Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nádherné české herečce osud naložil bolest a ponížení. Nevěděla, jestli se ráno vůbec probudí. Tajnosti slavných

27.05.2018
Nádherné české herečce osud naložil bolest a ponížení. Nevěděla, jestli se ráno vůbec probudí. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Marta Vančurová ve filmu Milenci v roce jedna

FOTO Marta Vančurová vždy byla ztělesněním ženské něžnosti. Ani se nechce věřit, že kariéra této křehké černovlásky s velkýma očima, trvá již padesát let a především, že letos oslaví i své životní jubileum, sedmdesáté narozeniny. Mnozí z nás si ji pamatují stále stejnou, s krátkými vlasy a odzbrojujícím úsměvem. Ten neztratila, ani když jí bylo v životě nejhůře.

Nelze se divit, že si oduševnělé dívky brzy všimli filmaři. Ale tak jako v mnoha jiných případech svoji roli sehrála i šťastná náhoda.  Zpočátku totiž Marta spíše  uvažovala o studiu  přírodních věd, ale nakonec si podala přihlášku na DAMU. Díky zpívání ve známém Kühnově souboru a účinkování v rozhlase  se dostala mezi herce a  už  v této branži zůstala. Mezi její pedagogy patřil legendární Rudolf Hrušínský a elitní byla i parta spolužáků. Nechyběli mezi nimi Jiří Lábus, Tomáš Töpfer,  Kateřina Macháčková či Eva Trejtnarová-Hudečková.

 

Ve filmu Milenci v roce jedna (na snímku z BontonFilmu) hrála s Viktorem Preissem, ve svém druhém kinohitu, Den pro mou lásku, s Vlastimilem Harapesem.  

Od Ondiny...

Hned po škole získala angažmá v Realistickém divadle, kde dostala role, o nichž se mnoha  kolegyním jenom zdá (Anna Karenina,  Desdemona, Ondina).  Nelze se proto divit, že časem dostala nabídku do Vinohradského divadla, kde působila téměř třicet let (než jí odtud vypoklonkoval právě její bývalý spolužák Tomáš Töpfer). Současně s tím se prosadila i jako mimořádně úspěšná filmová a televizní herečka.  Proslavily ji hlavní role ve snímcích Milenci v roce jedna a především Den pro mou lásku, v němž společně s Vlastimilem Harapesem hráli rodiče malé dcerky, která náhle zemře. A pak následovaly desítky dalších. Tou poslední je letošní novinka, film Na krátko režiséra Jakuba  Šmída, o němž kritika referuje s nadšením. Marta v něm tentokrát figuruje jako babička chlapce, který se ve své rodině cítí velmi osamělý. 

 

Její zatím poslední role je babička ve filmu Na krátko

...k babičkám

Ostatně babičkou, dokonce trojnásobnou, už je i ve svém soukromém životě, o němž však sama příliš nemluví.  Před kolegy i veřejností se jí dokonce podařilo utajit, že je vážně nemocná. Právě tato okolnost načas přerušila její uměleckou kariéru. V rozhovoru pro Rytmus života až  několik let poté přiznala, že během té doby zažila okamžiky, kdy nevěděla, jestli se ráno vůbec probudí. Ale zcela se soustředila na to, aby přežila, a tak se díky tomu lépe vyrovnala i se skutečností, že ji v  právě v tomto kritickém období   opustil dlouholetý partner (kameraman Jan Malíř) a zároveň otec  syna Jana. Do třetice všeho zlého se Marta musela vyrovnat s tím, že si Malíř pořídil dítě s o více než třicet let mladší režisérkou Olgou Špátovou, dcerou Olgy Sommerové, taktéž významné režisérky. Špátová před vztahem s Malířem dlouho žila s Anetou Langerovou. 

 

Nádherná, nezaměnitelná a jedinečná

I když v zásadě stále zůstává tou plachou Martou s velkýma očima, přiznává, že si stárnutí uvědomuje, zatímco dříve svůj vzhled vůbec neřešila a spíše jí dělaly problémy mnohé komplimenty, jimž jako jedna z nejkrásnějších českých hereček čelila. „Teď se naopak nemůžu vidět, jak stárnu. To je prostě přirozená lidská marnivost, že člověk chce vypadat hezky. Proto čím jsem starší a čím míň můžu sázet na vzhled, tím víc chci dělat jen věci, za kterými si můžu stát a které  jsou opravdu silné. Nemůžu jít dělat cokoliv, protože bych se na sebe zlobila,“ přiznala v rozhovoru  pro iDnes.cz a zároveň prozradila, že nedávno například odmítla zajímavou nabídku právě proto, že souvisela s jejím tělem.

 

Dnes už je Marta Vančurová se svým osudem smířená a  i když žije sama, nejvíce si užívá právě roli babičky.  Jak ale mnohé reakce na její rozhovory dokazují, pro mnoho diváků zůstává stále nádhernou, jedinečnou a nezaměnitelnou bytostí.

Vložil: Adéla Hofmanová