Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když vám nacpou kudlu do žaludku a ještě s ní obrací. Herec byl v tu chvíli v šatně, představení v půli a…

27.04.2018
Když vám nacpou kudlu do žaludku a ještě s ní obrací. Herec byl v tu chvíli v šatně, představení v půli a…

Foto: ČT

Popisek: Josef Dvořák natočil svou 13. komnatu

Herec Josef Dvořák bojoval po padesátce s vážnou chorobou. O tom, že se i on setkal v životě s rakovinou a že v určitou dobu nemohl na jeviště, se mohla veřejnost dozvědět v pořadu ČT 13. komnata. Jako kudla v žaludku, tak popisuje oblíbený komik příšerný okamžik, kdy mu rakovina ucpala zbytek volného průchodu tlustého střeva.

Josef Dvořák byl a je velmi zaměstnaný herec. A to tak, že ho divadlo stálo málem zdraví. To, že má určité problémy se zažíváním, totiž nějakou dobu přecházel, jeho dcera vzpomínala, že se vždy po obědě chvíli chytl stolu. Až jednoho dne jel Josef Dvořák z natáčení na Kladno, kde hrál Revizora. Uprostřed představení, když čekal v šatně, to přišlo: „Najednou to přišlo, jako když vám někdo nacpe kudlu do žaludku a trochu s ní obrací. Tak velká to byla bolest. Nevěděl jsem, co se děje. Pot na čele, klepal jsem se. Vylezl jsem na jeviště, v tomhle stavu jsem nedokázal udělat krok. Začal jsem mluvit, říkal jsem text a tohle trvalo asi tak deset patnáct minut,“ líčí okamžik, kdy věděl, že se děje něco špatného. 

Operovali ho okamžitě

Později prý zjistili, že záchvat vznikl tak, že mu šlupka jablka ucpala zbytek volného průchodu tlustého střeva. „Když jsem přišel na vyšetření, tak jsem poznal na panu doktorovi, že je nějaký malér. On přestal mluvit, já mluvil dál,“ prohlásil ve 13. komnatě Josef Dvořák. V nemocnici si ho už nechali, což v první chvíli Josef Dvořák odmítal: „V pondělí mě nebudete operovat, v pondělí odjíždím do Budějovic a týden tam hraju,“ řekl prý lékaři na to, že následuje okamžitá operace. Josef Dvořák naštěstí poznal, jak moc je situace vážná. Operace dopadla dobře, lékaři nádor celý odstranili včetně 12 centimetrů tlustého střeva a díky následující chemoterapii se už rakovina nevrátila. 

Osmnáctiletou lásku srazilo auto

Rakovina není jediná tragédie, která Josefa Dvořáka potkala. Před lety totiž tragicky zahynula jeho dívka Alena, což mělo na Josefa obrovský dopad, po určitou dobu nedokázal vyjít  na pódium: „Alenka byla dívka, do které jsem se zaláskoval. Studovala práva, měli jsme vymyšlené, jak strávíme prázdniny. Tehdy jsem zkoušel v divadle, když jsem měl telefon a tam mi někdo oznamoval, že před domem Alenky v Liberci ji porazilo auto.“ Herec jel hned do Liberce, dívce ale už nebylo pomoci. „To se mnou zacloumalo tak, že jsem byl poprvé blízko tomu opustit divadlo. V kanceláři jsem vyjednával a oddaloval moment, kdy mám jít zpátky. Nakonec mi ale zavolali a řekli, Pepo zkus to...“ 

Komediant musí hrát

Josef Dvořák se postavil na pódium dost nejistý: „Budu hrát tak jemňounce a tenounce, abych nevyvolával žádný chechtot. A o to jsem se celou dobu snažil, leč lidé se usmívali, pak se smáli, pak se smáli jako vždycky. Potlesk po skončení představení byl nekonečný. Tenkrát jsem se ale těšil na to, až skončí.“ Od té doby už zase hraje jako dříve: „Komediant je halt na světě proto, aby hrál. Ne aby do nekonečna prožíval byť nepříjemné, ukrutné věci. Prostě jsme klauni, jsme kašpaři, musíme zpátky na jeviště.“

 

Josef Dvořák se pořád směje. Smál se i v 13. komnatě

Čtyři manželství

Josef Dvořák nevypadá na první pohled na nějakého Dona Juana, žen v jeho životě bylo dost: „Já jsem najednou nebyl ženatý. A najednou jsem se díval do očí jiné dívce. Já jsem se neustále pohyboval v jiné společnosti a věděl jsem bezpečně, že když mám děti, že se o ně budu starat, že je nikde neodložím, aby co nejméně cítili, že tatínek s nimi není večer doma. To, že jsme nežili pod jednou střechou, neznamená, že by se jeden na druhého vykašlal.“ Doposud byl Josef Dvořák ženatý čtyřikrát.

 

Mohl skončit Josef Dvořák jinde než u divadla? Pochází totiž z rodiny nadšených ochotníků, učit se ale šel na automechanika. Tak obrovský komediální talent ale nemohl zůstat ladem, a tak Josef Dvořák nastupuje do Kladivadla v Ústí. Odtud odešel rovnou kultovního do Semaforu, kde působil nejprve s Jitkou Molavcovou a Jiřím Suchým. Na konci 70. let započala jeho slavná éra vodníků, kterých ztvárnil desítky. Zatímco dříve točil několik filmů ročně, nyní jsme ho mohli naposledy vidět před čtyřmi lety v Osmách. Jeho světem je ale hlavně divadlo, kterého si díky Divadelní společnosti Josefa Dvořáka (vlastní divadlo provozuje s manželkou Jájou) užije dostatečně.

 

Vložil: Michaela Špačková