Legendární bard z Národního obdivoval prostitutky a ani jeho nejbližší dodnes neví, zda se oženil. Tajnosti slavných
17.06.2018
Foto: ČT / repro
Popisek: Příběhy slavných: Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka (2006). ČT vysílala starší dokument k padesáti letům od smrti slavného herce
FOTO Jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu a divadla minulého století, Zdeněk Štěpánek, zemřel již před padesáti lety. Od té doby je jeho život předmětem řady spekulací. Tajnosti jeho života dodnes rozkrývají historici i jeho příbuzní. Velký rozruch například vyvolal způsob, jakým byl vykreslen ve vynikajícím seriálu České televize Bohéma. I když potomky tohoto slavného herce pobouřil, oni sami přiznávají, že o minulosti svého otce nevědí úplně všechno.
Štěpánkův život byl velmi dramatický. A platilo to už o jeho narození. Na svět přišel předčasně, v sedmém měsíci a hercova dcera, dnes rovněž velmi známá herečka Jana Štěpánková, dává k dobru, jak tatínka musela babička Marie „dopékat“ v troubě. Inkubátory v té době samozřejmě neexistovaly.
Dobrodruh od narození
Mimořádně dobrodružné byly i začátky jeho kariéry. Protože byl prý vyhozen ze všech škol v Rakousku-Uhersku, utekl k divadlu a účinkoval v různých kočovných společnostech. A to do doby, než dobrovolně narukoval jako voják do první světové války. Na východní frontě upadl do zajetí a dokonce i v zajateckém táboře se věnoval divadlu. Později se mu podařilo přejít k československým legiím v Rusku, kde působil jako herec a režisér Divadla Československé armády na Rusi. Přesto ho pobyt na frontě fatálně poznamenal. Na vlastní oči mnohokrát viděl peklo, které se ve válce odehrávalo. Vojáci se zabíjeli navzájem, i kvůli jídlu. Později v Rusku působil jako ředitel hotelu nebo obchodník se senem a dokonce provozoval palírnu vodky.
Zdeněk Štěpánek ve filmu Řeka z roku 1933, foto Česká centra
Ženatý v Rusku?
V Kyjevě se ocitl v podsvětí a vytvořil si mimořádně kladný vztah k prostitutkám, tvrdil, že to jsou ženy, které jsou vždy schopné se nezištně a dokonale postarat o člověka, jenž se ocitne v tísni. „Pravděpodobně se i oženil,“ prozradil v pořadu České televize Příběhy slavných jeho syn Martin Štěpánek: „To je další neprozkoumaná věc, kterou my se už nikdy nedozvíme.“ Připouštěla to i Štěpánkova první žena Elena Hálková, a jak vzpomínal Štěpánek, otec to nevyvracel. Když se po šesti letech vrátil domů, téměř už neuměl česky a mluvil se silným ruským akcentem. Byl vyhublý, třel bídu s nouzí a jeden čas se dokonce živil jako falešný hráč karet. Nakonec se mu podařilo získat angažmá ve Vinohradském divadle, v němž poprvé triumfoval jako Cyrano. Od roku 1934 až do své smrti byl členem Národního divadla a vypracoval se zde až na post šéfa činohry.
Ve filmu Jan Hus, foto ČT

Zdeněk Štěpánek v Československé televizi (foto ČT / repro)
Ilegální inflagranti
Tak, jako mnoho jeho slavných kolegů té doby (například Vlasta Burian), měl značné potíže i za protektorátu. Pod tlakem okupačního režimu se dopustil některých selhání, kvůli nimž byl později obviněn z kolaborace. Právě toto nejtěžší období jeho života zachytil seriál Bohéma. Jeho žijící potomci však protestovali proti způsobu, jakým byl vylíčen jeho soukromý život. A to přesto, že rozhodně nešlo o žádnou fikci. Velmi pikantním vývojem například prošlo jeho šestileté manželství s krásnou herečkou Elenou Hálkovou. Rozpadlo se údajně kvůli tomu, že si přestali rozumět. Hálková zároveň udržovala vztah s režisérem Otakarem Vávrou, ale nakonec podlehla kouzlu krasavce Julia Fučíka. Podle svědectví Vávry je Štěpánek přistihl a milence své ženy srazil ze schodů. Neuvěřil výmluvě, že se oba věnovali ilegální činnosti. A tak brzy následoval rozvod. Zdeněk Štěpánek se pak oženil se Soňou Grossovou. S ní měl další čtyři děti, mimo jiné syny Martina a Petra, kteří se stali stejně jako on úspěšnými herci.
Po životě plném dramatických okamžiků mu osud dopřál rychlou a klidnou smrt. Když si šel pro pivo, dostal mozkovou mrtvici a za pár vteřin zemřel.
Vložil: Adéla Hofmanová