Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lumpárna mu prostě kouká z očí. Není divu, že se padouchové a darebáci stali jeho osudem. Tajnosti slavných

11.06.2018
Lumpárna mu prostě kouká z očí. Není divu, že se padouchové a darebáci stali jeho osudem. Tajnosti slavných

Foto: repro/fidlovacka.cz

Popisek: Miloš Vávra

Tomu chlapovi kouká z každého oka větev – říkával můj tatínek. Tu mimořádnou jiskru kdysi odhalil jako první legendární Kachyňa a od té doby ji režiséři ochotně využívají. Není divu, vždyť každý darebák se v jeho podání promění v jedinečný a nepřehlédnutelný kousek.

Určitě je vám velmi povědomý jeho hlas, koneckonců již dlouhá léta patří k nejzaměstnanějším dabérům. Dobře známá je milovníkům českých filmů i inscenací také jeho tvář. Se jménem už to ale leckdy bývá horší. I když o nabídky rozhodně neměl nouzi a jeho filmografie patří k těm úctyhodným, zůstal Miloš Vávra navždy hercem vedlejších rolí, vynikl především jako představitel rozličných padouchů a ‘podvraťáků‘, kterým dokázal vtisknout mimořádný šmrnc a jiskru. Jeho nejoblíbenější parketou ale nadále zůstává především divadlo.

S Consuelou Morávkovou v roce 1970 v pohádce Jak se stal hastrman v Rokytnici ševcem

S Consuelou Morávkovou v roce 1970 v pohádce Jak se stal hastrman v Rokytnici ševcem
(foto - repro ČT)

Od klasiky k vraždě

Narodil se 16. října 1945 v Praze a o své budoucnosti měl velmi brzy zcela jasnou představu. A také se mu podařilo ji realizovat. V roce 1967 dokončil studia na pražské DAMU a vzápětí nastoupil do stálého angažmá v kladenském Divadle Jaroslava Průchy. Současně ale hostoval na celé řadě pražských divadelních scén, od populárního Činoherního klubu až po někdejší Divadlo S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Časem se stal členem souboru Městských divadel pražských, který v současnosti působí na scénách Rokoko a ABC. Vidět jsme ho mohli také mimo jiné v Divadle U hasičů, během Letních shakespearovských slavností či na scéně Národního divadla. V poslední době působí nejčastěji v Divadle na Fidlovačce v pražských Nuslích, aktuálně hraje tesaře Petra Poříze v shakespearovské klasice Sen noci svatojánské a Franka v komedii Joe DiPietra Famílie, která poodhaluje spletité vztahy dvou zcela odlišných generací a které vdechl lehkost a dynamiku nedávno zesnulý režisér Juraj Herz.

S Lukášem Vaculíkem a Markem Vašutem ve filmu Láska z pasáže

S Lukášem Vaculíkem a Markem Vašutem ve filmu Láska z pasáže
(foto - repro/youtube.com)

Od Kachyni po Zemana

Před filmovou kameru ho poprvé postavil legendární Karel Kachyňa, který mu v roce 1967 nabídl roli vojáka v dramatu Noc nevěsty, natočeném podle románové předlohy spisovatele a scenáristy Jana Procházky. Obtížné období tvrdé normalizace na počátku sedmdesátých let zvládl se ctí, často se tenkrát objevoval ve filmech mladého režiséra Jiřího Svobody. Před televizní kamerou stanul poprvé v roce 1970 jako ševcovský tovaryš Franta v hudební pohádce Jak se stal hastrman v Rokytnici ševcem. Ani on se nevyhnul kontroverznímu seriálovému projektu Třicet případů majora Zemana – hned v první epizodě, nazvané Smrt u jezera, si zahrál sovětského vojáka. O rok později si to ještě jednou zopakoval, tentokrát se mihnul před kamerou v osmém dílu Strach.

V seriálu televize Nova Dáma a Král

V seriálu televize Nova Dáma a Král

Nepřehlédnutelný drsňák

V osmdesátých letech začal pravidelně spolupracovat s režisérem Jaroslavem Soukupem – díky postavě Kotapiše staršího v nestárnoucím psychologickém krimi dramatu Láska z pasáže se trvale usadil v povědomí diváků. Současně si ale připisoval do filmografie řadu postav na televizní obrazovce. Celkově jich prozatím ztvárnil více než pět desítek, o seriálech ani nemluvě. Kdo by neznal třeba jeho Zdendu Morávka z nekonečného seriálu televize Nova Ulice, kuchaře, dealera a vyděrače, který se stal součástí příběhu v 58 epizodách. Jeho nejčerstvějším působením v televizi je ‘novácký‘ krimi projekt Dáma a Král, který vstoupil do našich domovů poprvé loni koncem října. Seriálových projektů různých žánrů má na kontě celkem již pětadvacet, od Dobrodružství kriminalistiky přes pokračování nesmrtelné Arabely až po Četnické humoresky či Soukromé pasti. Jeho postavy, povětšinou různí vykukové a šikulové všeho druhu, temperamentní drsňáci a vzteklouni, kteří nejdou pro ránu daleko, se sice řadí k vedlejším. Vávra jim ale svým mistrovstvím a osobitým projevem vždy dodá jiskru a učiní je nepřehlédnutelnými.

S Ludmilou Molínovou v představení Famílie v Divadle na Fidlovačce

S Ludmilou Molínovou v představení Famílie v Divadle na Fidlovačce
(foto - fidlovacka.cz)

Mistr dabingu

Intenzivní spolupráci s dabingem naplno odstartoval v roce 1990 a postavy, kterým propůjčil svůj hlas, se již dají počítat na stovky. Jeho opravdovou specialitou je ale populární francouzský herec španělského původu Jean Reno. Temperamentem i charakterem si jsou hodně podobní stejně jako odhodláním nenechat se zaskočit či nedej bože vykolejit ubíhajícím časem. Přestože Miloš Vávra letos na podzim oslaví již třiasedmdesáté narozeniny, stále neztrácí svoji pověstnou jiskru v oku, za níž lze vytušit báječný smysl pro humor i sklon k rošťárnám. A do důchodu se rozhodně nechystá.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace