Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Libuška Šafránková se kvůli těžké nemoci vytratila, nyní ale hraje nejoblíbenější roli svého života. Tajnosti slavných

03.06.2018
Libuška Šafránková se kvůli těžké nemoci vytratila, nyní ale hraje nejoblíbenější roli svého života. Tajnosti slavných

Foto: Bonton Film

Popisek: Libuše Šafránková ve své dosud poslední velké filmové roli, v Menzelových Sukničkářích

Jestliže si mnozí z nás často postesknou nad tím, jak ten čas opravdu nemilosrdně letí, nejvíce si to uvědomujeme na vlastních dětech nebo idolech z mládí. Příkladem jsou červnové pětašedesáté narozeniny národem milované Popelky Libušky Šafránkové. Tato úžasná herečka se od doby, kdy hrála okouzlující Barunku v Babičce, sama proměnila v hodnou a milující babičku svých vnoučat. A tuto roli hraje ze všech nejraději.

Snad každý, kdo se každý rok dívá na geniální televizní adaptaci Babičky v režii Antonína  Moskalyka, jen těžko uvěří tomu, že byla natočena téměř před padesáti lety. Jako by vůbec nezestárla a neztratila nic ze své podmanivé atmosféry. Když Libuška dva roky nato natočila neméně kultovní Tři oříšky pro Popelku, stala se skutečnou hvězdou. A právě díky této pohádce se proslavila i v zahraničí. V sousedním Německu nebo Norsku je Popelka,  a především její  něžná představitelka, stejně populární jako u nás. 

Z role do role

Pak už šla půvabná černovláska doslova z role do role, od pohádek až po  filmy a seriály pro dospělé. I v nich byla nezapomenutelná. Příkladem je  neustále reprízovaná televizní komedie Svatební cesta do Jiljí nebo  filmové hity Vesničko má středisková, Kolja, Obecná škola či skutečně   báječný film Báječná léta pod psa. Mnohokrát dokázala, že zdaleka není jen krásnou princeznou, ale že má rovněž mimořádný komediální talent a že dokáže velmi přesvědčivě zahrát širokou škálu ženských postav. 

Těžká zkouška

V posledních letech se však Libuše Šafránková odmlčela a to z velmi vážného důvodu. Když se před čtyřmi roky dostaly na veřejnost zprávy, že trpí rakovinou plic, její obdivovatelé byli doslova šokovaní a herečka i její okolí byli atakováni množstvím upřímných přání, aby se co nejdříve uzdravila. To, že její léčba byla velmi náročná, dokazuje i skutečnost, že se celé měsíce stranila kontaktu s médií, a proto se o jejím zdravotním stavu pouze spekulovalo. Čeští novináři byli paradoxně odkázáni pouze na informace, které herečka poskytla jejich německým kolegům. Vzkázala, aby veřejnost respektovala její soukromí, zároveň ale poděkovala všem, co na ni v té době mysleli. 

Tři oříšky od prezidenta

Německý tisk, například deník Der Bild, věnoval jejímu zdravotnímu stavu stejnou, ne-li větší pozornost jako ten náš, a dodnes o ní píše  jako o miláčkovi televizních diváků a nejslavnější české herečce v Německu.  Mimochodem, Tři oříšky pro Popelku prezentuje jako nejkrásnější pohádku německé společnosti DEFA. To, že Šafránková onemocněla, Bild oznámil palcovým titulkem: „Naše Popelka má rakovinu plic.“ Deník později dokonce informoval o skutečnosti, že si nemocná Šafránková nemůže osobně převzít vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana a prozradil, že Zeman pro ni měl připravené tři oříšky. Státní vyznamenání i oříšky nakonec převzala její sestra Miroslava. Německá média rovněž pravidelně a podrobně informují o výstavě, věnované oblíbené pohádce, na nádherném zámku Moritzburg, kde se Tři oříšky natáčely.

 

Nejoblíbenější role

Postupně se uzdravující herečka však později tu a tam poskytla nějaký rozhovor, v němž prozradila, že se její stav zlepšil a že se cítí dobře. I když se v současné době své herecké profesi nevěnuje, užívá si naplno roli trojnásobné babičky a těší se na další miminko v rodině.

Zásluhu na tom, že se dočkala vnoučat, má její jediný syn Josef Abrhám mladší. Tomu se v prvním manželství narodil také Josífek, dnes již desetiletý, a o dva roky později Antonín. Z druhého manželství se slovenskou podnikatelkou Ludmilou se narodila vnučka Laura a každým dnem by Ludmila měla porodit chlapečka.

Vložil: Adéla Hofmanová