Očkování zvířat může zabránit hned několika onemocněním i u lidí, říká přední zvěrolékař
15.05.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Ilustrační obrázek
Nemoci domácích mazlíčků, kterým lze předcházet očkováním, stále představují enormní riziko i pro zdraví člověka. Například vzteklina představuje smrtelnou hrozbu až pro polovinu světové populace. Vzhledem k tomu, že lidé své psy považují za členy rodiny a sdílejí s nimi svůj domov, význam vakcinace je větší než kdy dříve.
Veterináři zabývající se péčí o malá zvířata sehrávají v životech majitelů zvířat zvláštní roli: jelikož své domácí mazlíčky většinou považujeme za členy rodiny, s nimiž bychom rádi ve zdraví strávili mnoho šťastných let, spoléháme se na pomoc a rady veterinářů. Jedním z hlavních úkolů veterinářů tudíž není léčba, ale prevence. Jednou z nejúčinnějších metod prevence je například očkování. Ta jsou k dispozici proti řadě onemocnění. Na jeho význam upozornila i Světová zdravotnická organizace (WHO) při příležitosti Světového týdne očkování, jehož letošní ročník měl za cíl vymýtit předsudky spojené s vakcinací. To je vynikající příležitost trochu více si promluvit o tomto tématu.
Účinné očkování: nejen pro člověka
„I když Světový týden očkování klade důraz na význam očkování u lidí, měl by pro nás být také připomínkou důležitosti vakcín pro zdraví zvířat. Je třeba si uvědomit, že očkování zvířat může zabránit hned několika onemocněním. Veterinářů bychom se proto měli ptát, kterým chorobám konkrétně můžeme předcházet. Některá z těchto onemocnění jsou nebezpečná i pro lidi: zoonózy jsou infekční nemoci zvířat, které se mohou přenášet na člověka. Tyto choroby pro nás mohou být mimořádně nebezpečné a některé z nich, např. leptospiróza, jsou dokonce smrtelné. Tomuto riziku můžeme předcházet pomocí vakcín,“ řekl Dr. Michal Ceregrzyn, odborník společnosti MSD Animal Health, přední farmaceutické firmy zabývající se zvířecí medicínou.
Ohrožení poloviny populace
Jednou z nejznámějších zoonóz je vzteklina, která významně ohrožuje přibližně polovinu světové populace. Z toho důvodu si Světová zdravotnická organice (WHO), Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) daly za cíl do roku 2030 zcela eliminovat smrtelné případy vztekliny u lidí v důsledku přenosu infekce od psů. Tohoto cíle je možné dosáhnout pouze díky plánovanému a efektivně organizovanému vakcinačnímu programu. V České republice je proto vakcinace proti vzteklině ze zákona povinná a majitelé, kteří svého psa nenechají naočkovat, mohou být pokutováni.
Mezinárodní den vodicích psů
Jedním z nejsilnějších pout mezi člověkem a psem je vztah mezi osobami s vadou zraku a jejich vodicími psy. „Při příležitosti Mezinárodního dne vodicích psů, který připadl na konec dubna, cítím jako veterinář povinnost zdůraznit důležitost zdravotního stavu vodicích psů, kteří pro kvalitu života osob s vadou zraku dělají strašně moc. V tomto případě je skutečně důležité poskytnout psům všechny nezbytné vakcíny, neboť jejich majitelé se na pomoc vodicích psů spoléhají celoživotně.
Jsou se svými psy v každodenním kontaktu, což by bez preventivního očkování mohlo znamenat riziko přenosu závažných infekcí. Naším cílem je proto zajistit, aby vodicí psi v naší zemi byli co nejzdravější. V České republice společnost MSD Animal Health proto podporuje vodící psi tím, že výcvikovým centrům nabízí zdarma vakcíny a antiparazitární přípravky,“ dodal Dr. Michal Ceregrzyn.
Vložil: Štěpán Cháb