich vztah potvrzují všichni Havlovi životopisci, včetně Michaela Žantovského, který v knize Havel vzpomíná, že právě Vodňanská jej s Havlem, kterému pak dělal tiskového mluvčího, seznámila. Jejich vztah měl trvat od poloviny osmdesátých let až do roku 1996. Vztah prezidenta Havla a Vodňanské trval tedy čtrnáct let. Po jeho druhé svatbě bylo ale všemu konec. „Celá ta léta po svatbě jsem ho náhle nesměla vídat. Ostrý řez. Bez vysvětlení. Občas letmo. Na Hradě na oslavě státního svátku, na koncertech, v divadlech. Přišel nervózně pozdravit, chvilku nervózně pohovořil o ničem. 'Promiň, jde sem Dáša.' Nebo jen z dálky zamával. Přes přátele mě tajně pozdravoval. Nepochopitelné," vzpomíná Vodňanská, kterou ten nepěkný konec evidentně velmi mrzel. 

Ona je taková hysterická, mohla by přijet a ztropit scénu

Vše se mezi nimi změnilo, když do hry vstoupila další žena, Dagmar Veškrnová, která Václavovi zamotala hlavu. „Jsme na gauči, masíruji mu chodidla. Volá Dáša Veškrnová. S upřímnosti sobě vlastní jí Václav řekl: Je tady Jiti,“ popisuje v textu Vodňanská a dodává, že neví, co bylo na druhé straně telefonu, jen rozpačitě položil sluchátko a poprosil, aby odešla. „Promiň, raději odjeď, ona je taková hysterická. Mohla by přijet a ztropit scénu,“ citovala Havlova slova, která ji řekl při její návštěvě ve vile v pražské Dělostřelecké ulici, a zmínila, že právě scény on neměl rád, jak uvedl Blesk.

Jitka Vodnňanská dnes

Jitka Vodňanská je i dnes velmi šarmantní dáma (Facebook)

Ještě téhož roku Havel onemocněl. Do nemocnice za ním ale už Vodňanská nepřijela, jelikož u jeho lůžka zabírala místo Dagmar. Největší ranou byl pro jeho dlouholetou milenku telefonát v roce 1997, kdy jí oznámil konec jejich vztahu. „Jiti, já jsem se oženil. Vzal jsem si Dášu,“ řekl jí prostě a na koncích obou drátů zavládlo ticho. „Bylo zbytečné něco vysvětlovat, už byl někdo úplně jiný. Nebyl to ani rok, co Olga zemřela,“ vzpomíná Jitka Vodňanská… Pak už se s Havlem podle svých slov dostala do kontaktu jen velmi zřídka. Celá léta po svatbě jej prý nesměla vídat. „Byl to ostý řez, bez vysvětlení,“ uvedla a zmínila, že se střetli jen občas letmo na Hradě na oslavě státního svátku, na koncertech či v divadlech. „Zlobila jsem, že opouští spoustu starých dobrých přátel,“ připomněla své pocity v knize Vodňanská.

Vztah jsme neukončili, stále trvá

„Nemám pocit, že bychom někdy vztah ukončili, stále trvá. I když se přes něj přehrnuly písečné duny jeho druhého manželství,“ vyznává v knize své city Vodňanská, která svou lásku držela za ruku i na konci jejího života. Pro Jitku Vodňanskou měl Havel očividně velkou slabost. Naposledy s ním mluvila před jeho smrtí, kdy mu přála k narozeninám, ani v ten moment jí prý nezapomněl připomenout, jak moc jí to sluší. „Jiti, ty jsi pořád tak hezká. Ty ses vůbec nezměnila,“ lichotil jí před jeho blížícím se skonem. U rakve mu Vodňanská pak stála čestnou stráž.

Vyprávění Jitky Vodňanské je i díky její profesi plno nevšedních postřehů a vtipných komentářů, autorka nezapře svou mimořádnou životní energii a smysl pro humor, dodává vydavatel. Tím se liší od spisovatelky Ireny Obermannové, která svou ´Tajnou knihu´ a posléze ´Panoptikum české´ napsala výhradně o lásce s Havlem, což jí bylo značně vyčítáno s tím, že je senzacechtivá (pak se s kritiky vypořádala ve zmíněném Panoptiku).

 

Vložil: Anička Vančová