Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Los Vagabundos, Liška a Révai, na motorkách v Americe. A ta sranda s přenosným záchodem...

16.06.2018
Los Vagabundos, Liška a Révai, na motorkách v Americe. A ta sranda s přenosným záchodem...

Foto: TV Prima

Popisek: Jan Révai a Pavel Liška u Krause

V Show Jana Krause se tentokrát zastavili po své dobrodružné cestě herci Jan Révai a Pavel Liška, ze kterých se tuto zimu stali na pár měsíců Vandráci. Tak se pojmenovali v novém dokumentárním seriálu, ve kterém jezdí motorkami po Střední Americe a snaží se žít bez vymožeností civilizace.

Vrátili si před pár měsíci: „Tři měsíce jsme zpátky. Necelé tři měsíce jsme jezdili po Střední Americe a říkali si Los Vagabundos,“ uvedl Jan Révai. Pavel Liška odjížděl a doma nechal ženu, Báru Polákovou, se dvěma malými dětmi: „Říkal jsem si, že když to neuděláme teď, tak to neuděláme nikdy. A tak jsme to museli udělat,“ vysvětloval své důvody. Vyjeli ve třech, ještě s kameramanem a režisérem Hynkem Bernardem, do natáčení se ale zapojili všichni: „My jsme se točili všichni navzájem. Tam bylo taky co natáčet,“ připomněl Jan Révai. 

Plán neplánovat

Přesný program neměli nijak stanovený: „On byl plán neplánovat, dlouho jsme si lámali hlavu tím, jak tu cestu udělat jinak, protože tyhle cesty to není nic nového, ale pak jsme se trápili a zjistili jsme, že nejlepší je neplánovat a že nám pak všechno spadne z nebe. A ono to tak bylo,“ konstatoval Pavel Liška. Jan Révai připomněl, že se ve stejné trojici sešli už před pěti lety při cestě motorkou po Kavkaze: „Právě proto, že jsme tyhle cesty už absolvovali, jsme absolvovali i tuhle cestu. Po svém. Tam jsme neměli tak umožněno být sami sebou, tak jsme si tady řekli, že bychom to rádi udělali trochu divočejší a nemuseli jsme si vysvětlovat, co budeme dělat a kdy to budeme dělat. Jeli jsme celou střední Ameriku z Panamy až do Mexika. Spali jsme ve stanech, snažili jsme se spát v přírodě, občas jsme museli přespat v hotelu, abychom dobili kamery a stáhli disky,“ popsal jejich dobrodružnou cestu Janu Krausovi.

 

Domorodci byli v pohodě

Na cestě se setkávali s domorodci: „Měli k nám důvěru, Mexiko je civilizovaná země a není to tak, že se dostanete mezi domorodce, kteří nikdy neviděli bělochy.“ Pavel Liška ještě dodal: „ My jsme jim nerozuměli.“ Cesta se naštěstí podařila bez nehod a zádrhelů: „Měli jsme velké štěstí. Podařilo se nám dostat se na ostrovy Kuna u Panamy, my jsme byli nabrífovaní od etnologa pana Stingla, který nám poradil, co navštívit. Ale vzhledem k tomu, že to viděl před třiceti a čtyřiceti lety, tak jsme chtěli do těch chýší a takhle jsme dopadli,“ připustil Jan Révai. 

Toaleta v záběru

Při cestě se dlouhé dny nedostali do civilizace a tedy do míst, kde bylo možné si odskočit na toaletu. Na to byl Pavel Liška ale připravený, měl sebou speciální stoličku bez sedátka na ulehčení. Při jejím použití se chtěl také nechat nafilmovat, což nebylo tak jednoduché, jak připomněl Jan Révai: „Nastavil si kameru, vykonal potřebu a nemohl to jít vypnout!“ Pavel Liška ale vše vyřešil: „Já jsem promluvil k tomu střihači, co to bude stříhat, že se to střihne a já si to půjdu vypnout. Já jsem si říkal, že to bude strašné někde čtvrt roku takhle dřepět, já to nemám strašně rád. Je to nepříjemné, tak spojím nevyhnutelné s příjemným. Vybírám si místo s nějakým pěkným výhledem,“ pochlubil se.

 

Ponorka přišla

Tři měsíce trávila trojice mužů pospolu, což nebylo právě jednoduché: „Tři měsíce je dlouho, to jsme zjistili taky, příště už na tři měsíce nepojedeme,“ konstatoval Jan Révai a Pavel Liška dodal: „My jsme jeli tři chlapi, kteří vnímají věci podobně. Chtějí podobné věci zažívat, ale ta ponorka přijde.“ Menší krizi ale včas zahnali: „My jsme to vyřešili v Guatemale, měli jsme takový náznak, že už máme sebe dost, tak jsme si tu Guatemalu projeli každý sám. Pro mě to byly nejkrásnější čtyři dny,“ smál se Pavel Liška, stejně jako Jan Révai: „Já jsem vytušil, že Pavlovi se blíží perioda, tak jsem nahlásil, že bychom se měli rozdělit. V tu chvíli to přišlo a užil jsem si to zrovna tak jako Pavel.“

 

Velkorysá Bára Poláková

Pavlova žena Bára Poláková zde zůstala se dvěma malými dětmi: „Já jsem měl problém, že ta větší poznala, když jsem přijel. Mladší dceři bylo tak tři čtvrtě roku, když jsem se vrátil, tak Ronja mě poznala a druhá na mě koukala, co je to za chlapa,“ a dodal: „Velkorysá je, ale všechno není vidět. Já jsem přijel a dostal jsem to se vším všudy. Já jsem si myslel, že se třeba tu první noc vyspím.“ Jan Révai cestu plánoval už delší čas: „Já to mám kapičku lepší. Já na rozdíl od Pavla tu cestu plánoval už rok a doma jsme se na to připravili. Doma jsme neměli jediný zádrhel.“ Nyní se už oba pouštějí do práce, Pavel Liška to má ale těžší: „Pozvolna, já se musím věnovat rodině. Běhám  kolem holčiček, abych zase mohl někam odjet.“

Vložil: Michaela Špačková