Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Shoes Jana Krause to přeťápli s raťafákem, ale humor je excelentní. U Krause pak hýkal nejen moderátor

04.06.2018
V Shoes Jana Krause to přeťápli s raťafákem, ale humor je excelentní. U Krause pak hýkal nejen moderátor

Foto: TV Prima

Popisek: Jindřich Kopáček a Martin Procházka u Krause

Jan Kraus si tentokrát pozval hosty vskutku neobvyklé. Herce divadla Zaseto Jindřicha Kopáčka a Martina Procházku, kteří si ve své hře Shoes Jana Krause dělají právě z Jana Krause a jeho pořadu nehoráznou srandu. Ale nikoliv lacinou a prvoplánovou. Což ocenil Kraus právě tím, že jim dal prostor ve svém vlastním pořadu. Jo, parodie, na tu Krause vždycky užije. Jeho legendární hýkavý smích jsme tak mohli sledovat v originále, tak i v parodickém podání.

Ty Shoes Jana Krause (ale bez Krause) totiž nemají chybu. Jindřich Kopáček představuje Jana Krause v jeho obávané moderátorské roli, herce se mu podařilo nastudovat skutečně dokonale včetně jeho obávaného smíchu. Martin Procházka pak skvěle zahrál Ondřeje Hejmu coby hosta v Show. A nebojí se zde ani toho, že si utahují ze samotného dalajlamy. Parodie na Show má zkrátka vtip, spád… Na druhou stranu Jan Kraus prokázal smysl pro sebeironii, když si oba herce do svého pořadu pozval a ještě zde zveřejnil ukázky z jejich představení. 

Nastudoval i Krausův ďábelský smích

„S tím se nedá nic dělat. To už člověk nezmění tyhlety věci, s tím se člověk narodí,“ komentoval Jindřich Kopáček proslulý Krausův smích, který ovládl opravdu na jedničku a není od originálu poznat. Ten nosí v rámci představení a role Jana Krause coby součást masky velký nos, nad kterým se Jan Kraus pozastavil, zdál se mu totiž příliš velký a křivý: „S tím přišel náš divadelní vedoucí a ono je to původně ucho, protože takhle velký nosy se už nedělají. Když vás berou z různých stran, tak to není stejné,“ odpověděl mu Jindřich Kropáček. Nastudovat známého moderátora ale rozhodně nebylo jen tak: „Musela se tomu dát určitá průprava. Studoval jsem vás velice pozorně a bedlivě,“ svěřil se v Show Jana Krause.

 

Kraus s Hejmou v podání Zaseto

Co je Krausova pětka?

Krausův pohyb má divadlo Zaseto nastudovaný opravdu perfektně, včetně toho, jak se chová za moderátorským stolem: „My tomu říkáme Krausova pětka, což je ten váš pohyb tady za tím stolem. Jednak je to záklon, pak se trochu předkloníte, dále je to ručička a potom následuje nepříjemná, důvěrná otázka na hosta,“ smáli se členové divadla Zaseto. Nutno podotknout, že Jan Kraus se nijak neurazil. 

Košile ze sekáče

I Martin Procházka, coby Ondřej Hejma v jeho oblíbené květované košili, měl hodně práce: „Jasně, že i já jsem musel svou roli pečlivě studovat, viděl jsem všechny díly, musel jsem Hejmu obkreslit,“ svěřil se. Košile není jen tak nějaký běžný kus oblečení, i ta má své místo: „Začal jsem to dělat asi tak před dvěma roky, tuhle košili jsem našel v second handu. Máme svého režiséra, Martina Čermáka. Já to píšu, ale pak to všechno modifikujeme,“ uvedl Martin Procházka a dodal: „Když se to zkouší, tak se to všelijak různě tvaruje a přichází se na nové a nové nápady. Nové fóry…“ Svůj vzor, tedy moderátora Jana Krause, ale rozhodně k nějaké změně nenutí: „Já bych vám nic neradil, to už lepší nemůže být!“

 

Došlo i na Kajínka

Divadlo Zaseto hraje po celé republice. Jde o divadlo, ve kterém hrají profesionální a poloprofesionální herci. Jejich představení jsou striktně autorská a je skvělé, že divadlo Zaseto rozhodně nějakou autocenzurou netrpí. Kromě pořadu Shoes Jana Krause před časem vzbudilo zájem jejich představení Kajínek, což je absurdní komedie, na kterou jednou zavítal i nejslavnější propuštěný vězeň Jiří Kajínek. Divadlo si na nezájem publika nemůže rozhodně stěžovat, je vidět, že pořádná sranda bez jakýchkoliv zábran tady frčí. Škoda, že je jí tak málo…

 

Autorem scénáře je Martin Procházka, který o představení v Novinkách uvedl: „Neřešíme v příběhu vinu a trest propuštěného známého vězně Jiřího Kajínka nebo okolnosti, které vedly k jeho uvěznění. Naším cílem bylo ukázat divákům humornou formou policejní aparát a divadlem vykonstruované důvody útěku tohoto známého vězně. Neděláme si legraci z Jiřího a z celé kauzy. Děláme si srandu z vlastní vymyšlené konstrukce.”

Vložil: Michaela Špačková