Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici a úředníci beztrestně chybují ve velkém, malí živnostníci za sebemenší pochybení solí drastické pokuty

23.04.2018
Politici a úředníci beztrestně chybují ve velkém, malí živnostníci za sebemenší pochybení solí drastické pokuty

Foto: Facebook

Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí v demisi, kličkuje jak zajíc

Čeští daňoví poplatníci se pravidelně dozvídají, jak se ve státním aparátu většinou beztrestně plýtvá s penězi, jimiž přispívají na chod státu. Nejvyšší kontrolní úřad loni například zjistil, že Ministerstvo financí, které často šikanózním způsobem likviduje malé či větší firmy, mělo ve svých účtech chyby za sto miliard. Některá pochybení byla přitom skandální, namísto miliardových částek byly vykazovány pouhé miliony a byly také zkresleny údaje o stavu majetku.

Při těchto zásadních pochybeních je skutečně zcela nemorální, že ministerstvo financí uděluje malým živnostníkům drastické pokuty za sebemenší, korunové prohřešky. Minulý týden na to upozornila některá média a také server Podnikatel.cz. V článku, nazvaném „Na velikosti prý nezáleží. Flastr za nenahlášení pár korun je dle úřadů v pořádku“, popisuje případ holešovického podnikatele, jemuž Finanční správa udělila pokutu za to, že jeho  brigádnice v malé trafice, jedna- sedmdesátiletá důchodkyně, nezaevidovala nákup krabičky bonbonů v hodnotě patnácti korun. Podnikatel se proti výši pokuty odvolal, což úřad odmítl, i když  podle rozhodnutí Ústavního soudu nesmí být výše pokuty likvidační. 

Fake news?

K samotnému případu pokuty se pro server Podnikatel.cz vyjádřila i Finanční správa. Podle ní není pro uložení sankce rozhodující, v jaké hodnotě byly služby či zboží v rámci kontrolního nákupu pořízeny, ale intenzita porušení zákonných povinností, která byla zjištěná na základě kontrolního nákupu. Při vydávání pokuty prý vždy správce daně přihlíží ke všem okolnostem daného případu a také se od nich odvíjí výše pokuty.  Aby toho nebylo málo, ministryně financí Alena Schillerová se nechala slyšet, že se tento  případ vůbec nestal,  že je vymyšlený a označila jej za „fake news“. 

 

Teprve, když Podnikatelské odbory dokázaly, že jde u skutečnou kauzu, začala  pro změnu tvrdit, že se  vše stalo jinak, že dotyčný podnikatel porušil víckrát zákon o EET a na svém Fecebooku se rozčílila: „Ohrazuji se proti bulvární práci s fakty“. Kauza vyvolala značný ohlas. Jeden z mnoha komentátorů celou věc vystihnul  stručně: „Vlády projebou miliardy a nic se neděje a pro patnáct kaček by člověka málem popravili.“

 

Efektivita čtyř procent

Podnikatel.cz si  rovněž opakovaně všímá kontroverzní loterie Účtenkovka, která má přimět zákazníky, aby si brali účtenky. Ministryně financí Schilllerová ji neustále vychvaluje a tvrdí, že díky ní účtenky nekončí v koši. „Efektivita Učtenkovky je naprosto nedostižná,“ nechala se slyšet. Jenže každý podnikatel, který účtenky, navíc zdraví nebezpečné (!), vystavuje, dobře ví, že jich v koši končí drtivá většina a že mnoho zákazníků je demonstrativně zahazuje. Podle analýz jich bylo do loterie přihlášeno pouze kolem čtyř procent z celkového počtu několika miliard vydaných dokladů. „Hlavní problém ale nespočívá v tom, že je Alena Schillerová schopná tvrdit, že Účtenkovka funguje báječně, i kdyby byla do loterie zaregistrovaná jediná účtenka, kterou tam zaregistrovala ona sama. Průšvih je v tom, že ministerstvo nesleduje data, která by mu mohla pomoci zjistit, zda má Účtenkovka doopravdy nějaký efekt. Jak totiž serveru Podnikatel.cz potvrdila Finanční správa, Ministerstvo financí, samotná správa, ani dodavatel účtenkové loterie, nedisponují údaji, od jakých podnikatelských subjektů lidé účtenky nejčastěji evidují.“

Vložil: Adéla Hofmanová