Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární bard z Národního obdivoval prostitutky a ani jeho nejbližší dodnes neví, zda se oženil. Tajnosti slavných

17.06.2018
Legendární bard z Národního obdivoval prostitutky a ani jeho nejbližší dodnes neví, zda se oženil. Tajnosti slavných

Foto: ČT / repro

Popisek: Příběhy slavných: Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka (2006). ČT vysílala starší dokument k padesáti letům od smrti slavného herce

FOTO Jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu a divadla minulého století, Zdeněk Štěpánek, zemřel již před padesáti lety. Od té doby je jeho život předmětem řady spekulací. Tajnosti jeho života dodnes rozkrývají historici i jeho příbuzní. Velký rozruch například vyvolal způsob, jakým byl vykreslen ve vynikajícím seriálu České televize Bohéma. I když potomky tohoto slavného herce pobouřil, oni sami přiznávají, že o minulosti svého otce nevědí úplně všechno.

Štěpánkův život byl velmi dramatický. A platilo to už o jeho narození. Na svět přišel předčasně, v sedmém měsíci a hercova dcera, dnes rovněž velmi známá herečka Jana Štěpánková, dává k dobru, jak tatínka  musela babička Marie „dopékat“ v troubě. Inkubátory v té době samozřejmě neexistovaly. 

Dobrodruh od narození

Mimořádně dobrodružné byly i začátky jeho kariéry. Protože byl prý vyhozen ze všech škol v Rakousku-Uhersku, utekl k divadlu a účinkoval v různých kočovných společnostech. A to do doby, než dobrovolně narukoval jako voják do první světové války. Na východní frontě upadl do zajetí a dokonce i v zajateckém táboře se věnoval divadlu. Později se mu podařilo přejít k československým legiím v Rusku, kde působil jako herec a režisér Divadla Československé armády na Rusi. Přesto ho pobyt na frontě fatálně poznamenal. Na vlastní oči mnohokrát viděl peklo, které se ve válce odehrávalo. Vojáci se zabíjeli navzájem, i kvůli jídlu. Později v Rusku působil jako ředitel hotelu nebo obchodník se senem a dokonce provozoval palírnu vodky.

 

Zdeněk Štěpánek ve filmu Řeka z roku 1933, foto Česká centra

Ženatý v Rusku?

V Kyjevě se ocitl v podsvětí a vytvořil si mimořádně kladný vztah k prostitutkám, tvrdil, že to jsou ženy, které jsou vždy schopné se nezištně a dokonale postarat o člověka, jenž se ocitne v tísni. „Pravděpodobně se i oženil,“ prozradil v pořadu České televize Příběhy slavných jeho syn Martin Štěpánek: „To je další neprozkoumaná věc, kterou my se už nikdy nedozvíme.“ Připouštěla to i Štěpánkova první žena Elena Hálková, a jak vzpomínal Štěpánek, otec to nevyvracel. Když se po šesti letech vrátil domů, téměř už neuměl česky a mluvil se silným ruským akcentem.  Byl vyhublý, třel bídu s nouzí a jeden čas se dokonce živil jako falešný hráč karet. Nakonec se mu podařilo získat angažmá ve Vinohradském divadle, v němž poprvé triumfoval jako Cyrano. Od roku 1934 až do své smrti byl členem Národního divadla a vypracoval se zde až na post šéfa činohry.

 

Ve filmu Jan Hus, foto ČT

 

Zdeněk Štěpánek v Československé televizi (foto ČT / repro)

Ilegální inflagranti

Tak, jako mnoho jeho slavných kolegů té doby (například Vlasta Burian), měl značné potíže i za protektorátu.  Pod tlakem okupačního režimu se dopustil některých selhání, kvůli nimž byl později obviněn z kolaborace. Právě toto nejtěžší období jeho života  zachytil seriál Bohéma. Jeho žijící potomci však protestovali proti způsobu, jakým byl vylíčen jeho soukromý život. A to přesto, že rozhodně nešlo o žádnou fikci. Velmi pikantním vývojem například  prošlo jeho šestileté manželství s krásnou herečkou Elenou Hálkovou. Rozpadlo se údajně kvůli tomu, že si přestali rozumět. Hálková zároveň udržovala vztah s režisérem Otakarem Vávrou, ale nakonec podlehla kouzlu krasavce Julia Fučíka. Podle svědectví  Vávry  je Štěpánek přistihl a milence své ženy srazil ze schodů.  Neuvěřil výmluvě, že se oba věnovali ilegální činnosti. A tak brzy následoval rozvod.  Zdeněk Štěpánek se pak oženil se Soňou Grossovou. S ní měl další čtyři děti, mimo jiné syny Martina a Petra, kteří se stali stejně jako on úspěšnými herci.

 

Po životě plném dramatických okamžiků mu osud dopřál rychlou a klidnou smrt.  Když si šel pro pivo, dostal mozkovou mrtvici a za pár vteřin zemřel.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace