Jen za pítka zaplatila Praha za loňský rok 460 466 korun. To je dost, když jich jen devět
23.05.2018
Foto: Magistrát hl. m. Praha
Popisek: Pítka nabízejí pitnou vodu a jsou několikrát týdně pročišťována
Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s. před hlavní turistickou sezónou zprovoznila všechny pítka a fontány, které má ve své správě. Obyvatelé a návštěvníci metropole se ve fontánách a pítkách mohou osvěžit od května do října. Ročně jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun, a další desítky tisíc vynaloží TSK, a. s. na opravy, příkladně po střetu s automobilem nebo vandaly.
Pítka jsou označena nápisem PITNÁ VODA, ale i tyto cedulky jsou terčem častých nájezdů „sběratelů“ suvenýrů. Všechna pítka, která jsou napájena vodou z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami. Například u pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů, či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody. Částka za odběr vody za rok 2017 byla 460 466,- Kč bez DPH.
Nejzajímavější Dětský dům a jeho pítko
Ve správě TSK je celkem 9 pítek a 4 fontány. K nejzajímavějším patří pítko Dětský dům, které je umístěno u ústí Havířské ulice na pěší zónu ul. Na Příkopě. Kulaté těleso pítka z leštěného kamene je osazeno na zaoblený válcovitý základ. Nad tělesem se centrálně tyčí nerezové madlo složené ze silnějšího sloupku a čtyř kruhových obručí orientovaných ve směru světových stran.
Ungelt - chci pít
Zajímavé je i pítko Ungelt. Je umístěno v prostoru Týnského dvora – Ungelt. Bylo postaveno v roce 1996 jako součást rekonstrukce tohoto dvora. Těleso pítka tvoří mramorový sloup se čtvercovým základem. Na horním kraji sloupu je umístěna kruhová miska, z níž vyčnívá tryska ve tvaru kruhu.
I Jan Palach se dočkal vody
Nejzajímavější fontány se nachází na náměstí Jana Palacha po obou stranách pravého předmostí Mánesova mostu. Obě fontánky podle návrhu Emanuela Halmana vyrostly současně s výstavbou mostu v letech 1911-14.
Vložil: Štěpán Cháb