Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veselá mysl, půl zdraví? Český lékař boduje v zahraničí, doma je vysmíván. Prosazuje totiž jiné metody

08.05.2018
Veselá mysl, půl zdraví? Český lékař boduje v zahraničí, doma je vysmíván. Prosazuje totiž jiné metody

Foto: Česká ordinace

Popisek: Jan Šula

Je přinejmenším zvláštní, jakému výsměchu jsou v Česku dobře organizovanou lékařskou a farmaceutickou lobby vystaveni lékaři, kteří prosazují alternativní medicínu či nové léčebné metody. Ačkoliv dosahují nezpochybnitelných výsledků a snaží se pacienty přimět k tomu, aby spoléhali více na sebe než na kvanta léků, jsou jim udělovány různé bludné balvany a na pranýř je staví i jejich kolegové, prosazující dogmata, která jsou již často zastaralá.

Nařčení, že je šarlatánem čelí i doktor Jan Šula, a to přesto, že svoje lékařské vzdělání získal v několika zemích, kromě Čech studoval také ve Švýcarsku, Německu,  Itálii a později v Kanadě a USA. Zde se zaměřil na problematiku autoimunitních chorob. V roce 1993 se vrátil do Evropy a v Anglii a ve Švýcarsku se podílel se na vývoji přírodních preparátů k léčbě nemocí pohybového aparátu. Je členem několika mezinárodních lékařských institucí. Kromě toho působí jako konzultant ve dvanácti zemích. 

Veselá mysl, půl zdraví

Právě skutečnost, že stal světoběžníkem, mu pomohla nasávat odborné informace i praxi od odborníků z mnoha zemí. Společně s dalšími spřízněnými kolegy prosazuje princip, že na každou nemoc již  existuje lék a že se za většinou z nich skrývá  triviální příčina. Je přesvědčen, že mnoho zdravotních potíží se dá vyléčit především radikální změnou stravování a  životního stylu. „Nejde se uzdravit v podmínkách, v nichž nemoc vznikla,“ říká a v této souvislosti upozorňuje na zhoubný vliv stresu, jímž trpí stále více lidí.  Podle něj se často zapomíná na pravidlo, že veselá mysl znamená půl zdraví, což je nejlepší prevence. Je také velkým odpůrcem očkování proti chřipce, připouští ji pouze pro rizikové pacienty, jimž je naočkovaná individuálně připravená vakcína na míru. Imunitu je podle něj nejlepší podpořit přírodními prostředky a bylinami, například česnekem, zázvorem nebo echinaceou. Jeho názory se ale mnoha lékařům a především farmaceutům  nelíbí. Když v televizi Nova uvedl, že očkování může způsobit autismus, ministerstvo zdravotnictví se od tohoto názoru okamžitě distancovalo. 

Cukry a lepek na indexu

A důležité je  také to, co jíme, a tvrdí, že kvalitní jídlo je schopné vyléčit i vážné nemoci. Přiklání se k těm, co doporučují ve stravě výrazně omezit cukry a lepek, protože se stále častěji ukazuje, že kardiovaskulární problémy nezpůsobují tuky a cholesterol, jak se dosud tradovalo, ale právě sacharidy.  Dokazují to již mnohé rozsáhlé studie. Nutné je také opatrně konzumovat ovoce, především kvůli vysokému obsahu fruktózy, která je značnou zátěží pro játra.

 

Myslí si však, že další módní směry, jako jsou např. raw nebo paleo, spíše zavání sektou. „Jakmile něco musíte nebo nesmíte, tak je to špatně,“ řekl v Rozstřelu v televizi iDnes.cz. Ideální strava je podle něj středomořská, tedy hodně zeleniny, ryb a přiměřená konzumace červeného vína. Samozřejmostí je pravidelný pohyb. 

Je to tak

Je příjemným překvapením, že na jeho názory a rady reaguje příznivě řada lidí, kteří popisují své otřesné zážitky z ordinací českých lékařů. „Moje maminka trpěla cukrovkou, hypertenzí a vysokým cholesterolem. Na vše jí doktor předepisoval léky, když si je ráno všechny vzala, udělalo si jí tak zle, že musela hodinu ležet.  Nikdy se nezajímal o to, jak se stravuje a dokonce v nemocnici ji krmili převážně chlebem a těstovinami, což jsou sacharidy s vysokým glykemickým indexem. Já jsem jí nasadila dietu s omezením pečiva a příloh a během půl roku zhubla deset kilo a hodnoty se jí vrátily k normálu,“ popisuje svoje zkušenosti paní Dana.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace