Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je F. muž, žena, transka, depkař, nebo podvodník? A do Strakovky dosáhlo chapadlo mafie, ne že ne. Zápisníček A.V.

komentář 16.06.2018
Je F. muž, žena, transka, depkař, nebo podvodník? A do Strakovky dosáhlo chapadlo mafie, ne že ne. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotomontáž

FOTOGALERIE KOMENTÁŘ Zápisníček. Pěkné deminutivum, že? Připomíná holčičí deníček, který jsem si nikdy nepsala, takže… Je nejvyšší čas začít. A proč AV? No ano, protože GDPR. Mimochodem největší pitomost, kterou EU letos vyplodila v marné snaze spoutat ten bujný, zelený život (a ustavičně vpřed uhánějící technologie) do šedé a strnulé soustavy absolutně nesrozumitelných právních předpisů. Ale o tom jindy.

Tento týden poslanci ANO, ČSSD a KSČM (budoucí vládní koalice, mimochodem) zazdili jediný rozumný nápad, jak učinit EET konečně k něčemu dobré (a neválcující drobné podnikání). Dále pak si všichni nepochybně kladou otázku, jak muž, který se cítí být ženou, může znásilnit další ženy; prostě jak to technicky provedla, ta Marie F.; no a nakonec tu máme pětileté výročí Nagygate. A klokana na útěku, jehož takřka měsíční dobrodružství skončilo.    

Nezodpovědnost týdne: ANO, ČSSD a komunisté odmítli zmírnit EET

Řekněme si na začátek, že pro ty velké, třeba síť restaurací Potrefená husa, nebo McDonald, je EET naprosto oukej. Také jim žádné trable nepřineslo, všichni již dávno měli vše na počítačích, ve větších hospodách ve městech jsou automatizované pokladní systémy naprostou samozřejmostí. Problém nastal u těch malých. Ve vesnických hospodách, na tržištích, ve stáncích u koupáku… Tam to mnozí kvůli EET zabalili, a není divu. Poslanci hnutí STAN s podporou ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL a TOP 09 (šlo o poslanecký návrh sedmi desítek poslanců; původně, a teď pozor, i z ČSSD) chtěli, aby se povinnost elektronické evidence tržeb vztahovala pouze na registrované plátce daně z přidané hodnoty. Což je geniální a jednoduché, svázat EET s DPH (plátci DPH jsou podnikatelé s obratem nad jeden milión korun, což vychází na 83 tisíc a nějaké drobné měsíčně; to abyste si je nepředstavovali jako bůhvíjaké milionáře, navíc – hovoříme o obratu, ne o zisku)!

Ministryně Schillerová oceňuje největší plátce daní... Ti malí ji neinteresují, jenže - jak mají vyrůst?

Jenže. S návrhem nesouhlasila vláda. Podle ní návrh příliš omezoval okruh povinných osob, které evidenci podléhají, bla bla bla. Pro zamítnutí hlasovalo 98 poslanců z klubů ANO, KSČM a... ČSSD! „Je to smutné, chtěli jsme tímto ulehčit drobným podnikatelům, na které už je i tak v posledních letech uvalováno mnoho byrokratických překážek. Bohužel ČSSD, která návrh v 1. čtení podpořila, ho nyní v tom závěrečném zamítla. Její řeči o upřednostňování obyčejných lidí na úkor velkých podnikatelů jsou jen plané,“ řekl k tomu předseda STAN Petr Gazdík s tím, že se tak projevila rodící vládní koalice. „Je to tak vždy, když chce některý klub změnit pozici - najednou mluví o nutnosti komplexního řešení, systémového řešení. Zkrátka používá všechny obraty, aby zakryl, že totálně obrací. A to se stalo ČSSD,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský. 

S ještě trefnějším vysvětlením přišel poslanec ODS Václav Klaus mladší: „Hnutí ANO miluje ty velké podniky, sociální demokraté a komunisté to podnikání nesnáší z principu. Tak čemu se divíte. EET by se mohlo zrušit celé, protože ten účel, zlikvidovat malé živnostníky, už se skoro povedl,“ glosoval. Tedy, ne že by mi byl sympatický, ale mnohé z toho, co říká, prostě dává smysl (a to jsem zarytá volička Pirátů). Benetton vznikl v garáži někde u Milána, americkou mega společnost Apple založili Jobs, Wozniak a Ronald Wayne v garáži Jobsových rodičů… No tak, to u nás v dohledné době nehrozí. Zato máme Agrofert, že.

Výročí týdne: Pět let s Nagygate - skončí to u kabelek z Pařížské?

Takhle totiž mnozí žertují. A soudkyně Králová, která to má v pácu, dělá vše proto, aby to tak opravdu dopadlo. Nejsem právník, to uznávám, takže posuzovat její odůvodnění… Nevím. Helena Králová je soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1, která opakovaně zprostila Nečasovou viny. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (který již není ministr, zato soudkyně je tam, co předtím, ve středu 13. června pokračovalo další líčení, z něhož se Nečasová omluvila - už se neobtěžovala vůbec dorazit) v polovině září 2017 podal na Královou kárnou žalobu k Nejvyššímu soudu a navrhl ji odvolat z funkce. Kvůli problematickým postupům ji totiž nadřízené soudy odebraly některé případy, týkaly se i kauz spojených s Nečasovou. Králová to ustála a jede si svou.

Pečem na to, miláčku, půjdem radši na oběd (Nečasovi u soudu, foto Hans Štembera)

O co jde? Hlavním důkazem obžaloby jsou totiž odposlechy. A ty Králová zarytě odmítá: „Odposlechy založené ve spise u zdejšího soudu, soud považuje za nezákonné,“ prohlásila předsedkyně senátu. „Nebudou prováděny a pokud už provedeny byly, nebude k nim přihlíženo,“ vynesla Králová verdikt nad odposlechy. Jak řekl žalobce Martin Brzobohatý, obžaloba přitom chtěla přehrát tolik odposlechů, že by to zabralo několik jednacích dní… „Zůstaly jen trafiky, zůstalo pár kabelek a jedna sledovaná milenka. To je velice slabý výsledek tak brutální razie na Úřadu vlády a změnu politických poměrů, ke které to vedlo. Mám zlost z toho, že to zůstalo zcela beztrestné,“ zaradoval se advokát Toman.

Mno. Jenže my máme k dispozici ty odposlechy, jejich přepis, získali jsme je od sesterských Parlamentních listů.cz. Podívejte se do galerie, tam to všechno najdete (jména, adresy a čísla telefonů jsou začerněna, ale pro pochopení fungování té chobotnice, která jedno chapadlo natáhla až do sídla vlády a který si v té době pohrávala se státem jak se svou kasičkou, stejně nejsou důležitá). A já, když jsem si je přečetla (no, přesnější je - zběžně přelítla), jsem nabyla nezvratného přesvědčení, že v dobách Nečase tu vládla (i ve Strakovce) pravá a nefalšovaná mafie jak z italského sedmdesátkového filmu o Cosa Nostra. ´Vyšetřování skončilo, zapomeňte´; to se docela hodí, že? Akorát, že Nečas fakt nebyl capo di tutti capi, to byli jiní… No, podívejte se sami, je to přehledně seřazené, jak to šlo po sobě.

Pikantérie týdne: Zbývá nám ten nešťastník Feryna

Již jsme o něm psali dvakrát. Také si tedy přiložím polínko do ohýnku, který neplápolá, zato smrdutě čadí. S Ferynou, ať už je ten, ta, to cokoliv, máme historii. Já chápu gaye, chápu lesby. S mírnými výhradami chápu i SM, pokud se tak děje mezi dospělými a s informovaným souhlasem. Ale co mi hlava nebere, jsou ty trans gender záležitosti. Ne že bych to nějak odsuzovala. Pro mou osvětu v této věci asi nejvíce udělal krásný film the Danish Girl s úžasným Eddiem Redmainem v hlavní roli; to jsem brečela, jak mi ho bylo líto. A vřele doporučuji...

Ženatý malíř (Eddie Redmaine - na snímku) zjistí, že se mnohem víc cítí jako žena, než jako muž. Odehrává se to na přelomu 20. a 30. let a on se pokusí i o operativní změnu pohlaví, jeho žena ho v tom podporuje, byť jí to láme srdce... Je to vlastně film o lásce, když tak o tom přemýšlím.

Přesto ani z tohoto filmu jsem nepochopila, jak to vlastně tedy muži, kteří se cítí být ženami, přesně mají s láskou a sexem. To tam bylo zamlžené (anebo jsem to nepobrala). A tak jsem se asi před rokem ofiko (na Facebooku) zeptala Feryny, jak to vidí. Výsledkem byl výkřik a la: S dezinformačními weby se nebavím! A pak si ještě dlouho na svém FB pochvaloval, jak s námi pěkně vyběhl. Na což už jsem nereagovala, neb bylo jasné, že F. má názor, který žádná diskuze nezviklá. No, teď už svůj Facebook raději zrušil… Co se přesně stalo, najdete zde:

 

 

Ale k věci, když nevím, kouknu na Wikipedii: „Transgender (či zkráceně jen trans) je adjektivum používané pro označení lidí, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo přiděleno při narození. Pokud tito lidé podstoupí změnu pohlaví, jedná se o transsexuály. Termín transgender je současně zastřešujícím označením pro osoby, které se neidentifikují výlučně maskulinně či femininně, tj. vymykají se klasickému binárnímu rozdělení muž a žena (genderqueer nebo nebinární), a zřídka též ty, kteří dosahují sexuálního vzrušení či jen psychického uspokojení tím, že se převlékají do šatů opačného pohlaví (transvestité a crossdresseři).“ No vida.

Bojovná transosoba F. uprostřed v růžové čelence (foto Facebook Kliniky)

A teď přijde to hlavní: „Transgenderová identita nemá vliv na sexuální orientaci; trans lidé se mohou identifikovat jako heterosexuální, homosexuální, bisexuální nebo asexuální,“ praví Wikipedie rázně s tím, že protikladem termínu transgender je cisgender, tedy osoba, jejíž genderová identita odpovídá pohlaví, které jí bylo přiděleno při narození." Což jsem třeba já. A nejsem nudná obyčejná žena, ale rovnou cisgender! F. se cítí být ženou a protože provozoval sex (nedobrovolný) s ženami, je tedy homosexuální, přesněji osoba s druhotnými pohlavními znaky muže, lesbického zaměření. Pokud to dobře chápu. Komentátor Štěpán Cháb se transosobou F. zabýval hlouběji a tak nějak dospěl k názoru, že není až tak jisté, že je trans - cosi (operaci sliboval, nepodstoupil), zato je jisté, že je pozér, mizerný básník a násilník, který se před svými činy ukryl do blázince. Což si, upřímně řečeno, začínám myslet také…    

Zvířátko týdne: Skippy

„Tři policisté a dobrovolný hasič chytili klokana, který utekl z ohrady ve Velkých Hamrech - Beranech a zhruba měsíc se potuloval v Jizerských horách pod Černou Studnicí. Exotické zvíře polapili ve středu. Pomáhal jim ještě majitel klokana a jeho známý,“ napsala iDnes.cz. „Chovám ho v ohradě s ovečkami a s poníky kvůli dětem,“ řekl majitel Penzionu Berany (a majitel neposedného klokana) Roman Marciš. „Asi před měsícem jsem pustil do ohrady rodiče s dětmi, aby si pohladili poníky. Když odcházeli, nepochopitelně nechali otevřená vrátka. Ovce utekly a klokan se vypravil za nimi. Klokana se nám ale na rozdíl od ovcí nepovedlo chytit,“ vysvětlil.

„Několikrát nám unikl, ale naštěstí se pořád zdržoval na loukách a do lesa se mu nechtělo,“ říká Tomáš Pelc, starosta dobrovolných hasičů z Velkých Hamrů - Hamrsek, který šel s přivolanými policisty uprchlíka chytat. Nakonec jej povalil na bok a zalehl. Společně s policisty a majitelem ho přesunuli do terénního auta se sítí a vrátili do ohrady,“ končí iDnes.cz. Tak, milý Skippy, máš po ptákách, teď budeš pěkně v ohrádce. Můžeš si tam pískat Vysockého Svobodu, svobodu, svoboděnku, bez mříží, bez ovcí, ratatata…

Fota týdne:

Než se do něj zakousl jeřáb, most ve Valmezu se zřítil sám. A Johnny pirát Depp v Praze

 

Možná se bude letošku říkat ´rok, kdy se zhroutily všechny mosty´. Toto se stalo ve Valašském Meziříčí. Ještě než stihli jeřábníci (z každé strany jeden) otočit ramena jeřábů, most spadl sám :-)

 

No tak to je oolovek týdne z Facebooku, jak říká jedna nejmenovaná oděvní firma. Johnny super sexy, super rocker jako stehno.

 

Vložil: Anička Vančová