Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rekordní a revoluční královská svatba? Drtivá část Čechů ji ignorovala. Víc je zajímají Televizní noviny a politika

24.05.2018
Rekordní a revoluční královská svatba? Drtivá část Čechů ji ignorovala. Víc je zajímají Televizní noviny a politika

Foto: Twitter Kensingtonského paláce

Popisek: Oficiální svatební foto

Několik týdnů se snažila domácí i zahraniční média vykouzlit ze svatby anglického prince Harryho a americké herečky Meghan Markle událost roku. A to přesto, že princ Harry se stane příštím britským panovníkem jen stěží a kráska Meghan patří spíše k malým filmovým hvězdičkám. Upozornila na sebe totiž jen díky několika výraznějším rolím v televizních seriálech. Tím spíše je podivné, že bulvárnímu mediálnímu šílenství podlehla i Česká televize, která dala opět za pravdu těm, co tvrdí, že rozdíl mezi ní a soukromými televizními stanicemi se stále zmenšuje.

Zatímco veřejnoprávní televize v sobotu vysílala přímý přenos na svém zpravodajském kanále ČT 24, televize Nova z něj udělala hlavní atrakci sobotního programu. A vyplatilo se jí to. Její svatební speciál se nakonec stal druhým nejsledovanějším pořadem celého dne, když jej porazily pouze Televizní noviny, které však o této svatbě rovněž podrobně referovaly. Ale i tak se zdaleka nejednalo o žádný divácký rekord, protože svatební ceremoniál z hradu Windsor sledovalo „jen“ 760 tisíc diváků.

Kde jsou ty časy?

Kde jsou ty časy, kdy si třeba v roce 1997 show TV Nova Miss desetiletí nenechalo ujít téměř pět milionů fanoušků této stanice. Vítání českých hokejistů po návratu z Nagana, vysílané o rok později Českou televizí, se rovněž přiblížilo k pětimilionové hranici. Královská svatba tak patřila k podprůměrně sledovaným událostem a snadno ji porazí každodenní zpravodajské relace. A jestliže je tato okázalá show vydávána za moderní pohádku o Popelce, pak u Čechů rozhodně nemůže ohrozit legendární Tři oříšky pro Popelku. Navíc je evidentní, že princ Harry a Meghan Markle se u nás zdaleka netěší takové popularitě jako Harryho matka, lady Diana. Dokument, nazvaný Princezna Diana, který Česká televize vysílala měsíc po smrti této Královny lidských srdcí, oslovil téměř dva a půl milionů koncesionářů.

Harry a Meghan versus Miloš a Jiří

Královská svatba Harryho a Meghan také nedokázala konkurovat pořadu, který se s velkou pravděpodobností stane letošním českým diváckým rekordem. Duel prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, vysílaný Českou televizí letos v lednu, se s počtem 2,7 milionů diváků stal dokonce nejsledovanější televizní debatou v celé historii měření. I když Česká televize počet osob, sledujících její živý přenos z královské svatby na ČT 24 nezveřejnila, ze sobotní bilance měření je zřejmé, že to nebyla žádná sláva.

Když jsme se o tento přenos zajímali v tiskovém oddělení ČT, nic jsme se nedozvěděli. Kromě toho, že jsme se opakovaně přesvědčili, jak zde tým tohoto oddělení „maká“. V reakci na naše otázky přišla od tiskové mluvčí České televize Karolíny Blinkové automatická odpověď, že není v kanceláři a nemá přístup k mailu, z tiskového oddělení se nám mail vrátil jako nedoručitelný. Druhý den nikdo nereagoval ani na naše urgence. Z toho lze nejspíše vydedukovat, že se Česká televize rozhodla informace na toto téma tutlat.

Jen jedna Diana a jedinečná

Z reakcí diváků na Facebooku České televize lze ovšem zjistit zajímavou věc. Na téma svatby Harryho a Meghan se pustili navzájem do debaty, zda může Meghan nahradit Lady Dianu a shodli se většinově na tom, že nikoliv. Podle nich byla Diana jen jedna a nikdo ji nepřekoná. Pár lidí se také pozastavilo nad tím, že tuto společenskou událost vysílal kanál ČT 24. „Zdá se že budeme muset ještě dnes vydržet, od zítřka už se snad zase začne opět informovat o důležitých věcech,“ doufá Lukáš. Naštěstí není žádná další královská svatba na dohled.

Vložil: Adéla Hofmanová