Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andreji Babiši, tlučete svou ženu? Komentář Štěpána Chába

komentář 18.05.2018
Andreji Babiši, tlučete svou ženu? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tak ty už to nepij, Andreji, ani ředěný

Andrej Babiš se rozhodl, že podepíše jménem republiky Istambulskou úmluvu, která bude do našeho právního systému zavádět to, co už v něm dávno je. Tedy účinnou ochranu před násilím na ženách. Svým podpisem nás ovšem neuvrhne pouze do toho, co plnit vlastně nemusíme, protože už to dávno plníme, ale do toho, že nad republikou roztáhne křídla sup mezinárodní ženské lobby, která bude vysávat státní kasu, dá neziskovým organizacím další pravomoci a zavede v republice sociální experiment, proti němuž je inkluze skutečně jen brnkačka. Co Istambulská úmluva řeší?

Velké téma, znásilňování – je to šeredný zločin, odsouzeníhodný a hlavně, v naší republice je na něj paragraf. Znásilnění se nebagatelizuje, tresty padají adekvátní. Proč tedy přijímat úmluvu, která jen říká to, co zde platí už dlouhá desetiletí? Snad možná kvůli vlně znásilňování, která přišla s vlnou imigrační. Ale přesto, tady jsou zákony, které trestají vynucené obcování.

Domácí násilí

Domácí násilí – šeredný zločin, odsouzeníhodný a hlavně, v naší republice je na něj paragraf. Proč tedy podepisovat? Ač zpočátku policisté domácí násilí bagatelizovali, už nebagatelizují. Ale hezky zostra jednají. Žena tak má možnost ochrany před násilníkem. Má. To, že někteří z mužů jsou násilníci a tyrani nedělá všeobecně z mužů tyrany a násilníky. Já svou paní ještě nebacil. V plánu to nemám. Přesto na mě padne Istambulská úmluva.

Rovnoprávnost

Zrovnoprávnění žen? Víte, moji milí zlatí, my to máme v Listině základních práv a svobod. Máme to dokonce v listině, která je nad zákony. Proč tedy přijímat Istambulskou úmluvu? Má šéfredaktorka je žena. Dokud jsem nečetl Istambulskou úmluvu, ani mě nenapadlo, že bych se měl cítit poníženě. Istambulská úmluva mi přímo říká, že jsem zlý muž, který nectí práva žen, je vůči nim násilný, pohrdá jimi, vyvyšuje se nad ně. A být jejich podřízený? To je na smyčku. A ač mi něco podobného Istambulská úmluva vkládá do úst, já to z nich nevypustím. Protože moje šéfová je prostě tam, kde má být, protože v tom je dobrá. Konec.

Ochranné mechanismy

Istambulská úmluva chce zavést ochranné mechanismy proti násilí na ženách. Jak? Převýchovou ve školách a školkách, mazáním rozdílů mezi pohlavími a hlavně, bezhlavou genderovou podporou pro ženy. Promiňte, ale takhle to fungovat nebude. Istambulská úmluva tak padne hlavně na děti, kterým se budou násilím vnucovat jiné role, než které jsou jim vlastní. Hlavně potlačte svou přirozenost – násilí na dětech se bude řešit kdy a v jaké úmluvě? Protože Istambulská úmluva zavádí celospolečenské násilí právě na dětech. Ouha. Pepíček prostě nesmí být Pepíček, protože když je Pepíčkem, operuje se tu s potenciálním násilníkem a tyranem. No tak ho zdeformujeme. To je nápad na Nobelovku, dámy a… dámy.

Peníze na provoz cirkusu

A pak tu máme vlastně nejdůležitější složku úmluvy. Nucená podpora ženské lobby a neziskovým organizacím zabývajícím se ženskou otázkou. Lití peněz do spolků, které se snaží o pozitivní diskriminaci, o čůrání vestoje (pro ženy) a čůrání vsedě (pro muže), o prosazování kvót do vedoucích míst (inkluze v podnicích a státních službách, jo, jo, prostě jsem si musel kousnout) a tak podobně.

Ilustrační situace několik let po přijetí Istambulské úmluvy

Božen Novák (žena) na agitační povinné schůzce ženského výboru pro potírání vousů v populaci: „Chtěla bych porodit dítě a starat se o něj.“

Agitační komisař rozdurděný (žena): „Máš své úkoly, Božene, musíš budovat naši říši, naše pravidla, nesmíš podléhat svým pudům, podléhat svodům minulosti. Prosím, poroď, ale starat se o dítě? Předávat mu tím stereotypní vzory, kde žena je ta u plotny, ta, která se stará? To v žádném případě. Dítě dáme na převýchovu do ústavu bezpohlavního řízení společnosti.“

Božen Novák plačtivý: „Když já bych...“

Agitační komisař: „Ty máš povinnost mít právo na kariéru, nikdo tě nesmí držet doma.“

Božen Novák: „Já bych radši právo na dítě, o které bych se mohla s láskou starat, radši bych byla doma s dítětem, než s kariérou někde venku...“

Expertní skupina GREVIO

Vznikla expertní skupina, která dohlíží na plnění genderově správné politiky. Působí na mezinárodní úrovni a kafrá vlastně do všeho. A jak uvádí na svém blogu Tomáš Zdechovský, na prvním místě je pro tuto expertní skupinu hlavně gender. Žádná prevence, ochrana, dodržování zákonů a jejich zpřísňování stran násilí. Prim hraje pavěda jménem ženský gender. A zásadním poznatkem je, že expertní skupinu vede 10 žen. Do vedení se tak nedostal ani jeden muž. Toliko rovnoprávnost. Zajímavá je v tomto ohledu část z úmluvy: „GREVIO se bude skládat z nejméně 10 a nejvíce 15 členů disponujícíh širokou škálou odborností a zastupujících obě pohlaví...“

Pro koho je úmluva?

Země Evropské unie nemají, tedy alespoň původní obyvatelstvo, výrazné problémy s legislativou zaštiťující práva pro všechny rovným dílem, ve všech zemích EU je znásilnění i domácí násilí ošetřeno paragrafy. Násilí není bagatelizováno, naopak, je trestáno a účinně a aktivně stíháno. Takže Istambulská úmluva chce nosit dříví do lesa. Jinak to říct nejde. Na druhou stranu má úmluva svou platnost v zemích, kde se na ženu hledí jako na majetek, kde jsou ženy v rámci tradice mrzačeny, kde je hodnota ženy mizivá, její výpověď u soudu poloviční. Tam, v muslimských zemích, je její místo. Ale…

Ale tam se s nějakou expertní skupinou GREVIO párat nebudou, že jo. Tam nepůjde dělat sociální experimenty s celou společností. Tady ano. A ještě si za to budeme, podle notiček Istambulské úmluvy, muset platit horentní částky. Ten Babiš, na všechno řekne – jasně, to uděláme, to půjde, to zaplatíme, to podepíšeme, to zvládneme – Kristova hnáto, vždyť ten člověk už vykazuje známky nepříčetnosti. Seberte mu pravomoc, nebo ten paskvil ratifikuje… a on jej ratifikuje, protože… proč ne, že jo. Bůh ví, kde on bere notičky, protože takový paskvil příčetný člověk podepsat nemůže.

Lahůdka nakonec

Stýská se vám po prvomájových průvodech? Nemusí. Brzy začnou nové. Lepší, zářivější a obdobně nepovinně povinné. Viz jeden odstaveček z úmluvy: „Strany zajistí na všech úrovních uznání, povzbuzení a podporu práci relevantních nevládních organizací a občanské společnosti, aktivně se podílejících na potírání násilí vůči ženám a naváže s těmito organizacemi efektivní spolupráci.“ No, není to báječné?

 

Vložil: Štěpán Cháb