Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec velké iluze. Tajemný Šuman odhalen; na lavičce u krchova. Zeman spasen hlasováním u piva... Přečetli jsme

15.05.2018
Konec velké iluze. Tajemný Šuman odhalen; na lavičce u krchova. Zeman spasen hlasováním u piva... Přečetli jsme

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Andrej Babiš; ilustrační fotomontáž

A nestačili se divit… Není to tak dávno, co twitterový účet s názvem Július Šuman (účet, o kterém se pravidelně psalo jako o ´záhadném´, či ´tajemném´, se jmenoval po důstojníkovi StB, jenž měl řídit mladého Babiše alias Bureše) parádně zatápěl trestně stíhanému premiérovi v demisi Babišovi z ANO. Právě na tomto twitterovém účtu se objevily slavné nahrávky, kde Andrej Babiš mluvil o svých bývalých kolezích z vlády tak sprostě, že by se možná červenaly i dámy pracující ve vykřičeném domě. Serveru Aktuálně.cz se podařilo zjistit, kdo za tímto účtem zřejmě stál. Zveřejněné informace nejspíš mnohé lidi překvapí. Velmi mírně řečeno. Překvapily i nás.

Na twitterovém účtu Julia Šumana se objevilo několik nahrávek. Andrej Babiš na nich prozrazoval, „na koho naši lidé zaklekli“, co si myslí o své někdejší kolegyni v koaliční vládě Michaele Marksové a tak podobně. Když se novináři ptali Babiše, zda na nahrávkách opravdu mluví on, Babiš se bránil, že ony nahrávky neslyšel, a odmítal se k nim vyjadřovat. „Je to kampaň, je to kampaň, je to kampaň,“ opakoval stále dokola.

Účet spravoval i Marek Přibil

Ukazuje se, že jedním z lidí, kteří Šumanův twitterový účet spravovali, byl také někdejší novinář MF Dnes Marek Přibil, který kvůli účtu přišel o práci. Zde, pokud se vám právě lehce zatmělo před očima, ocitujeme přesně: „Konspirační účet, který zveřejňoval tajně pořízené nahrávky nynějšího premiéra v demisi, ovládalo několik lidí včetně novináře Marka Přibila, který kvůli Šumanovi přišel o práci v deníku MF Dnes,“ stojí v perexu článku na Aktuálně.cz, jehož autorem je Jakub Zelenka a vyšel v pondělí časně ráno.

„Profil založil v listopadu 2016 zhruba čtyřicetiletý muž, který se představuje jako Jan Zástřešek a tvrdí o sobě, že je hacker. I když redakce jeho identitu nedokáže s jistotou ověřit, v živnostenském rejstříku skutečně existuje člověk stejného jména a věku, který měl do roku 2008 oprávnění podnikat v oblasti poskytování softwaru či v IT poradenství,“ napsal server. Opět, je to takový maglajz, že budeme raději dále citovat: „I když stále není jasné, kdo tyto materiály na profilu zveřejňoval, Aktuálně.cz ve spolupráci s týdeníkem Respekt identifikovalo některé lidi, kteří k účtu měli přístup,“ stojí v článku a pak bez vysvětlení, jak na dotyčného Zástěrka přišli následuje uvedený text.

Hacker prý ztratil kontrolu (?)

Zástřešek však odmítá, že by zveřejňoval materiály poškozující Babiše. Nad profilem prý ztratil kontrolu asi tak před rokem, tedy v době, kdy na veřejnost vypluly kompromitující nahrávky. „Nejsem vůbec důležitý. Jsem ta nejmenší ryba v celém tom soukolí,“ uvedl prý Zástřešek. V článku se píše, že se Zástřešek „také snažil budit dojem, že disponuje jinými kompromitujícími dokumenty. To, že účet @SkupinaSuman skutečně ovládá, byl Aktuálně.cz schopen loni v říjnu přesvědčivě ověřit.“

Útočníci podle Zástřeška, o němž server tvrdí, že si s reportérem Aktuálně.cz vyměňoval vzkazy řadu měsíců skrze šifrovaný kanál (tehdy se usilovně po majiteli účtu pátralo a Babiš chodil na výslechy do sněmovny), měli IP adresu 89.177.186.233 (číslo identifikující počítač na Internetu). „O té se nedá zjistit nic výjimečného kromě poskytovatele připojení a registrace v Praze. Proč však údajný hacker Zástřešek účet nezískal zpět dřív, nedokáže vysvětlit,“ stojí v článku. 

Ad oni ´útočníci´, které jsme si dosud představovali jako neohrožené, IT geniální investigativce, již z čirého idealismu bojují, a úspěšně, nutno dodat, proti zloduchu Babišovi: „Ve svých zprávách hacker psal o ´Šumanech´, tedy skupině lidí, kteří podle něj za zveřejňováním materiálů proti Babišovi stáli,“ píše Zelenka. 

´Šumani´ to střelili za pár desítek tisíc?

Server dále spekuluje, že se Zástřešek mohl pokusit učet prodat a možná se mu to nakonec podařilo. Měl ho koupit právě novinář Přibil, který se s Babišem na sestříhaných nahrávkách domlouval, jaké dehonestující články a kdy by bylo dobré vydat. Články o problémech spojených s ČSSD, tehdejším koaličním partnerem Andreje Babiše. „Část peněz mi půjčil kamarád Stanislav Hájek, půlku jsem dal já. Dostal jsem přístupová hesla včetně SIM karty a hesla jsem změnil,“ popsal Přibil. Opět se uchylme k citování, abychom v této zamotané historii něco nepopletli: „Byl to právě Přibil, kdo tehdy účet ovládl a nahrávky a další příspěvky smazal. Bývalý novinář tvrdí, že za to tehdy Zástřeškovi zaplatil, popsal Aktuálně.cz Přibil. Přesnou částku prozradit nechce, ale mělo se jednat o desítky tisíc korun.

Zástřešek zase tvrdí, že se kontroly účtu vzdal zcela zadarmo, a ne za několik desítek tisíc korun, jak naznačil Přibil. Novinář prý chtěl účet kontrolovat až do říjnových sněmovních voleb. „Zástřešek Přibila kontaktoval pomocí šifrovaného Šumanova e-mailu, pak se setkali i osobně. Poprvé na lavičce u krčského hřbitova. Tam měl Zástřešek podle Přibila říct, že si ho jako hackera najímali zahraniční klienti i rozvědka ÚZSI. Tu podezřívá z pořízení nahrávek i Andrej Babiš, který se k otázkám zaslaným redakcí nechtěl vyjadřovat,“ pokračoval server.

Kdo publikoval ty nesmysly?

Pánové se však dostali do sporu. Přibil tvrdí, že Zástřešek chtěl za účet další peníze, které publicista údajně zaplatil, a Zástřešek stejně nějak převzal kontrolu nad účtem  a začal tam publikovat nesmysly. Zástřešek oponoval, že kontrolu nad účtem zpět převzal proto, že na něm nesmysly publikoval sám Přibil.

Ať už to bylo tak, nebo onak, dnes je twitterový účet Julia Šumana mrtvý. Informace z něj byly smazány. Přejmenoval se na VseznalekZHradu a k dispozici ho má stále Zástřešek, tvrdí Aktuálně.cz. Zbytek článku se věnuje prapodivné postavě Jana Zástřeška, té ´malé rybě ve velkém soukolí´, jak prý o sobě sám tvrdí. Zástřešek prý i po volbách chtěl budit dojem, že jistými diskreditačními materiály disponuje. 

„Počátkem letošního roku rozesílal novinářům a dalším lidem zprávy o politických cílech a sbírání diskreditačních materiálů. ´V únoru je sjezd ČSSD. Chovanec chce zase vnitro. Materiál je nádherný, na hodně článků, teď to jen musí někdo zafinancovat, tak sháníme donátora,´ psal letos v lednu před důležitým sjezdem, kde se řešil osud ČSSD a probíhala i jednání o možné budoucí vládě. Před prezidentskou volbou zase zakladatel účtu tvrdil, že má přístup ke zdravotní kartě prezidenta Miloše Zemana. Žádný hmatatelný důkaz ale nikdy nepředložil. ´U piva mě přehlasovali, být na mně, jde to ven,´ zdůvodňoval,“ jak napsalo Aktuálně.cz. 

+

Ač se tomu obtížně věří, Aktuálně.cz je asi na správné stopě. Redaktor, který se Zástřeškem komunikoval, je buď IT slušně znalý, nebo mu někdo takový pomohl, ale vypadá to hodnověrně. Dovolte ještě jeden, toto dokazující citát: „I když Zástřešek tvrdí, že s publikací protibabišovských materiálů nemá nic společného, byl to on, kdo ovládal šifrovanou adresu , kam měli lidé posílat své tipy a materiály ke zveřejnění přes účet Skupiny Šuman. Muž přes tento e-mail komunikoval s reportérem Aktuálně.cz a sjednal si přes něj minimálně jednu schůzku s jiným novinářem.“ Co se daru / prodeje týče, no, spíše toho prodeje, že, opět tomu leccos nasvědčuje. Třeba to, že 2. 8. 2017 všechny příspěvky z tohoto účtu nečekaně zmizely a v říjnu se na profilu začaly objevovat zmatené vzkazy, které ironicky opěvovaly novináře Přibila. Toho mezitím MF Dnes vyrazila, za pár měsíců se uchytil u Tiscali.

-

Konec velké iluze. Šuman ve své době hýbal politikou. A jestliže jsem si jeho tvůrce představovala jako, jak už jsem zmínila, nadupané idealistické a za pravdu bojující husity, nyní to vypadá jako hra tajných služeb a trochu prostoduchých hackerů (Zástřešek) a novinářů (Přibil) s nečekaně komickými prvky, jako je schůzka u hřbitova a hlášky a la ´přehlasovali mě u piva´. Chjo. Ale pozor. To vůbec neznamená, že díky tomuto odhalení je Andrej Babiš náhle čistý jako padlý sníh. To teda fakt není. Znamená to jen, že konkrétně tito jeho protivníci jsou také od mouru až za ušima.

 

Vložil: Anička Vančová