Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak, a teď je tady drsná výzva pro Kazmu. Zvládne ji nebo uteče jako zbabělý zajíc?

22.05.2018
Tak, a teď je tady drsná výzva pro Kazmu. Zvládne ji nebo uteče jako zbabělý zajíc?

Foto: Černí koně

Popisek: zleva: Josef Dressler - patron společnosti Černí koně, Tomáš Pouch - zakladatel a předseda společnosti Černí koně, Kazma Kazmitch – bavič, moderátor a speciální host letošní tour

Letošní, páté, osvětové turné Tour4change, které již tradičně pořádá nezisková organizace Černí koně, podpoří svou účastí moderátor a bavič Kazma Kazmitch. Vypraví se s celým pelotonem handicapovaných i zdravých cyklistů na ručním kole pro handicapované na 500 kilometrů dlouhou trasu z Prahy na Mezinárodní filmový festival ve Zlíně. Nezisková organizace Černí koně, z.s. a ONEMAN SHOW FOUNDATION spojily své síly, aby veřejnosti přiblížily život s handicapem.

„Tour4change se zaměřuje především na děti základních škol. Apelujeme na preventivní chování dětí, aby předešly zbytečným úrazům či nehodám, které je mohou navždy zdravotně poznamenat,“ přibližuje zaměření akce Tomáš Pouch, předseda Černých koní. Turné se koná pod záštitou radního hl. města Prahy pro zdravotnictví a bydlení, Ing. Radka Lacka.

Tři dny s handicapem

Start proběhne v pondělí 28. 5. v 10:00 v Praze na Ladronce a skončí v pátek 1. 6. na náměstí Míru ve Zlíně. Stává se totiž už tradičně součástí doprovodného programu probíhajícího Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. „Děti poznají problematiku lidí s tělesným postižením, vyzkouší si, jaké je to být v roli handicapovaného, ale i dobrovolného asistenta. Handicapovaní si na druhou stranu uvědomí, že za některá nedorozumění si častokrát mohou sami svým přístupem. Tímto vzájemným pochopením chceme zbořit zdi stojící mezi handicapovanými a většinovou společností, které se mohou objevovat a vytvářet v podobě nejrůznějších obav, strachů, předsudků, zloby nebo dokonce mýtů,“ uvádí Tomáš Pouch.

Kdy a kde se můžete přijít pobavit i poučit s celou rodinou

V uvedených městech handicapovaní z teamu Černých koní připraví osvětovou akci s bohatým doprovodným programem  režii moderátora Bořka Slezáčka. Bořek se svou kolegyní Genny Ciatii připravují návštěvníkům krátké hudební vystoupení. Dále kromě již zmíněného Kazmy se mohou přítomní těšit na vícenásobného mistra světa v biketrialu Josefa Dresslera. Ten dětem názorně předvede, že jízdní kolo může být dobrý kamarád. Speciální akrobatickou sestavu připravuje též vícenásobná mistryně světa v para-pole dance Daniela Pecinová. Ta své náročné cviky zvládá i s vlastním handicapem, když po zákeřném onemocnění přišla o nohu.

Radost z pohybu pro tělesně postižené děti

V Praze a ve Zlíně proběhne v rámci turné slavnostní předání speciálního ruční kola určeného dětem s tělesným handicapem. Tato kola vyrábějí Černí koně a jsou zároveň jedinými výrobci takových kol v Evropě. Dětem kola přinášejí dosud nepoznanou svobodu v pohybu a stávají se tak důležitým faktorem v jejich fyzickém i psychickém rozvoji.

Letošní osvětové turné bude nově obohaceno o peloton handicapovaných cyklistů, kteří na speciálních jízdních kolech pojedou do všech uvedených měst. Smyslem tohoto turné je ukázat, že i s handicapem lze sportovat na úrovni srovnatelné se sportem „zdravých“ lidí. „Jsem rád, že naši výzvu přijal Kazma, který pojede s handicapovanými na ručním kole. A když je řeč o výzvách, stranou nemůže zůstat ani Josef Dressler. Sice oba budou mít elektrohandbike, ale věřte, a z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že pro netrénovaného člověka to bude i za pomoci elektropohonu vyčerpávající jízda,“ dodává Pouch.

GPS a STREAM

Na webové stránce www.kdejsou.info můžete sledovat aktuální polohu cyklistického pelotonu a když budete mít chuť, na kole kousek peloton doprovodit. Určitě vaši podporu přivítají. Dále na stránce naleznete odkaz na facebook Černých koní. Tam pro vás bude připravené živé vysílání z akcí v jednotlivých městech. Rázem se stanete součástí Tour4change.

Co řekli jednotliví účastníci akce?

Kazma Kazmitch: „Jsem rád, že mohu svou účastí podpořit tento projekt. Vzhledem k chystaným aktivitám v návaznosti na nově založený nadační fond ONEMAN SHOW FOUNDATION je pro mě výzvou poznat na vlastní kůži život s handicapem.“

 

Josef Dressler: „Pamatuji si, když za mnou před 10 lety Tomáš Pouch přišel a řekl mi svůj záměr založit Černé koně. Zároveň mě požádal, abych byl patronem. Dnes, když se ohlédnu, co vše koně dokázali, a vidím, kam směrují, jsem hrdý patron. Turné se účastním každý rok a líbí se mi ten smysl, prevence, bezpečnost a tolerance mezi lidmi.“

Ing. Radek Lacko: „Vítám jakoukoli možnost pomoci, vzájemné konfrontace světa zdravých a handicapovaných, proto jsem rád, že mohu již poněkolikáté podpořit záslužnou aktivitu spolku Černí koně.“

Černí koně, z.s.

Nezisková organizace založená roku 2008, organizátor série cyklistických závodů Českého poháru pro handicapované a výrobce speciálních jízdních kol – handbike, pro děti s tělesným postižením.

Vložil: Štěpán Cháb