Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo ohrožuje naši ekonomiku? Navoněná mrtvola. A tikající bomba

13.06.2018
Kdo ohrožuje naši ekonomiku? Navoněná mrtvola. A tikající bomba

Autor: Facebook

Popisek: Hana Lipovská s guvernérem ČNB

Celý projekt eura je navoněná mrtvola, říká ekonomka Hana Lipovská. Je to něco, co by již dávno nemělo existovat a EU to chce prodat jako něco lepšího. Euro podle ní ohrožuje českou ekonomiku, i když jsme dosud mimo eurozónu. Společná evropská měna stojí za dnešními problémy Itálie, za budoucími problémy Německa a ty se dříve či později přelijí k nám, varuje.

Lipovská  dokonce tvrdí, že naši lidé  budou ti, kdo budou také muset zaplatit podíl na důsledcích krizí, které by nevznikly, nebýt eura. Dopadnou prý jak na babičku na italském venkově, tak na tom českém. Nejvíce jsou ohroženy naše úspory v bankách a hrozí rovněž otřesy na trhu práce, i když současná čísla zaměstnanosti vypadají velmi lákavě. V této souvislosti upozorňuje na fakt, že dvě třetiny zaměstnanců u nás nedosáhnou na průměrnou mzdu i na to, že v mnoha případech se deklarované mzdy liší od skutečných. „Ta čísla rozhodně nejsou odrazem reality,“ říká. Souhlasí ale s tím, že se přesto máme nejlépe v naší historii.  Nicméně, prudce roste zadluženost domácností a většina lidí si není schopna naspořit na důchod či na dobu, kdy se ocitnou bez příjmu. Každý by měl mít takové úspory, aby přežil půl roku bez zaměstnání. 

Hrozí infarkt

Podobně, jako další čeští ekonomové, upozorňuje na tikající bombu v podobě realitní bubliny. Stále více lidí si kupuje nemovitost na dluh a tím se neúnosně zvyšuje jejich cena. A na dluh hospodaří i stát, namísto toho aby připravoval strategii na dobu, kdy bude hůř a kdy dojde k dalšímu nárazu.“  Podle ní není nejmenší důvod, abychom měli v době ekonomického růstu ve státním rozpočtu naplánovaný deficit. O tom, že brzy přijde další krize, je přesvědčena stejně, jako řada jejích kolegů: „My dobře víme, že ten ekonomický infarkt přijde a že se k němu blížíme,“ předpověděla vývoj ekonomické situace u nás. V rozhovoru s Pavlem Štruncem na serveru Info.cz také  nabádá, že doba, kdy k další krizi dojde, by se neměla uměle oddalovat a je třeba  říci, že euro je ryze politický projekt, který se nepovedl. 

Politický projekt, hospodářský nesmysl

Lipovská, patřící k nejvýraznějším postavám nové generace českých ekonomů, na problém eura upozorňuje  již delší dobu. V jednom ze svých příspěvků na serveru Neviditelný pes připomněla, že  z patnácti let své existence bylo euro v krizi deset let: „Pouhých deset let stačilo k potvrzení, že ekonomové se ve svém realismu v ničem nemýlili, neboť euro bylo (a zůstalo) projektem politickým, hospodářsky nesmyslným a pro většinu  členských států  destruktivním.“ Přesto všechno  Evropská komise usiluje, aby se euro stalo jediným legálním platidlem ve všech 27 zemích EU. 

 

Poučení z krizového vývoje?

Navzdory všemu EK tvrdí, že se prý z ekonomické krize poučila. Podle Lipovské však „Dokument o prohloubení hospodářské a měnové unie“ ukazuje, že se jedná spíše o Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti.

„Je to dokument, který nechce problémy řešit, ale jen je dále prohlubovat,“ myslí si autorka a zároveň pochvaluje, jaké měla Česká republika štěstí, že po celé krizové budovatelské období stála mimo eurozónu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace