Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární bard z Národního obdivoval prostitutky a ani jeho nejbližší dodnes neví, zda se oženil. Tajnosti slavných

17.06.2018
Legendární bard z Národního obdivoval prostitutky a ani jeho nejbližší dodnes neví, zda se oženil. Tajnosti slavných

Foto: ČT / repro

Popisek: Příběhy slavných: Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka (2006). ČT vysílala starší dokument k padesáti letům od smrti slavného herce

FOTO Jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu a divadla minulého století, Zdeněk Štěpánek, zemřel již před padesáti lety. Od té doby je jeho život předmětem řady spekulací. Tajnosti jeho života dodnes rozkrývají historici i jeho příbuzní. Velký rozruch například vyvolal způsob, jakým byl vykreslen ve vynikajícím seriálu České televize Bohéma. I když potomky tohoto slavného herce pobouřil, oni sami přiznávají, že o minulosti svého otce nevědí úplně všechno.

Štěpánkův život byl velmi dramatický. A platilo to už o jeho narození. Na svět přišel předčasně, v sedmém měsíci a hercova dcera, dnes rovněž velmi známá herečka Jana Štěpánková, dává k dobru, jak tatínka  musela babička Marie „dopékat“ v troubě. Inkubátory v té době samozřejmě neexistovaly. 

Dobrodruh od narození

Mimořádně dobrodružné byly i začátky jeho kariéry. Protože byl prý vyhozen ze všech škol v Rakousku-Uhersku, utekl k divadlu a účinkoval v různých kočovných společnostech. A to do doby, než dobrovolně narukoval jako voják do první světové války. Na východní frontě upadl do zajetí a dokonce i v zajateckém táboře se věnoval divadlu. Později se mu podařilo přejít k československým legiím v Rusku, kde působil jako herec a režisér Divadla Československé armády na Rusi. Přesto ho pobyt na frontě fatálně poznamenal. Na vlastní oči mnohokrát viděl peklo, které se ve válce odehrávalo. Vojáci se zabíjeli navzájem, i kvůli jídlu. Později v Rusku působil jako ředitel hotelu nebo obchodník se senem a dokonce provozoval palírnu vodky.

 

Zdeněk Štěpánek ve filmu Řeka z roku 1933, foto Česká centra

Ženatý v Rusku?

V Kyjevě se ocitl v podsvětí a vytvořil si mimořádně kladný vztah k prostitutkám, tvrdil, že to jsou ženy, které jsou vždy schopné se nezištně a dokonale postarat o člověka, jenž se ocitne v tísni. „Pravděpodobně se i oženil,“ prozradil v pořadu České televize Příběhy slavných jeho syn Martin Štěpánek: „To je další neprozkoumaná věc, kterou my se už nikdy nedozvíme.“ Připouštěla to i Štěpánkova první žena Elena Hálková, a jak vzpomínal Štěpánek, otec to nevyvracel. Když se po šesti letech vrátil domů, téměř už neuměl česky a mluvil se silným ruským akcentem.  Byl vyhublý, třel bídu s nouzí a jeden čas se dokonce živil jako falešný hráč karet. Nakonec se mu podařilo získat angažmá ve Vinohradském divadle, v němž poprvé triumfoval jako Cyrano. Od roku 1934 až do své smrti byl členem Národního divadla a vypracoval se zde až na post šéfa činohry.

 

Ve filmu Jan Hus, foto ČT

 

Zdeněk Štěpánek v Československé televizi (foto ČT / repro)

Ilegální inflagranti

Tak, jako mnoho jeho slavných kolegů té doby (například Vlasta Burian), měl značné potíže i za protektorátu.  Pod tlakem okupačního režimu se dopustil některých selhání, kvůli nimž byl později obviněn z kolaborace. Právě toto nejtěžší období jeho života  zachytil seriál Bohéma. Jeho žijící potomci však protestovali proti způsobu, jakým byl vylíčen jeho soukromý život. A to přesto, že rozhodně nešlo o žádnou fikci. Velmi pikantním vývojem například  prošlo jeho šestileté manželství s krásnou herečkou Elenou Hálkovou. Rozpadlo se údajně kvůli tomu, že si přestali rozumět. Hálková zároveň udržovala vztah s režisérem Otakarem Vávrou, ale nakonec podlehla kouzlu krasavce Julia Fučíka. Podle svědectví  Vávry  je Štěpánek přistihl a milence své ženy srazil ze schodů.  Neuvěřil výmluvě, že se oba věnovali ilegální činnosti. A tak brzy následoval rozvod.  Zdeněk Štěpánek se pak oženil se Soňou Grossovou. S ní měl další čtyři děti, mimo jiné syny Martina a Petra, kteří se stali stejně jako on úspěšnými herci.

 

Po životě plném dramatických okamžiků mu osud dopřál rychlou a klidnou smrt.  Když si šel pro pivo, dostal mozkovou mrtvici a za pár vteřin zemřel.

Vložil: Adéla Hofmanová