Byl případ milenky premiéra promyšleným pučem, nebo pouhou blamáží? Kdo chtěl přeformátovat vládu
15.06.2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová u soudu se svým obhájcem
Tento týden je tomu pět let, co Česko šokoval obří policejní zásah, při němž byla mimo jiné zatčena do té doby utajovaná milenka premiéra Petra Nečase. On sám vzápětí podal demisi, ačkoliv z ničeho nebyl obviněn. O podobné politické odpovědnosti se nám nyní může jenom zdát. Dodnes však nikdo přesně neví, co za koordinovanou akcí státních zástupců a policie stálo. Tápou v tom i někteří zkušení čeští novináři, v zásadě se však shodují, že šlo o spektakulární razii, jejímž cílem bylo přeskupení sil ve prospěch vlivných ekonomických skupin.
S maximální snahou po objektivitě analyzoval kauzu Nagyová Jaroslav Spurný z Respektu. Ten konstatuje, že na ni existují v zásadě dva protichůdné pohledy. Podle prvního byl zásah, řízený Robertem Šlachtou a Ivo Ištvanem, pučem, organizovaným tak, aby se k moci dostal Andrej Babiš. Jiní jej naopak vnímají jako úspěšný pokus, jenž posunul hranice vnímání spravedlnosti k větší přesnosti. „Mezi takhle nastavené nůžky se vejdou desítky laických i odborných názorů a většina z nich má své opodstatnění,“ píše Spurný na serveru Respekt.cz.
Případ milenky premiéra
Připomíná přitom, že dosud nebyl pravomocně odsouzen nikdo z obviněných, ale na straně druhé nebylo žádné obvinění označeno za nezákonné. Svůj komentář končí slovy: „Po dalších pěti letech bude případ „milenky premiéra“ vypadat zase trochu jinak než dnes. V tu dobu už bychom měli znát rozsudky, odstup bude větší a objektivnější. Měli bychom mít pohromadě všechny informace. Dnes se dá říct, že Robert Šlachta a Ivo Ištvan nejsou ani hrdinnými bojovníky proti hydře korupce, ale ani nechutnými pučisty, kteří pomohli plánovaně k moci majiteli Agrofertu. Dělali svou práci s jistým nadšením, možná naivním. Dělali ji v rámci zákonných pravidel. Soudy řeknou, jak moc dobře, nebo špatně.“
Přeskupení sil
Zatímco Jaroslav Spurný, velmi zkušený novinář s vynikajícími kontakty, se nepřiklání ani na jednu stranu a s definitivním verdiktem váhá, redaktor serveru Forum24.cz Jiří Sezemský má jasno. Podle něj bylo výsledkem obří razie přeskupení sil ve prospěch vlivných ekonomických sil: „Dnes největší polistopadový lobbista v rouše bojovníka proti korupci přímo řídí vládu jako svoji firmu. Dosazuje své lidi do strategických pozic, zatímco lobbisté jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka pronikají na ministerstva a pražský magistrát.“ Také Jiří Sezemský sice připouští, že je pozadí celé operace dosud nejasné, ale zmiňuje některé nové informace. Podle něj se objevila svědectví o dlouhodobém propojení detektivů ÚOOZ, včetně hlavního vyšetřovatele Marka Foglara s Andrejem Babišem, který z ní dokázal náležitě vytěžit. Připouští ovšem, že zájemců na přeformátování vlády bylo víc.
To už není moderní
V návaznosti na to zdůrazňuje, že premiér Petr Nečas podal krátce po razii demisi, aniž byl v té době z něčeho obviněn a ohlásil svůj odchod z politiky, i když oprávněnost celé akce zpochybnil. S odstupem času tak lze jeho chování považovat za velmi odpovědné. „To už dnes není moderní. V čele současné vlády se drží trestně stíhaný premiér, obviněný ze závažného padesátimilionového podvodu, prověřovaný z dalších podezřelých finančních transakcí,“ stěžuje si Sezemský. Kritizuje rovněž, že špičky státního zastupitelství se sice tváří jako nezávislé, ale s oligarchou prý otevřeně spolupracují při nevybíravém ovládnutí bezpečnostních složek.
Je zajímavé, že i server iDnes.cz, patřící do Babišova impéria (nyní ve svěřeneckém fondu), souhlasí s tím, že policejní razie z června 2013 skutečně přepsala politickou mapu Česka a že pět let poté tento zásah stále budí víc otázek než odpovědí. Autoři článku Eva Pospíšilová a Ondřej Leinert na závěr citují právě Roberta Šlachtu, který v rozhovoru pro deník Právo uvedl: „Je to v rukou státního zastupitelství, ale stojím si za tím, co jsme udělali.“
Vložil: Adéla Hofmanová