Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náš nejúspěšnější zpěvák v Eurovizi. Fajn, ale… Proč má namalovanou pusu? Vypadá jak ´transka´

02.06.2018
Náš nejúspěšnější zpěvák v Eurovizi. Fajn, ale… Proč má namalovanou pusu? Vypadá jak ´transka´

Foto: TV Prima

Popisek: Mikolas Josef u Krause

FOTO Že je dnes nemožné prorazit a živit se muzikou? Zpěvák Mikolas Josef v Show Jana Krause ukázal, že pokud jste schopní, lze prorazit i v zahraničí. Dvaadvacetiletý mladíček se umístil v soutěži Eurovize na pěkném šestém místě, což je pro Českou republiku dosud nejlepší umístění. Co o tom prozradil v Show Jana Krause?

Soutěž Eurovize se u nás příliš nesleduje, ale zato jinde je hodně populární: „Dnes je Eurovize Evropa plus Austrálie. Hodně se na to kouká taky v Číně,“ potvrdil Mikolas Josef Janu Krausovi. Šesté místo nepovažuje jako neúspěch: „Jsem spokojený, měli jsme problém se zraněním, se zády. Tohle se stalo nám, když říkám my, tak myslím jako týmu, protože jsme z toho byli všichni vystresovaní. Malinko to byl stres, my jsme přišli na zkoušku asi ve tři ráno, moc jsem se nerozehřál a měli jsme tam akrobatické prvky a já jsem špatně dopadl. Když jsem špatně dopadl, cítil jsem, že mi nic není, tak jsem to udělal ještě párkrát a pak jsem neodešel úplně po svých,“ poreferoval o tom, jak si během soutěže přivodil zranění.

 

Má evidentně namalovanou pusu a vypadá to, že si i líčí řasy...

S cizí písničkou se účastnit nechtěl

Zpěvák není rozhodně jen interpret, muziku sám skládá: „Minulý rok mi přišla nabídka, abych jel s písničkou, kterou produkoval někdo jiný. Nakonec s ní jela Martina Bárta, já jsem řekl, že tohle dělat nechci, abych se cítil dobře na pódiu. Nakonec jsem jel s písničkou, kterou jsem si napsal a která byla moje,“ prozradil. Zpěvák má za sebou skutečně zajímavou průpravu: „Já jsem začal v Praze, když mi bylo asi tak patnáct let, tak jsem vystupoval tady v Kobylisích v metru. Tak jsem se snažil ztratit trému, je to asi nejlepší trénink. Já jsem se zrovna vrátil z Londýna a tam lidi chodí na ulici a ani nehrají pro peníze, jen si chtějí zahrát naživo. Je to nejlepší způsob, jak ztratit trému a také jsem si takhle vydělával na svůj první videoklip,“ řekl Janu Krausovi.

 

Image je jedna věc. A zpěv druhá. Ten Mikolas zjevně skvěle ovládá. 

Je to chemie

To, proč si diváci Eurovize oblíbili právě jeho, netuší: „To je těžké říct, opravdu to nevím, například reprezentant Švédska Benjamin Ingrosso, ten skvěle skóroval u porot, ale diváci, ač to pro mě bylo famózní, tak mu tolik bodů nedali. Je to hrozně moc o chemii, buď na ty lidi dobře působíte, nebo ne,“ konstatoval. Po úspěšném vystupování v soutěži se vrátil k práci ve studiu: „Teď je můj koncept studiový, vrátil jsem se do toho, co jsem dělal před Eurovizí, takže dělám další písničky. Po Eurovizi přišla spousta nabídek, takže hraju po festivalech a produkuju hudbu pro ostatní. Mám spoustu…, říká se tomu songwriting sessions, tedy jsou schůzky těch, co píšou hudbu. Cestuji takhle po Evropě a promuji dál,“ vysvětlil, jak se prosazuje v popu i mimo náš český rybníček.

 

Mikolas u Krause

Považuje se za Moraváka

Touhu dělat muziku má prý zpěvák od malička: „Narodil jsem se v Praze, ale považuji se za Moraváka, tam jsem strávil dětství, ta muzika mě hodně ovlivnila. Na věcech, co mě naučil tatínek, Fleret, Vlasta Redl, Čechomor, hodně folku,“ prohlásil. Sám má rád hodně žánrů, ve své tvorbě se také nějak nevyhranil: „Já se tomu snažím vyhnout, nedělá to úplně dobrotu. Člověk by měl být hlavně svůj, než se snažit zapadnout do nějakého žánru. Já jsem multižánrový.“ Do budoucna prý nemá rozhodně malé cíle: „Je dobré mít zdravou vizi, je to pochopitelně přání. Jednoho dne bych se rád dostal do Ameriky, do jejich A-list umělecké sekce,“ přiblížil je. A v jeho plánu je prý i zisk Grammy.

 

Mikolas Josef je písničkář, hraje na kytaru, zpívá, angličtina je pro něj naprostou samozřejmostí. Ostatně maturoval také na anglickém gymnáziu. Již jako velmi mladý poznal, že pokud chce být skutečně úspěšný, musí svoji kariéru neuzavřít pouze v České republice, ale že musí hlavně ven.

 

Před pár lety obětoval dobře rozjetou kariéru v modelingu, muzika pro něj byla přednější. Doposud vydal vlastním nákladem čtyři singly, za své cíle považuje jednak zisk Grammy, také ale, aby se stal brzy tatínkem… A co se titulku týče: Je Mikolas gay? Je dost pravděpodobné, že ano, nakonec i v ´magazínu pro kluky´ LUI s ním již udělali video rozhovor a namalovanou pusu má snad na všech fotkách, ale… Je to jen a jen jeho věc, zda a vůbec s tím půjde na veřejnost.    

Vložil: Michaela Špačková