Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh ´velryby´, potápění s policisty, sprejování nebo grilovačka; 77 objektů, stovky akcí. Festival muzejních nocí vrcholí

08.06.2018
Příběh ´velryby´, potápění s policisty, sprejování nebo grilovačka; 77 objektů, stovky akcí. Festival muzejních nocí vrcholí

Foto: Facebook

Popisek: Z minulého ročníku Pražské muzejní noci, informační stan na náměstí Jana Palacha

Festival muzejních nocí se koná po celé republice, letos jde již o čtrnáctý ročník. V roce 2018 se uskutečnil ve dnech 18. května – 9. června. Celorepublikový festival zastřešuje jednotlivé akce muzeí a galerií, jež nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a výstav také řadu doprovodných programů. Festival muzejních nocí se stal ojedinělou kulturní a společenskou událostí, do které se každý rok zapojuje stále více měst i nových institucí. Přestože má každé muzeum či galerie na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradiční bezplatný vstup, případně dobrovolné vstupné.

XIV. ročník festivalu se postupně odehrává v celkem 170 městech a na jeho programu se  podílí neuvěřitelných 513 institucí. Festivalu muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také knihovny, památkové objekty, divadla, a další subjekty; do programu jsou často zapojeni žáci a studenti všech typů škol; v jeho rámci vystupují řemeslníci a výtvarníci. Bezpochyby tak lze Festival muzejních nocí popsat jako mimořádnou, skoro měsíc trvající muzejní slavnost. Nabídka programů je velmi pestrá, každá instituce pojímá svoji Muzejní noc po svém. Festival muzejních nocí 2018 se na řadě míst nese také v duchu oslav 100. výročí od ukončení I. světové války a vzniku samostatného československého státu.

Slavnostní Národní zahájení, které se stalo každoroční tradiční akcí konanou vždy pod záštitou jednoho z krajů a ve spolupráci s Asociací krajů ČR, letos proběhlo v pátek 18. května v prostorách Galerie moderního umění v Hradci Králové. Řadu muzejních nocí pak uzavře v sobotu 9. června 2018 jubilejní XV. ročník Pražské muzejní noci – Praha byla první, která s nápadem přišla, proto slaví již patnáctý ročník a proto také celý festival završuje. O tom, kdy se jednotlivé Muzejní noci konají a jaký je pro návštěvníky připraven program (přestože řada akcí již proběhla, některé ještě teprve budou a je jich opravdu hodně), informují webové stránky ZDE.

Pražská muzejní noc se koná již popatnácté

V sobotu 9. června v 19 hodin otevře své dveře 50 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem 77 objektech. Muzejním nadšencům nabídnou tradiční i neobvyklé prohlídky expozic a výstav a speciálně pro tuto jedinečnou událost připravený doprovodný program. Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu koncertů, přednášek, workshopů a výtvarných dílen, divadelní a taneční představení nebo filmové projekce. A organizátoři nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky, kteří si mohou vybrat z mnoha atraktivních stanovišť a zažít různá dobrodružství.

Kostra ´velryby´(ve skutečnosti to je plejtvák myšok; spolu s velrybou patří do řádu kytovců, jde ale o jiné zvíře) ve vyklizeném sále Historické budovy Národního muzea

200 let poznáváme svět

15. Pražská muzejní noc proběhne v roce, kdy Národní muzeum slaví výročí 200 let od svého založení. Není tak divu, že množství doprovodných akcí v jeho objektech připomíná historii Národního muzea. Například v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se návštěvníci seznámí s příběhem asi nejznámějšího plejtváka myšoka (jehož kostra, které se říká mezi lidmi jen ´velryba´, je asi nejznámějším objektem NM) a jeho cestou do muzea. České muzeum hudby si zase připravilo pro své návštěvníky program s názvem Už 200 let společně ladíme, který je seznámí s historickými skladbami nebo výtvarnou dílnu Jak se psalo před 200 lety? kde si každý zkusí napsat své jméno v historickém písmu kurent. Lapidárium Národního muzea pro změnu zaujme komentovanou prohlídkou a restaurátorským ateliérem v rámci doprovodného programu Již 200 let se staráme o kamenosochařské památky. Kdo by chtěl navštívit Národní památník na Vítkově, nečeká tu na něj jen nádherný výhled, ale také speciální projekce fotografií a varhanní koncert v rámci programu Už 200 let schraňujeme dějiny. Toto všechno je však jen malý výčet toho, co vše můžete během Pražské muzejní noci zažít.

Zdarma, jen na Vyšehrad za symbolickou korunu  

Druhá červnová sobota bude v Praze v čase od 19 do 01 hodin patřit nejen muzeím. Pražská muzejní noc 2018 totiž láká i do dalších kulturních a vzdělávacích institucí. Celkový počet účastníků letos činí rovných padesát. Do všech 77 objektů zapojených institucí je v tomto čase vstup zdarma, pouze do objektů NKP Vyšehrad se platí symbolické vstupné 1 Kč. Také doprava účastníků této akce speciálními autobusovými linkami zůstává zdarma (více najdete dole v článku). „Letošní patnáctý ročník Pražské muzejní noci je výjimečný v tom, že připadá na rok oslav 200 let od založení Národního muzea. Je tak báječnou příležitostí k tomu, aby návštěvníci skutečně poznali naše objekty a užili si bohatý program i v čase, kdy to jindy není možné. Tento noční zážitek má bezpochyby své jedinečné kouzlo, což dokazuje i fakt, že si ho každý rok přijdou užít tisíce lidí a to samozřejmě nejen v objektech Národního muzea, ale i v mnoha dalších institucích,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 

Národní technické muzeum patří mezi nejnavštěvovanější místa Pražské muzejní noci 

Zájemci o Pražskou muzejní noc nemusí mít strach, že by do některých objektů netrefili nebo nevěděli, který z programů si vybrat. Informační stany budou pro návštěvníky akce připraveny na tradičních místech. V pátek od 12. do 19. hodiny před Historickou budovou Národního muzea. V den konání akce, v sobotu 9. června, od 10.00 do 24.00 hodin na témže místě a na náměstí Jana Palacha. Pracovníci informačních stanů ochotně poradí s výběrem muzeí, doprovodného programu a dopravou k objektům. K dispozici budou také mapy dopravy s přehledem zapojených muzeí.

Speciální autobusové linky budou i letos zdarma

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypraví speciální autobusové linky, které o muzejní noci propojí jednotlivé objekty. Celkem 10 speciálních autobusových linek bude v provozu v den konání akce od 18.30 hodin, poslední spoje vyjedou ze zastávky Staroměstská přibližně hodinu po půlnoci. Provoz metra bude ze soboty na neděli prodloužen do 01.00 hodin a následně bude možné využít běžné noční povrchové spoje. Přeprava speciálními autobusovými linkami bude pro návštěvníky Pražské muzejní noci opět zcela zdarma. Centrálním přestupním bodem devíti autobusových linek bude nám. Jana Palacha u stanice metra Staroměstská, linka č. 10 vyjede ze Smíchovského nádraží. Až do 01.00 hodin budou moci návštěvníci využít také infolinku Dopravního podniku 296 191 817 a podrobné informace naleznou i na stránkách Dopravního podniku. „Jako každý rok přispějeme i letos ke zdárnému průběhu Pražské muzejní noci posílením městské dopravy. DPP zajistí přepravu návštěvníků muzeí, galerií a kulturních institucí, které se do Pražské muzejní noci zapojily. Tradičně vypravíme zvláštní autobusové linky a prodloužíme provoz metra,“ řekl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP.

Dopravní podnik hl. m. Prahy vypraví zvláštní autobusové linky

Dopravní podnik připravil i zajímavou soutěž

Na jednu z deseti zvláštních linek bude vypraven autobus Karosa – Renault City Bus (evidenční č. 3203), který již před patnácti lety obsluhoval jednu z linek při prvním ročníku této oblíbené muzejní události. Pokud si v tomto autobuse označíte pamětní jízdenku a zašlete její fotografii na e-mail: , a to do pondělí 11. června 2018 (do 12.00 hodin), budete zařazeni do slosování, ve kterém padesátka z vás vyhraje jízdu historickou soupravou metra.

Pamětní jízdenky si budete moci zdarma vyzvednout v pátek 8. června od 12. do 19. hodiny v informačním stanu Pražské muzejní noci před Historickou budovou Národního muzea či v den konání akce, v sobotu 9. června, od 10 do 24 hodin na témže místě a dále v druhém informačním stanu na nám. Jana Palacha. Pracovníci informačních stanů ochotně poradí s výběrem muzeí, doprovodného programu a dopravy k objektům. K dispozici budou také mapy dopravy s přehledem zapojených muzeí.

V potápěčském obleku pod vodu, pak něco posprejovat a na závěr grilovačka

Z programu letošní muzejní noci si vybere opravdu každý. Ti odvážní si mohou například v rámci doprovodného programu Muzea Policie ČR obléknout potápěčský oblek, nasadit přilbu a zkusit si pohyb pod vodou včetně komunikace s instruktorem. Pokud si dospělí či děti zatouží vyzkoušet, jaké to je být na okamžik sprejerem, mohou využít program Muzea hlavního města Prahy a pod vedením Jitky Kopejtkové a Honzy Miky si legálně zasprejovat. Komu po množství aktivit vyhládne, jistě ocení, že součástí některých doprovodných programů jsou i nejrůznější ochutnávky a grilování. Jedno takové nabízí třeba studenti ze Spolku posluchačů architektury (SPA) z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Na své si dozajista přijdou i ti, kteří dávají přednost přednáškám a komentovaným prohlídkám. Například Galerie Emilie Paličkové představí vše o konzervování a restaurování textilií.

Malí návštěvníci minulého ročníku v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR

Pražská muzejní noc je tu i pro děti

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kvůli pozdním hodinám konání akce je Pražská muzejní noc uzavřená dětem, opak je pravdou. Na velkém množství míst jsou vytvořeny doprovodné programy speciálně pro malé návštěvníky. Čekají na ně nejrůznější workshopy a dílny, soutěže, divadelní představení nebo dobrodružné hry. Mohou se tak vydat například na tajuplnou stezku Lapidáriem a během plnění úkolů se seznámit s příběhem Bruncvíka. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy si zase připravila chemické dílny pro děti, během kterých se například dozví, co všechno se dá dělat s UV světlem. Jak se píše neviditelnými inkousty, si děti vyzkouší v Národním pedagogickém muzeu a Knihovně J. A. Komenského. Celkem je pro malé návštěvníky připraveno přes sedmdesát akcí a doprovodných programů, takže opravdu bude z čeho vybírat.

„Kdo by se byl v roce 2004 nadál, když skončil první ročník Pražské muzejní noci, do kterého se tehdy zapojilo 19 institucí, že letos budeme slavit jubilejní patnáctý rok jejího konání a účastnících se muzeí, galerií, ale i dalších kulturních organizací bude rovných 50. K Praze se tehdy spontánně přidalo několik měst, v Národním muzeu proběhla prezentace 20 muzejních institucí z regionů. O tento způsob propagace projevili muzejníci a stejně tak i návštěvníci muzeí obrovský zájem, a proto vznikl celorepublikový Festival muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný, každý rok se k němu připojuje stále více měst i institucí. Původní myšlenka organizátorů Pražské muzejní noci vytvořit funkční nástroj k popularizaci oboru muzejnictví v České republice se tedy stále naplňuje, a to nás samozřejmě velice těší,“ dodává k akci výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková.

Naplánujte si svou vlastní jedinečnou noc

Vlastní program na sobotní noc lze naplánovat na webových stránkách Pražské muzejní noci 2018. V záložce Moje noc si návštěvníci mohou vytvořit seznam jednotlivých muzeí, která mají v úmyslu navštívit. Vytvořený program je pak možné vytisknout či sdílet s přáteli na sociálních sítích. K dispozici je i letos mobilní verze stránek, přístupná přes odkaz m.prazskamuzejninoc.cz.

Model ultralehkého letadla UL-39 Albi

Pražští strojaři vylepšený ultralight Albi

V rámci expozic Národního technického muzea se do Muzejní noci zapojí i Fakulta strojní ČVUT v Praze. „Fandové letectví se mají na co těšit," vzkazuje všem zájemcům děkan fakulty, profesor Valášek.

Prezentován totiž bude testovaný model ultralehkého letadla UL-39 Albi s novým motorem i novými rozměry. Chybět nebude ani tematické video. Přítomen bude rovněž odborník, připravený zodpovědět případné dotazy. Pražská muzejní noc skončí 10. června hodinu po půlnoci. Národní technické muzeum bývá v jejím průběhu druhým vůbec nejnavštěvovanějším místem s více než 10 tisíci návštěvníky.

Více informací o akci naleznete ZDE

Vložil: Markéta Vančová