Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Antonín Havlíček: Hnojomety proti Šlechtové byly roztočeny naplno. Pravda je ale na její straně... Vaše dopisy

22.05.2018
Antonín Havlíček: Hnojomety proti Šlechtové byly roztočeny naplno. Pravda je ale na její straně... Vaše dopisy

Foto: Facebook

Popisek: Rambo Karly Šlechtové. Někoho fotka uráží, někoho ne

„Také patříte k lidem, kteří slepě nevěří všemu, co se píše v médiích a vždycky uvažujete, jestli se daný článek zakládá na reálných faktech a nemůže třeba účelově někomu k něčemu sloužit? Nebo jste důvěřiví a co je v novinách a televizi máte za svaté a prostě to neřešíte? Pevně věřím, že se stejně jako já řadíte k první skupině a těch druhých je menšina," píše čtenář Jan Havlíček a pokračuje...

Pokud to tak je, pak v posledních týdnech pozorujete tu neuvěřitelnou špínu, která se v naší zemi odehrává. Jsem optimista a věřím, že vy jste stejně jako já prokoukli tu odpornou politickou hru. Nebo spíš snahu o politickou popravu s vykonstruovaným politickým a mediálním procesem. Ano, samozřejmě, mluvím o Karle Šlechtové, ministryni obrany, na kterou je tlačena mediální špína a uměle stvořený humus za účelem její diskreditace, aby měl Babiš „argumenty“, proč ji vyškrtnout ze svojí příští vlády. Nebo to snad nevidíte a patříte k těm, kteří si na ni zanadávají, protože prý zneuctila hrob neznámého vojína a údajně si užívala „luxusu“ na letišti? Jestli tomu vážně věříte, nepřestávejte teď číst a udělejte si se mnou malou rekapitulaci.

Štvavá kampaň

Kampaň proti ministryni Šlechtové už trvá delší dobu, ale za poslední týden je to extrémní, takže si shrneme jen poslední týden. Čím to začalo? Reportáží a článkem snažícím se budit rádobyspravedlivé pohoršení, že ministryně obrany a vlastně šéfka armády zneuctila posvátné místo (hrob neznámého vojína v Národním památníku na Vítkově), když před týden starý věnec při soukromé procházce položila milovaného psa, udělala fotku a poté ji umístila na svůj instagramový účet. Četli jsme o „strašném znesvěcení“, o „neúctě k historii a padlým vojákům“ a podobné slinty. Ale proč zneuctění? Je pes špinavé zvíře? Je pes, kterého třeba máte i vy doma a máte ho za člena rodiny, pro vás něčím odporným? Těžko, že. Já třeba pravidelně beru svého psa na hřbitov, kde zapaluju svíčky za svého dědu, prapabičku a další. Oba měli psy rádi. A klidně ho nechám, ať si sedne na hrob. Proč by nemohl? A beru to jako zneuctění hrobu svých předků? Proboha ne, naopak!

Pes je snad nečistý?

Tak se nad tím celým zamyslete. Jasně, kdyby ministryně vzala svého psa při nějakém oficiálním pietním aktu nebo akci a toto udělala, odsouzení by bylo oprávněné, jasně. Ale to by udělala těžko. Hlavně se nic takového nestalo. Prostě se byla projít, s malým psím společníkem v ruce nebo tašce a udělala mu fotku, kterou pak pověsila na svou soukromou fotografickou sociální síť. No to je vážně strašný! Ach jo. A mimochodem, víte, že během války hojně pomáhali a byli využíváni psi? Že de facto mají svůj (byť třeba malý) podíl na konečném vítěství? A víte, že i psi byli a jsou vyznamenávání našimi lidskými medailemi a oceněními? Takže shrnutí pseudokauzy se psem: účelová snaha likvidovat politika, na kterého evidentně není co relevantního najít.

Karla si užívá luxus?

A další věc. „Šlechtová si užívala luxusu na letišti! Utratila 310 tisíc korun!“ Ježiši, jaká tragédie! Tak a teď zase vážně a bez emocí. Kdo jiný než ministr, vrcholný člen exekutivy státu s diářem přeplněným od rána do večera by měl (ideálně povinně) využívat možnosti přednostního odbavení na letištích a ušetřit až dvě hodiny zbytečného čekání v letištní hale?! Máme patnáct ministrů, kteří podle jednotlivých resortů řídí celý stát.

A prezident do úřadu pěšourem

To je jako chtít po prezidentovi, aby jezdil do práce metrem nebo autobusem, protože přece strašně moc utratí při cestování v limuzíně s policejním doprovodem! Že vám to zní šíleně? No jistě, a totéž je to v případě člena vlády. Úkolem ministra je odpovědně a naplno řídit svůj úřad a neztrácet drahocenný čas, kterého se mu beztak nedostává. Proč tohle nikoho po přečtení štvaného článku v LN nenapadlo? Kvůli šílené lidské závisti? Nebo se pouze lidé nechali obelhat záměrně zmanipulovaným textem?

Mediální žumpa se rozjela

Mimochodem, ministr má z titulu své funkce nárok na vládní speciál, kterého Šlechtová na MMR nevyužívala. Místo toho létala normálně linkou v economy třídě stejně jako běžní lidé, žádná luxusní bussines class. Prostě šlo o čas. Já vím, je snadné nechat se unést mediální vlnou (v tomto případě vlnou špíny), uvěřit tomu a v hospodě si pak zanadávat. Masaryk říkal, že myšlení bolí. Možná by nebylo od věci, kdybychom příště všichni při čtení každého podobného článku dobrovolně absolvovali dávku bolesti. Pak by nám totiž mohlo dojít třeba to, že na obraně jsou ve hře zakázky za desítky miliard korun.

Trestní zodpovědnost

A Šlechtová zjevně není žádná figurka, která podepíše všechno, jak by si někteří přáli. Naopak. Od nástupu se začala podle veřejných vyjádření na všechno ptát, zadala audity a nechala právníky zkoumat připravené smlouvy. Ono totiž, pokud něco za miliardy jako ministr podepíšete, pak se ukáže, že to bylo pro stát nevýhodné, zavřou vás. Je proto opatrnost a snaha udělat vše výhodně pro stát odsouzeníhodná? Těžko. Přesně naopak. Takže příště prosím přemýšlejme.

A vám paní ministryně, kdybyste tuhle mou snahu a zformulování několika myšlenek náhodou četla, přeji pevné nervy. Nedejte se a nepodléhejte mylnému dojmu, že jsou normální lidé proti vám. Nejsou. Akorát nemají moc odvahy nahlas promluvit.

Reakce redakce

Holt Lidovky si v kauze „Šlechtová si létá v luxusu" zahrály na notu lakotných příležitostných turistů, kteří ve své zavilosti jako největší výhru a pokoření světových mocností berou, když přes kontrolu propašují nepozorovaně tatranku. Nejlépe zastrčenou v konečníku. Ovšem idealizovat si Karlu Šlechtovou, jak to udělal pan Havlíček, k tomu mám doposud daleko. Rambovi to na věnci rozhodně slušelo. I ratlík má nárok na hezkou vzpomínkovou fotku. Místo pro rozčilení nastane, až Karla Šlechtová svého Ramba navrhne na vojenské vyznamenání. To už si možná všimnu, že se něco děje. Do té doby richtig. 

Reakce redakce je vždy rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam budeme dávat zpočátku pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace