Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nalíčila se, byť střídmě, a do vlasů vetkla indiánská pera. Ester toho moc nenamluví, zato se o válce se svazem rozpovídal...

10.05.2018
Nalíčila se, byť střídmě, a do vlasů vetkla indiánská pera. Ester toho moc nenamluví, zato se o válce se svazem rozpovídal...

Foto: TV Prima

Popisek: Ester Ledecká u Krause

... její táta, zpěvák a skladatel Janek Ledecký. Naše zlatá holka Ester Ledecká je v Show Jana Krause jako doma. Tentokrát zde ovšem seděla coby dvojnásobná zlatá olympijská medailistka. A je pravda, že toho pořád moc nenamluví. Takže hovořil i její support, Ondřej Bank, a nemůžeme vynechat ani spory, které aktuálně probíhají s dost přidrzlým Lyžařským svazem. O těch se u Krause nemluvilo, zato o nich napsal deník Sport, čehož se chytila TN.cz a válka se rozhořela naplno.

Ester pro nás vybojovala dvě zlata ze dvou disciplín. Dechberoucí bylo první zlato ze sjezdu, když Ester nemohla po dojezdu ani uvěřit, že je první a místo, aby se radovala, rozhlížela se zmateně kolem sebe. Jak potom připomněl Jan Kraus, na následné tiskové konferenci se Ester dokonce objevila v lyžařských brýlích, za které se perfektně skryla. Ester vysvětlila, proč tento doplněk vlastně zvolila: „Nebyla jsem namalovaná a ani jsem nepočítala s tím, že půjdu na tiskovku. Mně to malování nejde tak rychle,“ uvedla Janu Krausovi a přidala ještě jednu výhodu takového maskování: „Nikdo neví, kam se koukáte.“ 

Ráda by stihla obojí

Ester Ledecká byla úspěšná jak ve sjezdovém lyžování, tak na snowboardu, příští rok má ale smůlu -  mistrovství  světa v obou disciplínách se jede totiž  současně: „Ještě se přesně neví, jestli se snowboard pojede v tu dobu, kdy je napsaný. Je možné, že to trochu posunout. Pokud to půjde, půjdu obě,“ konstatovala Ester v Show Jana Krause. Ester už pošilhává po dalším sportu, windsurfingu: „V létě mám volno.“ 

S Ondřejem Bankem v zádech

Ester tvrdě maká, ale sama přiznává, že je pro ni velmi důležitý rozsáhlý realizační tým: „Mám jich hrozně moc, Olsena, Kupku, Thomase, Ondru, Robbieho, Sigiho, to je můj tým,“ vypočítala Ester. S ní přišel do pořadu také Ondřej Bank, který je i se svým bratrem Tomasem členem tohoto týmu: „Tomas je šéf, já jsem asistent. Já řeším věci ohledně lyžování. Brácha řeší víc organizaci, já nejsem na všech závodech a trénincích, když jsem tam, řeším hlavně taktiku a stopu.“ Ondřej nedávno skončil s aktivní kariérou a nyní si zvyká, že se na závodech objevuje jako trenér: „Já tam můžu jít  dřív, než jsem mohl jako závodník, snažím se to tam projet několikrát. Správně bychom to neměli jet, ale spíš si to prohlížet. To dělá brácha. Já počkám, až všichni odejdou a pak si to sjedu. Ještě to natáčím na kameru, aby to mohla vidět. Den dopředu si řekneme nějaké věci a ví aspoň trochu, jak ta trať vypadá,“ vyprávěl Ondra Bank.

 

Ester s Ondřejem 

O sebe se nebál, o Ester ano

Ester si ale na odpočinek příliš nepotrpí: „Teď mám 14 dnů volno, pak budu mít dva měsíce. Pak bude letní příprava, kdy se soustředím na kondičku.“ Ester miluje zimu, ale nikoliv ve městě: „Když sem přijedu, tak to tady úplně nesnáším. Jsem tady tak tři dny za celou sezónu. Jenom přijedu, vybalím tašky, zase zabalím a jedu. Ta zima tady je hrozně nepříjemná, člověk neví, co si má na sebe vzít,“ postěžovala si Janu Krausovi. 

S Ondřejem Bankem utvořila sehraný tým, Ondra je proslulý mnoha hrozivými pády, paradoxně se prý bojí až teď o Ester: „Teď už se bojím. Když jsem byl letos na prvním závodě, tak jsem měl takový podivný stav, kdy jsem se bál. Když Ester dojela, tak jsem měl úplně rodičovský strach. Když teď už vidím, jak na tom stojí a jak jí to jde, tak už strach nemám.“ 

Táta Janek Ledecký ve varu 

Ester totiž vydělává miliony, sama z nich ale ještě neviděla ani korunu. Úspěšně propaguje Česko v zahraničí, ale komunikace doma vázne. Tak by se dala popsat aktuální situace Ester Ledecké. Lyžařský svaz jí stále dluží peníze za olympijské medaile, zároveň ale po lyžařce požaduje reklamní prostor na kombinéze. Otec Ester, skladatel a hudebník Janek Ledecký, je pořádně rozzlobený. Proč svaz ještě Ledecké nezaplatil? Celý spor se týká reklamního prostoru na závodní kombinéze Ledecké. Jak informoval deník Sport, nové vedení úseku alpského lyžování chce aktuální úspěch dvojnásobné olympijské vítězky využít k zisku prostředků na provoz. „Jde nám o dohodu a nějakou podporu. Princip je takový, že potřebujeme podporu na mladé. Musí tam být nějaká solidarita,“ řekl pro deník Sport šéf úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek. 

Poněkud problematicky se ve světle tohoto výroku jeví dosavadní tréninkové zázemí Ledecké. Ta totiž v minulosti většinu financí na sportovní přípravu čerpala z rodinné pokladny. Zpěvák Janek Ledecký v jednom rozhovoru celkové náklady na kariéru Ester vyčíslil na 12 milionů korun. S tím, jak Ledecká v posledních letech obsazuje přední příčky na mezinárodních závodech, získává finanční odměny od pořadatelů závodů. I tyto peníze mnohdy utopí v přípravě, platí z nich například trenéry. 

Vysosat, co to dá? 

A svaz nyní po Ledecké požaduje, aby mu postoupila dvě reklamní plochy na kombinéze, každou o rozměru přibližně padesát centimetrů čtverečních, jde takřka o třetinu marketingově využitelné plochy na sportovním úboru. „Tohle mě nenapadlo v nejdivočejších snech. Svaz v minulosti nebyl schopen zajistit sponzory, takže plochy byly vždy závodníků, ti je vyžívali pro svoje sponzory, aby mohli zajistit svoji závodní činnost. V momentě, kdy se někomu podaří takový úspěch, je za to potrestaný,“ zlobí se Janek Ledecký. 

Podle sportovního manažera Viktora Valty z agentury Sport Invest, která Ledeckou zastupuje, měl svaz každý rok určitou část reklamní plochy na kombinéze k dispozici. Nebyl však schopen ji využít a Ledecká si nakonec sponzory zajišťovala sama. Janek Ledecký navíc potvrdil, že svaz doposud Ledecké neposlal ani 4,7 milionu korun, které jí náleží jako odměna za získané medaile. „Zatím nikdo nedostal ani korunu, ani realizační tým, ani Ester. Je opravdu úplně neuvěřitelné, že v takové situaci svaz přišel s požadavkem, že by Ester měla platit peníze svazu. Vrátili jsme se sakumprásk šest let zpátky do momentu, kdy Ester jezdila žákovskou kategorii a všechno jsme si platili sami. Je to ostuda, hanba a křivda,“ říká naštvaně Ledecký.

 

Táta brání dceru 

Janek Ledecký v době olympiády ostře reagoval i na redaktora Českého rozhlasu Miroslava Bureše, který ve článku s titulkem „Nezáleží mi na vás, vzkazuje Ester Ledecká“ kritizoval údajné nafoukané a uzavřené chování dvojnásobné olympijské vítězky. „Jako novinář jsem od roku 1993 byl opravdu na mnoha velkých sportovních akcích a mohl tam vidět takové borce jako Jan Železný, Jaromír Jágr, Tomáš Dvořák, ale třeba Usain Bolt a další a další, kteří na rozdíl od Ester Ledecké toho ve sportu opravdu hodně dokázali,“ psal v článku Bureš.

Ledecký se ostře ohradil s tím, že jeho dcera před závody potřebuje klid a novináři o této skutečnosti věděli předem. „Tento novinář Bureš, vzhledem k tomu, že je to Čech zaměstnaný ve veřejnoprávním sektoru, tak předpokládám, že bude povýšený, tak to u nás chodí,“ vrátil Burešovi direkt Ledecký.

Vložil: Michaela Špačková