Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější princezna sice nakonec dosáhla svého, za špetku štěstí ale tvrdě zaplatila. Tajnosti slavných

25.05.2018
Nejkrásnější princezna sice nakonec dosáhla svého, za špetku štěstí ale tvrdě zaplatila. Tajnosti slavných

Foto: repro/ČT

Popisek: Alena Vránová jako pyšná princezna Krasomila

Kdo chce víc, zpravidla nakonec nemívá nic. Vyprávět by o tom mohla představitelka legendární princezny. Svou lásku si sice stejně jako Krasomila navzdory všemu a všem vybojovala, vyneslo jí to ale spoustu trápení.

Vybudovat si nové štěstí na neštěstí a zoufalství druhých zpravidla přináší nakonec pravý opak, protože – jak říká staré přísloví – pánbůh peče oplatky. Nestárnoucí pohádka Pyšná princezna přináší dodnes divákům spoustu potěšení, svým hlavním protagonistům ale pořádně zavařila. Před kamerami režiséra Bořivoje Zemana totiž svedla v roce 1951 dohromady nádhernou, tehdy sotva devatenáctiletou Alenu Vránovou a o devět let starší ideál žen všech generací, krasavce Vladimíra Ráže. Byla to láska na první pohled, která ale měla jedno velké „ale“.

Raketový start

Křehká Alenka se narodila 30. Července 1932 v Praze do rodiny nadšeného ochotníka. Brzy začala zpívat ve slavném Dismanově dětském rozhlasovém souboru a vystupovala v dětských rolích i na některých pražských divadelních scénách, přesto měla původně o své budoucnosti přece jenom jinou představu – toužila stát se učitelkou. Nakonec ale u ní při výběru budoucí profese zvítězilo divadlo. Herectví vystudovala na DAMU a po absolutoriu v roce 1956 dostala první angažmá v Benešově, kde ale setrvala jen krátce. Přijala totiž nabídku do souboru pražského Divadla ABC, kde se stali jejími hereckými učiteli Jan Werich a Ota Ornest. A vzápětí ji Bořivoj Zeman obsadil do své pohádky Pyšná princezna, která ji rázem proměnila v jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie padesátých let.

Osudová láska pyšné Krasomily a krále Miroslava

Osudová láska pyšné Krasomily a krále Miroslava

Hvězda a funkcionář

Poprvé se provdala za spisovatele Pavla Kohouta, který byl v té době přesvědčený komunista, neúnavný organizátor kulturních akcí, a hlavně známý funkcionář svazu mládeže a kamarád vysoce postavených soudruhů. Vzala si ho z velké lásky krátce před natáčením Pyšné princezny. Jako termín svatby vybral Kohout den Stalinových narozenin, pražskou Staroměstskou radnici lemovaly zástupy svazáků v modrých košilích. Novomanželům zazpíval Soubor Julia Fučíka a nad jejich vztahem převzala patronát komunistická strana. Znamenalo to, že půjdou ostatním příkladem. O víkendech recitovat dělníkům na stavbách mládeže, v létě besedovat s mladými družstevníky, jezdit na zkušenou do Sovětského svazu... Jenže to klapalo jen pár týdnů, protože se z Kohouta vyklubal despota. Ani ne devatenáctileté manželce vyčítal, že používá rtěnku a nosí vysoké podpatky – na takové věci přece pracující žena nemá čas! A pak to přišlo.

Pohádková ‘bokovka‘

Slavná pohádka se natáčela v létě 1951 v jižních Čechách, právě když Alenin manžel odjel se souborem Fučíkovci na festival do Berlína. Představitel moudrého a spravedlivého krále Miroslava již v té době nosil několik let stejný snubní prstýnek jako jeho o rok starší žena, herečka Alexandra Myšková, která mu před pár měsíci konečně porodila syna Martina. S Alenou se do sebe zamilovali a bylo to na nich znát na první pohled, takže není divu, že se jejich pohádková ‘bokovka’ neutajila. A vzápětí vypuklo peklo. Kohout psal záplavy dopisů, přesvědčoval ji, ať se vrátí, nadával, prosil... Dopisy se valily i do Rážovy poštovní schránky. Byly o tom, že kdo zradí lásku, je schopen zradit i vlast, a že rozvraceči socialistického zřízení se obvykle poznají podle toho, že mají neuspořádaný rodinný život.

Princezna Dišperanda a čert Lucius (Josef Vinklář) ve slavné ladovské pohádce Hrátky s čertem

Princezna Dišperanda a čert Lucius (Josef Vinklář) ve slavné ladovské pohádce Hrátky s čertem

Nevěru probírali svazáci na schůzích

„Vladimír byl pohledný muž s obrovským charismatem. Zpočátku jsme příběh Krasomily a Miroslava hráli, ale pak jsme do té pohádky vložili kus opravdické lásky,“ přiznala herečka. Pomsta zhrzeného manžela, která následovala, byla důkladně propracovaná do všech detailů. Kohout napsal divadelní hru Dobrá píseň, o padouchovi, který komunistovi odloudil manželku. Poselství bylo jasné – kdo selže ve vztahu, nemá ve společnosti své místo, protože může selhat i při budování socialismu. Hra se stala hitem, příběh známých osobností probírali svazáci na schůzích, Alenu si pozvali před komisi, kde měla vysvětlovat své selhání. Skandál to byl přímo gigantický, přesto si milenci dokázali prosadit svou. Brzy byli oba rozvedeni a vzápětí následovala další svatba. Jejich štěstí ale dlouho kalil mráček – Aleně se nedařilo otěhotnět. „Povedlo se jim to až po jejich církevním sňatku, který jim uspořádal přítel Zdeněk Štěpánek. Bylo to během dovolené na bývalé faře na Šumavě v Horní Vltavici,“ prozradila před pár lety serveru blesk.cz jejich vymodlená dcera Markéta, která přišla na svět až 4. května 1958.

Lesk i bída

I když pro ni padesátá léta znamenala éru velkých úspěchů, nevzpomíná na ně ráda. „Dostala jsem takovou nakládačku, že jsem se z toho vlastně nikdy nevzpamatovala. Pak už jsem kolem sebe jen budovala hradby a zamykala zámky a to stojí hodně, někdy i herecké příležitosti,“ povzdychla si v jednom rozhovoru. Počínaje šedesátými lety začalo příležitostí ubývat, protože nastupující mladá režisérská generace sázela na autentičnost, dávala přednost poetice všednosti a obsazovala často i neherce. Zády se k ní ale překvapivě otočili i starší tvůrci, u nichž se proslavila. Dařilo se jí alespoň v divadle, v angažmá v Městských divadlech pražských zůstala až do roku 1993. Ve filmu a televizi dostávala hlavně menší komediální role, v nichž uplatnila především svůj atraktivní vzhled.

V seriálu Žena za pultem

V seriálu Žena za pultem

Neodolatelný princ neodolal

Zpočátku manželství fungovalo. Oba Markétu zbožňovali, už jako malou ji začali brát do světa, například do Benátek a do Paříže, jezdili společně na hory či chalupu v jižních Čechách. Časem ale byli pracovně stále vytíženější, šli z role do role, takže nezbývalo než najít paní na hlídání. A v tu dobu nastal problém. Vladimír měl kolem sebe neustále houfy fanynek, které ho zbožňovaly. Byl pravý gentleman, rád nosil květiny, laškoval s nimi a dvořil se jim. Měl obrovské charisma, okouzlující hlas, vybrané způsoby a také zvláštní smysl pro humor. A hlavně – byl král Miroslav! „Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různé avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ přiznala Markéta. Manželovy avantýry samozřejmě krásné Aleně vadily, a tak mu nakonec oplatila stejnou mincí.

Kachny pro zvěrolékaře

Nového partnera si nakonec našla i Alena a dopomohla k tomu náhoda. Když jim onemocněla kočka, padl herečce do oka veterinář, který ji léčil. A ani trošku se nesnažila svůj milostný vztah před manželem tajit. „Naopak. Třeba upekla doma kachny, krásně je naaranžovala do proutěného košíku, řekla ahoj a odešla za zvěrolékařem,“ vyprávěla Markéta. Ráže tím pořádně vykolejila – on jako chlap přece zahnout může, ale ona? Nepřípustné! Soužití, v němž neustále zacláněl ještě někdo další, se zhoršovalo, manželé se neustále hádali, k odstartování sporu stačila úplná malichernost. Přesto spolu vydrželi až o Markétiných osmnáctin. „O rozvod požádala máma. Myslím, že táta se rozvádět nikdy nechtěl. Jakmile se ale rozvedli, mámin vztah s veterinářem skončil a už se nikdy nevdala,“ dodala Markéta.

V komediálním seriálu Trapný padesátky

V komediálním seriálu Trapný padesátky

Éra skvělých seriálů

Období jejího středního věku nám připomínají reprízy skvělých seriálů sedmdesátých let a k této práci se pak vrátila i v poslední dekádě minulého století. V současnosti je na volné noze, občas účinkuje v televizi a v Divadle Ungelt. V roce 1997 obdržela cenu Thálie za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro. S přibývajícími roky ale i ji začaly sužovat zdravotní potíže. Před šesti lety měla nadvakrát zlomené obě ruce, před pár týdny pro změnu musela podstoupit operaci kyčelního kloubu. I tentokrát se k problémům postavila rázně a čelem, pilně rehabilituje a už ji zase lze potkat na pražských Vinohradech. Je totiž tvrdohlavá a v žádném případě nechce být odkázána na pomoc druhých.

Tvrdý pád jediné dcery

Osud nakonec tvrdě zatočil i s její dcerou Markétou. Stejně jako matka se brzy vdala, v jednadvaceti letech porodila dceru Terezu, jenže manžel propadl drogám. Podruhé se provdala za Belgičana, ale ani tentokrát manželství nevydrželo. Vystudovala filologii, ovládala čtyři jazyky, udělala doktorát a po revoluci založila cestovní agenturu. Jako tlumočnice procestovala celý svět. Jenže po čtyřicítce propadla alkoholu a propila všechno, co měla. Poté co prodělala mozkovou mrtvici, matka se ji snažila zachránit, dokonce jí nabídla svoji ledvinu. Podmínkou úspěšné operace ale byla abstinence, které Markéta nebyla schopná. Zemřela o vánočních svátcích roku 2013. Aleně po ní zbyla alespoň vnučka Tereza, členka ženského vokálního kvarteta Yellow Sisters, která jí dala tři pravnuky.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská