Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roztomilá slůňata blbnou v bazénu… Tipy pro vás; na Den dětí za zvířátky křížem krážem republikou

01.06.2018
Roztomilá slůňata blbnou v bazénu… Tipy pro vás; na Den dětí za zvířátky křížem krážem republikou

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Popisek: Mláďata slona indického Max a Rudi dovádějí ve venkovním bazénu

FOTOGALERIE Den dětí, to je svátek, který slaví v Česku každá rodina, která má nějakého toho sviště. A každý rok dospělí přemýšlejí, co zábavného svým dětem o jejich dnu připravit za program. Nic proti zmrzlinovému poháru v nejbližším nákupáči, ale… Nebylo by lepší vyrazit třeba do Zoo? Jako ochutnávku toho, co můžete spatřit, se podívejte do galerie, na fotografie z dovádění slonů ve venkovním bazénu pražské Zoo.

Prahou také začneme. Ne snad proto, že je metropole, ale proto, že ´Den dětí v Zoo Praha´ přináší bezkonkurenčně nejvíce akcí a hlavně slevu na vstupném. (Již od dob ředitele Fejka je pražská Zoo vynikající marketingový stratég, ředitel Bobek v této tradici úspěšně pokračuje.) Je ale nutné předeslat, že některé zoologické zahrady (a prošli jsme pečlivě webové stránky všech větších Zoo v republice) oslavily Den dětí již koncem května – ty zde pochopitelně neuvádíme… Co tedy v Praze dětem nachystali? Spoustu her, soutěží a taky třeba ta slůňata v bazénu... Zoo Praha tedy připravila ve spolupráci s pražskou městskou policií k Mezinárodnímu dni dětí v pátek 1. června bohatý program. Navíc, děti do 15 let navíc budou mít vstup do Zoo za symbolickou 1 korunu!

Nechybí trampolína pro nejmenší...

Program je naplánovaný mezi 10. a 19. hodinou a v zábavných soutěžích na děti čekají i drobné ceny. Na jednotlivých stanovištích ve spodní části Zoo si budou moci vyzkoušet například chůzi na chůdách, bungee running nebo se něčemu přiučí v dětské dopravní školičce. Vše doplní komentovaná krmení a setkání na více než dvaceti místech areálu. A při troše štěstí třeba návštěvníci uvidí i to, jak mláďata slona indického Max a Rudi dovádějí ve venkovním bazénu. Do výběhu s bazénem je chovatelé pouštějí v 14.30; do této doby si užívají travnatý výběh.

Více ZDE: Praha

Co takhle bílý mini-krokodýlek?

Den dětí připadl letos, jak už bylo řečeno, na pátek, nicméně s datem oslavy zacházejí jednotlivé Zoo celkem volně. Přímo v pátek se koná dětské odpoledne také v Zoo Tábor, kde jsou celkem struční: „Přijďte oslavit den dětí do Zoo v Táboře a užijte si zábavní program s pro celou rodinu“, píší. Sleva se bohužel nekoná.

Marta Jandová s Andílkem Maruškou

Zajímavou akci si zato připravili v Protivíně, kde mají Krokodýlí Zoo, a to  ´dětský den s Andílkem Maruškou v bílém´. O co jde? Tento týden byl umístěn do expozice bílý aligátor severoamerický, který dostal od své kmotry – zpěvačky Marty Jandové – jméno Maruška. Pracovníky Zoo byl ale při svém příchodu pojmenován – Andílek. Tudíž celé jméno tohoto unikátního jedince zní – Andílek Maruška. Na její počest a zároveň u příležitosti oslav Mezinárodního Dne dětí budou mít dětští návštěvníci, kteří přijdou celý víkend, čili ve dnech 1. – 3. 6 . do Zoo celí v bílém – vstup zdarma! 

Více ZDE: Tábor, Protivín

Noc snů pro hendikepované děti

V pátek slaví také v Zoo Brno – vypukne tak zvaná Noc snů, tradiční večer splněných přání pro chronicky nemocné a handicapované děti, je to ale akce je pouze pro zvané. Nicméně, přes den mohou do své Zoo Brňáci tak, jak jsou zvyklí…  Co je vlastně Noc snů? Myšlenka uspořádat Noc snů se zrodila v roce 1996 v Zoo Rotterdam, která uspořádala večer pro dětské onkologické pacienty tamní nemocnice. Poté se rychle rozšířila do celého světa a o osm let později se k ní jako první česká zoologická zahrada připojila i děčínská zoo. Postupně ji začaly realizovat i další české zoologické zahrady. Letošní Noc snů se bude konat na 286 místech světa (z toho v 9 českých zoologických zahradách). Většina organizátorů pro tuto významnou akci zvolila tradičně první červnový pátek.

„K této akci se každoročně připojuje téměř tři sta zoologických zahrad po celém světě. Jde o večer plný nevšedních zážitků a splněných přání pro lidi s handicapem, pro které se zoo snaží zprostředkovat zážitky, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci neměli možnost prožít. Pozvání na Noc snů dostávají jak klienti ústavů sociální péče, tak i nemocné děti z rodin. Letos si akci jen v naší zoo užije cca 300 hostů z celého Ústeckého kraje,“ uvedla mluvčí Zoo Děčín, kde se koná již tradičně, Alena Houšková. Zoo Děčín se k této akci připojuje již po patnácté v řadě. Účastníci se mohou těšit na spoustu soutěží, kontaktních zvířat, divadlo, hudbu, ale i dobré jídlo nebo ohňovou show. „V souvislosti s konáním charitativní akce dojde k částečnému omezení provozu zoo. Pro běžné návštěvníky bude zoo v pátek 1. června otevřena pouze do 17 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit nejdéle do 16 hodin. Děkujeme za pochopení,“ doplnila Houšková. 15. ročník Noci snů podpořil Ústecký kraj a podílí se na ní i spousta dalších sponzorů a dobrovolníků. Noc snů pořádá i Zoo v Ústí nad Labem. Nic ale nebrání vzít děti do Zoo přes den a vysvětlit jim, že jejich hendikepovaní přátelé mají výjimečně něco jen a jen pro sebe; přejme jim to a nezáviďme, vždyť je to tak pěkný nápad.

Více ZDE: Brno, Děčín, Ústí nad Labem

Krmení makaků v Plzni, malý dárek pro každé dítě v Ostravě

Zoo Plzeň se drží pátku. Připravila napolovic snížené vstupné pro děti (55Kč/dítě) i program pro školy. Ale také pro veřejnost. Mezi 13:00 - 15:30 je nachystána soutěžní stezka, po jejím absolvování bude pro prvních 100 dětí připravena na konci stezky odměna! Krmení makaků od 11: 00 je sice jen pro školní výpravy, ale nevěříme, že by se nešlo připojit. Totéž platí o krmení medvědů o půl hodiny později. A vysloveně pro veřejnost nachystala Zoo ve 14:30 setkání s ošetřovatelem nosorožců (v pavilonu).

Zoo Ostrava se také drží pátečního data:  Pro děti, které tento den do Zoo přijdou, bude připraven speciální program a těšit se mohou i na malý dárek. Program probíhá od 9 do 14 hodin. Všechny děti se mohou těšit na malý dárek, který obdrží u vstupu do zoologické zahrady. V areálu Zoo se pak mohou setkat s Červenou karkulkou, udatným rytířem a dalšími pohádkovými a zvířecími postavičkami, se kterými si mohou malí oslavenci zahrát a zasoutěžit. U statku bude stánek Hitrádia Orion s dalšími aktivitami pro děti. Zájemci si zde také mohou nechat pomalovat obličej. (Akce se uskuteční pouze za pěkného počasí.) A cena? Děti tento den zaplatí obvyklé vstupné, zato ale, jak už bylo řečeno, všechny obdrží dárek.

Více ZDE: Plzeň, Ostrava

Víkendové akce v Liberci, Olomouci a v Chomutově, s youtuberkou

V sobotu 2. června se bude slavit v Zoo Liberec. Pro všechny, kteří tento den přijdou, si Zoo Liberec připravila vědomostní, sportovní a rukodělné aktivity. O zábavu bude postaráno hned na několika stanovištích rozmístěných po celém areálu Zoo. Den plný zábavy a her vyplní i oblíbená komentovaná krmení lachtanů v 10.30 a 17.00, pro odvážné návštěvníky bude otevřeno zázemí „badatelny“ s hady a exotickým hmyzem a ti nejmenší se mohou těšit na pohádku O plováčkovi, kterou zahraje v 11.00 Divadlo Na cestě.  Společnost Elektrowin si navíc pro návštěvníky připravila speciální akci „S vysloužilci do Zoo“. Za každý malý odevzdaný elektrospotřebič obdrží návštěvník dětskou vstupenku zdarma. Je to skvělá příležitost, jak pomoci s recyklací již nepotřebných elektrospotřebičů a užít si návštěvu Zoo zdarma! Využijte možnost vyměnit všechny malé spotřebiče, například žehličky, kávovary, kuchyňské roboty, rychlovarné konvice, elektrické nůžky, pily, vrtačky, brusky, apod. za dětskou vstupenku do Zoo u stánku Elektrowin přímo před hlavním vchodem. A pro všechny děti od tří do patnácti let, které žádný vysloužilý elektrospotřebič do Zoo nepřinesou, připravili v tento jejich svátek 50% slevu na vstupném! Akce potrvá od 10.00 do 15.00.

V Zoo Olomouc to pojali velkoryse, Den dětí slaví rovnou celý víkend. 2. 6. od 10:00 a 3. 6. 2018 od 16:00 je ´víkend dětí´; celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí, které mají co dočinění se zvířaty. Schválně odhadnete, které by to mohly být a jaké úkoly pro vás nachystají? Že by třeba Karkulka hledala pro vlka nějakou náhradu za svou maličkost...

Přímo monstrózní program nachystali na sobotu v zooparku Chomutov, okoření ho dokonce youtuberka Veronika Spurná…  Zase trochu jinak. Tak by mohlo znít motto letošního Dne dětí v Podkrušnohorském zooparku. Dějištěm bude tentokrát skanzen Stará Ves a kromě tradičních dětských atrakcí se mohou odrostlejší kluci a holky těšit také na jednu z  českých celebrit počítačového světa – youtuberku Veroniku Spurnou. Oslavy dětského svátku se v zooparku konají v sobotu a začínají ve 13 hodin. Rozlehlý areál skanzenu k tomu slibuje neokoukané prostředí a volnější atmosféru. „Travnaté plochy u statku přímo vybízejí k dětskému řádění, proto jsme se rozhodli pro letošek přesunout oslavy dětského dne sem,“ vysvětluje ředitelka zooparku Věra Fryčová. Všechny atrakce budou soustředěné v okolí staročeského statku a roubenky. K dětskému dovádění poslouží skákací hrad, nafukovací iglů či lezecká stěna, kousek od statku bude usazen také středobod hlavního programu – malé pódium připravené mimo jiné pro vystoupení Veroniky Spurné (foto vpravo). Mladá youtuberka a zpěvačka, jejíž videokanál pravidelně sleduje skoro tři sta tisíc lidí, na něm vystoupí v půl třetí. Po něm bude následovat autogramiáda.

Veronika Spurná

Po celé odpoledne budou dětem k dispozici tradiční atrakce a lákadla, a to v režii Divadla Na oko. Co mají připraveno? Skákání v pytli, přetahování provazem, střílení šipek na terč, ale také pohádkové scénky s hádankami nebo fotokoutek s kostýmy pro děti i dospělé. U roubenky pak budou připravené dva stánky s kreativními dílnami, kde  si budou moci malí i velcí vyzkoušet třeba malování na sklo, tvorbu z keramiky nebo se zúčastnit výtvarné soutěže. Občerstvení je samozřejmě zajištěno také, a to včetně opékání buřtů. Pestrým odpolednem bude provázet moderátor Lukáš Budai. Do areálu se návštěvníci dostanou branou ve směru od restaurace U Pratura. „Abychom předešli komplikacím či nedorozuměním, bude u vstupu také pracovník zooparku, který bude návštěvníkům k dispozici,“ dodává k organizačnímu zajištění Hana Zvalová ze skanzenu Stará Ves. Červnový Den dětí je jednou z největších akcí v kalendáři chomutovského zooparku. Na rodiny je zaměřené i Pohádkové safari přichystané na dva srpnové víkendy a také Den zvířat pořádaný pravidelně v září.

Více ZDE: Liberec, Olomouc, Chomutov

Hezký nápad: Pomoc pejskům v nouzi

I Benešov nad Ploučnicí se vytáhl. Není zde sice Zoo, ani zoopark, ale se zvířaty jejich akce těsně souvisí. O co jde? Na státním zámku v Benešově nad Ploučnicí letos učiní malou výjimku, píší organizátoři a vysvětlují: „Na dětský den je už skoro tradicí, že dárky, sladkosti a překvapení dostávají pouze děti. My jsme se pro letošní rok rozhodli uchopit tento svátek v trochu jiném pojetí. Věříme, že je mezi námi spousta dětí, které mají ve svém srdci lásku a cit, a zajisté by chtěly pomoci i těm méně šťastným, konkrétně pomoci pejskům, kteří sice měli štěstí a unikli z krutých, či méně šťastných podmínek, ale stále čekají na svoji novou a milující rodinu v dočasném domovu,“ vysvětlil kastelán benešovských zámků Zdeněk Henig.

Tak zvaný ´horní zámek´

Děti, které by chtěly pejskům pomoci, jsou na benešovském zámku vítáni s otevřenou náručí. Během víkendu dne 2. a 3. června mohou děti přijít na prohlídku zámku zcela zdarma – respektive pouze výměnou za pamlsek, granule, konzervy, hračky či cokoli jiného pro pejsky, kteří čekají v dočasných domovech na své nové milující rodiny. Vítány jsou i nejrůznější dezinfekční prostředky, deky a mnohé další. „Dospělým dobrovolníkům bohužel vstup na prohlídku zdarma nabídnout nemůžeme, ale zajisté jim nebudeme bránit, pokud se rozhodnou obdarovat pejsky stejně jako malí návštěvníci,“ dodal kastelán.

Více ZDE: Benešov

Jak ostříhat alpaku?

Sobotní akce v Zoo Chleby sice není primárně určena dětem, máme ale zato, že je rozhodně pobaví, stejně jako jejich rodiče. Během akce s názvem ´Vlnobraní - peruánský den´ totiž dorazí v sobotu 2. června do zoo lazebník! Jeho péči si užijí lamy alpaky. Stříhání započne ve 14.00 hod ve staré části Zoo za účasti vzácné návštěvy z peruánského velvyslanectví. Od 13.00 do 17.00 hod se pak můžete zaposlouchat do rytmů tradiční peruánské hudby. 

Tak tahle lama alpaka potřebuje frizůru jako sůl

Svou exkurzi po českých Zoo zakončíme na Vysočině. Zoo Jihlava pořádá Den dětí až v neděli 3. 6., a to od 10.00 do 16.00. Co si v jihlavské Zoo připravili? Zábavná soutěžní stezka pro rodinné týmy, nazvanou ´Ze života zvířat´. Každý dětský účastník získá drobnou odměnu a všechny týmy budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny (vstupenky do Vodního ráje, Šiklova mlýna, propagační předměty ze Zoo a další…). Dále výstavu výtvarných prací žáků MŠ a ZŠ v africké vesnici Matongo, nazvanou ´Silent forest – Ztichlý les´, také malování na obličej i možnost vyzkoušet si virtuální realitu v centru PodpoVRCH.

Více ZDE: Chleby, Jihlava

Vložil: Markéta Vančová