Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jestli je pravda od nynějška ruským zájmem, tak se dobrovolně hlásím za prokremelského trolla. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.05.2018
Jestli je pravda od nynějška ruským zájmem, tak se dobrovolně hlásím za prokremelského trolla.  Komentář Štěpána Chába

Foto: Armáda ČR

Popisek: Chemik; ilustrační foto

V březnu tohoto roku Velká Británie oznámila, že Rusko otrávilo agenta Skripala a jeho dceru látkou novičok. Rusko obvinění kategoricky odmítlo a označilo další čtyři země, které by novičok dokázaly produkovat. Mezi nimi i Českou republiku. Strhla se hysterie, Babiš a spol vykázal tři ruské diplomaty. Přičemž Rusko netvrdilo, že máme továrny na výrobu chemických zbraní, ale že máme natolik dobré chemiky a chemický průzkum a znalosti, že by bylo možné u nás novičok vyvinout.

Prezident Miloš Zeman se k hysterickým výlevům politiků nepřidal. Naopak, zadal tajným službám příkaz, informaci prověřit. Ve čtvrtek 3. května pak v televizi Barrandov potvrdil slova ruské strany. Látky ze skupiny novičok u nás vyrábět jde. Naposledy výroba proběhla v listopadu minulého roku. Výroba několika mikrogramů určená pro výzkum, která byla následně, po ukončení testů, zničena. Zeman neřekl, že vyrábíme ve velkém chemické zbraně. Jeho slova potvrdil už březnu i ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář, který řekl pro Českou televizi: „Otravné látky se v České republice vyrábějí výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností. Pokud se vůbec nějaké připraví, tak pouze v malém množství v řádu gramů.“

Hysterie číslo dvě

Theresa Mayová, britská šéfová, totiž po zkolabování obou Skripalů přišla v vyhlášením, že látka, kterou RUSOVÉ použili na otravu agenta a jeho dcery, mohla být vyvinuta jen v RUSKU. A to i přesto, že s látkami novičok pracovala i britská vojenská chemická laboratoř Port Down, nedaleko níž zkolabovali Skripalovi. A není to nic proti ničemu. Pokud se totiž má zkoumat obrana proti něčemu, musí se to něco mít, aby šly zkoumat reakce. Na stejném, doufejme, principu pracovaly pak chemické laboratoře v České republice, na Slovensku, ve Švédsku nebo v USA. Zkoumaly, aby mohly objevit protilátku.

Babiš se v březnu proti „obvinění“ Ruska velmi tvrdě postavil. Postavil se proti němu i Martin Stropnický. Hujersky a solidárně naskočili na lživou bárku britské šéfové a vykázali tři ruské diplomaty a přiložili tak polínko do nové studené války, která se vede manipulací, propagandou a lží. A teď? Visí na stránkách Ministerstva obrany prohlášení, které slova Miloše Zemana potvrzují. Ano, novičok umíme vyrobit. Fíha, Rusko a ani Zeman nic jiného neříkali. V rámci NATO se vykreslujeme jako odborníci na chemické zbraně. Není možné, aby čeští chemičtí odborníci, které berou vážně v celé NATO, nevěděli jak vyrobit látky z rodiny novičok.

Budeme se stydět za solidaritu s lháři?

A tak bychom se teď měli dočkat toho, že deprivanti, kteří naskočili na vlnu falešné solidarity s Velkou Británií, stáhnou ocasy a půjdou si lízat rány někam do koutku. A ono ne. Najíždí se na slova vlastizrada, kremelský šváb a podobné. Proč? Pravda snad není důležitá? Zeman neprohlásil, že novičok vyrábíme pro užití v terénu, jen potvrdil tvrzení ruské strany, které se zcela očividně zakládalo na pravdě. Rusové ve svých četných prohlášeních také netvrdili, že otravná látka, která byla použita na Skripali, byla vyvinuta v České republice. Prostě se jen ohrazovali proti britskému obvinění, že látku mohli vyvinout jen Rusové. A lež Theresy Mayové tím padá. Padá tím i pokrytecká solidarita mnohých zemí, které se k Británii připojily.

Komická vsuvka

Ahmet Uzumcua je šéfem OPCW, tedy Organizace pro zákaz chemických zbraní, mezinárodní to organizace, která je nejdůležitějším hráčem na poli mediálního boje proti chemickým zbraním. Tak Ahmet Uzumcua řekl v rozhovoru pro New York Times, že pro otravu Skripalových bylo použito 50 až 100 gramů otravné látky z rodiny novičok. Přičemž pro otravu novičokem stačí 10 miligramů a smrt přijde zaručeně do dvou minut. Bez možnosti záchrany. Stačí tedy 0,01 gramu otravné látky novičok, aby člověk do dvou minut zaručeně zaklepal bačkorami. Na Skripalovy byl podle Ahmeta Uzumcua ovšem použit novičok v množství 10 000 krát větším, než je uvedená hodnota. Přičemž takové množství by bylo schopné zabít všechny obyvatele města, kde k otravě Skripalových došlo. A výsledek? Skripal i jeho dcera žijí. Celá ta situace nemůže být víc směšná.

Pokrytecký Martin Fendrych a jeho manipulace

Martin Fendrych píše ve svém komentáři pro Bakalovo Aktuálně: „Zeman zradil svoji vlast, jedná v zájmu Ruska, je pátou kolonou Moskvy v Praze.“ A to chce sakra silný žaludek a zoufalý nedostatek informací. Snad až informační slepotu a dokonalý odpor k pídění se po informacích, aby toto mohl člověk napsat.

Dále se Fendrych ptá: „V čem by vystoupení prezidenta Zemana ve věci jedu novičok mohlo České republice pomoci? V ničem, absolutně v ničem, jen nám škodí.“ A jeho odpověď je hloupá, hrozně hloupá. Fendrych tak přistupuje jako novinář a politický komentátor k věci jako manipulativní propagandista, který neustoupí, ani kdyby jej pravda mlátila mezi oči. On prostě bude lhát s Velkou Británií do roztrhání těla.

Jak dál lže Fendrych: „Premiér Babiš řekl, že „Rusko překročilo veškeré meze", když označilo Česko za možnou zemi původu jedu.“ Ač stačí dvě minuty hledání a i takový člověk, jako Fendrych, najde vyjádření ruské strany, kde ovšem nenajde ani stopu po tom, že by Rusko označovalo Českou republiku jako původce jedu.

Ó nikoliv, Zeman nepodpořil ruské zájmy, Zeman prostě řekl pravdu

Dále pokračuje Fendrych na absurdní vlně, kde se staví do role chemika-experta a zpochybňuje typy novičoku… a zase, stačí dvě minuty hledání a zvídavý člověk najde vyjádření skutečného experta podplukovníka Lubomíra Šmehlíka, který na otázku Blesku ´Prezident ještě zmiňoval v souvislosti s novičokem dvě látky, a to A230 a A234. Co ty jsou zač?´ odpověděl: „To jsou deriváty jedné a té samé látky se stejnou účinností a stejnou toxicitou, akorát je, když to řeknu lidově, jinak naroubovaná.“ Stačí, chemik promluvil, Fendrych jen pokračoval v propagandě a lživé estrádě.

Další Fendrychův argument: „Zeman podpořil ruské národní zájmy (rozuměj zájmy Putinovy vlády, nikoli skutečné zájmy Rusů jako takových).“ Ó nikoliv, Zeman nepodpořil ruské zájmy, Zeman prostě řekl pravdu. A pokud je pravda od nynějška ruským zájmem, tak se dobrovolně označuji za prokremelského trolla. Protože lhát se prostě nemá, to nás všechny učili už ve školce. Předpokládám, že i takového Fendrycha.

Kam se Fendrych vydává dál? „Co české národní zájmy? Pomohl Zeman i České republice, jež je zemí EU a NATO a spojencem britského království? Ne, právě naopak. Zeman zpochybnil západní postup (vyhošťování ruských diplomatů)… České zájmy Zeman těžce poškodil. Dělá z nás zrádcovskou zemi, jež zamlžuje vyšetřování otravy Skripalových. Na Západě zpochybnil i české tajné služby, ničí jejich důvěryhodnost.“ Fendrych předpokládá křišťálovou čistotu EU i NATO, předpokládá křišťálovou čistotu i u Velké Británie a je mu tedy jedno, že se v rámci oné čistoty používá jako argument lež a manipulace. A to je na novináře skandální.

A následně Fendrych končí (škoda, že ne s kariérou novináře a komentátora) následovně: „Český občan však spokojen být nemůže. Je zděšen, znechucen a svým vlastním prezidentem zrazen.“ Tak nevím, jsem českým občanem a jsem spokojen, Nejsem zděšen ani znechucen a už vůbec se necítím zrazen vlastním prezidentem. Naopak, vcelku mě děsí politika Velké Británie, znechucují mě manipulující taktiky EU i NATO a cítím se zrazen našimi spojenci, kteří jednají účelově a lživě. To je věc, která by měla děsit i Fendrycha. Ale on nemá dvě minuty na to, aby si ověřil fakta. On má prostě svůj mylný světonázor a ten mu bohatě stačí.

Nové úsloví – lže jako Fendrych?

Fendrychův pamflet jsem si vzal jako ilustrační. Podobných se vyrojilo nepočítaně. A rád bych na závěr upozornil na nebezpečí, které naplňuje sám Fendrych a jemu podobní – kvůli jejich mylnému světonázoru, na který naroubují jakoukoliv absurdní lež, jen aby se jim ten hrad z písku nerozsypal, lidé přestávají věřit novinářům. To Fendrychové vytvářejí onu zdrcující nedůvěru v média. Protože prostě lžou se spojenci, ač ty lži jsou tak strašně jednoduše rozpoznatelné. Profesionalita a profesní čest pana Fendrycha? Nula od nuly pošla.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb