Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opilost mocí je škaredá nemoc. Političtí dinosauři na odchodnou kopou, ale... Přečetli jsme

14.05.2018
Opilost mocí je škaredá nemoc. Političtí dinosauři na odchodnou kopou, ale... Přečetli jsme

Foto: DVTV Apel / repro

Popisek: Jan Ruml mluvící kázající

Jan Ruml se znovu pokusil procpat po vrcholové politiky, tentokrát přes Piráty. Pavel P. Kopecký pro Reflex zkonstatoval, že Piráti jsou politickým experimentem s anarchistickým nádechem. Taková alternativa alternativy. A hlavně protest proti stranám „nepolitické politiky“ Andreje Babiše. A právě do takové strany se snažil dostat Jan Ruml.

„Tuhle mě proto drobet vyděsila informace o seriózně laděném projektu (západočeských) Pirátů nominovat do Senátu PČR Jana Rumla. Aktéra divokých devadesátých let, která spoluformoval z postu ministra vnitra za Klausovu ODS,“ píše Pavel P. Kopecký a dodává, že Ruml si velmi brzy našel také cestu k sudetskému aktivistovi Berndovi Posseltovi, který setrvale zpochybňuje poválečný vývoj a celistvost naší republiky.

Trapná snaha zůstat u koryta

Podle Kopeckého je v pořádku, že se Ruml cítí Pirátem. Však k tomu nemá daleko. Ale ta trapná, jak tvrdí Kopecký, snaha zůstat u koryta, je pro Rumla ostudná. A připomíná Rumlovo angažmá u zelených, u liberálů, u konzervativců i jeho snahu rozbít vládu, čas si dosaďte sami, pokusů bylo víc.

Opilí mocí

„Opilost mocí je škaredá nemoc. V „devadesátkách“, kdy prý společensky unavená stranická věrchuška zapisovala do kolonek co nejabsurdnější falešné sponzory, vypukla úplná vlna politického alkoholismu,“ píše k tomu Kopecký a neváhá připomenout podobné „ikony“, které se doposud, i přes své hříchy, kterými rozkopali dno naší republikové lodě a vystavěli nám tak přímou cestu směr pod hladinu, snaží prodávat jako vzor vší ctnosti. Nebo mravní vzory, jak je pojmenoval Kopecký v Reflexu.

Pirátské referendum

Ale nominaci navrhli pouze západočeští Piráti. Při vnitrostátním hlasování dostal Jan Ruml od Pirátů červenou kartu a šel ke dnu. A možná právě pro Jana Rumla nastal čas, aby poslechl svou tehdejší „vzpouru“, jejímž prostřednictvím chtěl, už zase, shodit vládu. Tu si pojmenoval Děkujeme, odejděte. Pavel P. Kopecký končí svůj text prozaicky vzkazem samotnému Rumlovi: „Děkujeme, (jednou provždy) odejděte!“

Zahradil někdy pěkně trefně

Jan Zahradil za ODS neodolal a také si do Rumlovy nové životní kapitoly (politicky snad už závěrečné) s gustem kopl: „Tento bývalý politik ODS z 90.let dělal posledních 20 let vše pro to, aby ho právě s klausovými ´devadesátkami´ nikdo nespojoval. Sarajevským atentátem pomohl sestřelit Klause a jeho vládu (btw jedna z největších prasáren, co jsem za 25 let v politice zažil - a že jich pár bylo). Pak léta aktivně šířil drby o neexistujícím švýcarském kontě ODS, jako důkaz všudypřítomné tehdejší korupce (v tom si ostatně může plácnout s Babišem). Angažoval se pouze v partajích, jejichž programem byla totální negace ´devadesátek´ - senátor za US, pak Zelení, teď pokus o Piráty. No a ti mu tedˇ po tom všem řekli, že nic, protože je pro ně pořád ještě moc ´devadesátkovej. Holt kdo čím zachází´, napsal Jan Zahradil na svém Facebooku.

+

Komický pokus Jana Rumla o návrat do vysoké politiky velmi elegantně uťali Piráti. Předpisovou ukázkou přímé demokracie vzkázali Rumlovi, že návrat politických dinosaurů se začíná omezovat na co nejmenší míru. Prostě krmení pro dinosaury došlo. Nazdar, výběh se zavírá, už není na co zírat. Zeman si odbude svou prezidentskou pětiletku. Kalousek se příště snad už do parlamentu neprokouše. A těch pár zbývajících postupně odpadne. Devadesátky byly dobré období. Pro těch několik málo. Zbytek z toho dře hubu v blátě dodnes. A je jich stále víc a víc.

-

Pirátské referendum bylo příkladné. Je škoda, že Babišova alternativa za ním tak pokulhává. U Pirátů se ukázalo, že většinové hlasování není na škodu. Právě naopak, ukazuje, že dopředu se dá jít i přes výběh s prasaty a zároveň ta prasata nenabrat s sebou a nechat si jimi kazit den… noc, týden, měsíc, rok, celý život. Jde to. Pirátům ano. Teď kdy se dojde k tomu, aby to šlo také napříč politickými stranami i společností?

Vložil: Štěpán Cháb