Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slzy Báry Basikové. Proč patří do jejího života smutek a pokusy o sebevraždu? Tajnosti slavných

31.05.2018
Slzy Báry Basikové. Proč patří do jejího života smutek a pokusy o sebevraždu? Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Bára Basiková

Bára Basiková jen nejen výjimečnou zpěvačkou, ale také ženou s pohnutým osudem. Vrchovatě o ní platí, že ten, kdo má štěstí ve hře (v tomto případě umělecké), nemá štěstí v lásce. I když ona sama o tom zarytě mlčí, vše nasvědčuje tomu, že ztroskotalo i její třetí manželství, přičemž se o tom, že není zcela šťastné, spekuluje nejméně pět let. Leccos ovšem prozrazuje její nové album Slzy.

Bára přiznává, že většina písní na něm je smutná: „Řekněme si to otevřeně, smutek patří do našeho života stejně jako veselost a radost. Já jsem ve své tvorbě inklinovala vždy k těm vážnějším a smutnějším polohám. Pro mě je melancholie stav přemýšlení a dojetí, čas vzpomínání a bilancování životních kroků, úspěchů i neúspěchů,“ vysvětlovala název své desky ve víkendovém  rozhovoru pro ČT 24.  Kus svého životního prožitku prý dává do každého svého alba. Její písně  nejsou určené pro všechny, ale pro lidi, kteří hudbu poslouchají tak, že si ji vychutnávají, že to není jenom kulisa a najdou si v nich momenty, s nimiž se mohou ztotožnit.  

Pesimistkou od mládí

Odmítla však, že by její  album Slzy souviselo s aktuální situací v jejím osobním životě a že by bylo ubrečené. Naopak. „Slzy jsou víra v něco lepšího,“ dodává. Spíše než další ztroskotané manželství je pro ni prý určující skutečnost,  že již od mládí byla pesimistka. „Byla jsem takový divný dítě, už od dětství jsem četla a psala smutnou literaturu,“ prozradila. Tyto její sklony podle všeho ovlivnil fakt, že byla nechtěná dcera a se svou matkou si nikdy nerozuměla. Několikrát se v životě dostala do situace, kdy dokonce přemýšlela o sebevraždě,  naštěstí ji nakonec vždy  zastavilo vědomí, že má děti.  Ale nyní je přesvědčená, že už má nad svými životními prohrami a trápením odstup a nadhled. Ostatně fascinace smutkem a temnotou je pro její alba typická od samého začátku a důležitou roli hrají i  její oblíbené zahraniční kapely, například Depeche Mode, Cure nebo Duran Duran.

 

Bára o Slzách

Osudový vztah

Ze svých depresivních pocitů v době dospívání se vypsala již ve svém románu Rozhovory s útěkem, který zaujal Bohumila Hrabala a slavný spisovatel jí tím pomohl, aby byl vydán. A biografický charakter má i řada jejich textů.  Inspirace má dost a dost, nejen z dětství.  Všechna její tři manželství postupně ztroskotala, i když Bára byla vždy na jejich počátku přesvědčená, že si bere toho pravého a nebránila se veřejně projevovat svoji zamilovanost.  S prvním manželem  Petrem  Jíchou žila sedm let a za tohoto vztahu se jí narodila dvojčata, dcery Anna a Marie. Patrně nejvíce ji zdrtil osudový vztah s atraktivním architektem  Jaromírem Pizingerem, jejich bezdětné manželství trvalo osm roků. Zpěvačka tvrdila, že je Pizinger její životní láska a že díky němu konečně našla sama sebe. Zpočátku to tak vypadalo, jejich krásná svatba se stala mediální senzací a Bára se podobně, jako některé její kolegyně, rozhodla, že dokonce přeruší kariéru. Zatímco ona ale zůstala doma, Jaromír naplno pracoval a postupně se odcizili.

 

Pravda je zlá

Překvapivě vůbec nejdéle, celých deset let, vydrželo manželství třetí, s výrazně mladším producentem Petrem Polákem, jemuž od začátku Bářini přátelé nedávali moc šancí (mimochodem, právě o Polákovi se spekulovalo jako o skutečné příčině rozvodu s Pizingerem).

A další rozvod Basikové média ohlašovala nejméně pět let. Nakonec se zprávy o tom, že manželství není tak idylické, jak pár v poslední době mlžil, potvrdily, a Báře opět zůstaly jenom slzy pro pláč. Ostatně, jedna z písní nového alba se jmenuje Pravda je zlá.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace