Politici a úředníci beztrestně chybují ve velkém, malí živnostníci za sebemenší pochybení solí drastické pokuty
23.04.2018
Foto: Facebook
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí v demisi, kličkuje jak zajíc
Čeští daňoví poplatníci se pravidelně dozvídají, jak se ve státním aparátu většinou beztrestně plýtvá s penězi, jimiž přispívají na chod státu. Nejvyšší kontrolní úřad loni například zjistil, že Ministerstvo financí, které často šikanózním způsobem likviduje malé či větší firmy, mělo ve svých účtech chyby za sto miliard. Některá pochybení byla přitom skandální, namísto miliardových částek byly vykazovány pouhé miliony a byly také zkresleny údaje o stavu majetku.
Při těchto zásadních pochybeních je skutečně zcela nemorální, že ministerstvo financí uděluje malým živnostníkům drastické pokuty za sebemenší, korunové prohřešky. Minulý týden na to upozornila některá média a také server Podnikatel.cz. V článku, nazvaném „Na velikosti prý nezáleží. Flastr za nenahlášení pár korun je dle úřadů v pořádku“, popisuje případ holešovického podnikatele, jemuž Finanční správa udělila pokutu za to, že jeho brigádnice v malé trafice, jedna- sedmdesátiletá důchodkyně, nezaevidovala nákup krabičky bonbonů v hodnotě patnácti korun. Podnikatel se proti výši pokuty odvolal, což úřad odmítl, i když podle rozhodnutí Ústavního soudu nesmí být výše pokuty likvidační.
Fake news?
K samotnému případu pokuty se pro server Podnikatel.cz vyjádřila i Finanční správa. Podle ní není pro uložení sankce rozhodující, v jaké hodnotě byly služby či zboží v rámci kontrolního nákupu pořízeny, ale intenzita porušení zákonných povinností, která byla zjištěná na základě kontrolního nákupu. Při vydávání pokuty prý vždy správce daně přihlíží ke všem okolnostem daného případu a také se od nich odvíjí výše pokuty. Aby toho nebylo málo, ministryně financí Alena Schillerová se nechala slyšet, že se tento případ vůbec nestal, že je vymyšlený a označila jej za „fake news“.
Teprve, když Podnikatelské odbory dokázaly, že jde u skutečnou kauzu, začala pro změnu tvrdit, že se vše stalo jinak, že dotyčný podnikatel porušil víckrát zákon o EET a na svém Fecebooku se rozčílila: „Ohrazuji se proti bulvární práci s fakty“. Kauza vyvolala značný ohlas. Jeden z mnoha komentátorů celou věc vystihnul stručně: „Vlády projebou miliardy a nic se neděje a pro patnáct kaček by člověka málem popravili.“
Efektivita čtyř procent
Podnikatel.cz si rovněž opakovaně všímá kontroverzní loterie Účtenkovka, která má přimět zákazníky, aby si brali účtenky. Ministryně financí Schilllerová ji neustále vychvaluje a tvrdí, že díky ní účtenky nekončí v koši. „Efektivita Učtenkovky je naprosto nedostižná,“ nechala se slyšet. Jenže každý podnikatel, který účtenky, navíc zdraví nebezpečné (!), vystavuje, dobře ví, že jich v koši končí drtivá většina a že mnoho zákazníků je demonstrativně zahazuje. Podle analýz jich bylo do loterie přihlášeno pouze kolem čtyř procent z celkového počtu několika miliard vydaných dokladů. „Hlavní problém ale nespočívá v tom, že je Alena Schillerová schopná tvrdit, že Účtenkovka funguje báječně, i kdyby byla do loterie zaregistrovaná jediná účtenka, kterou tam zaregistrovala ona sama. Průšvih je v tom, že ministerstvo nesleduje data, která by mu mohla pomoci zjistit, zda má Účtenkovka doopravdy nějaký efekt. Jak totiž serveru Podnikatel.cz potvrdila Finanční správa, Ministerstvo financí, samotná správa, ani dodavatel účtenkové loterie, nedisponují údaji, od jakých podnikatelských subjektů lidé účtenky nejčastěji evidují.“
Vložil: Adéla Hofmanová